Girişimcilik

Hamdi Ulukaya ve Hamdi Ulukaya Girişimi

Hamdi Ulukaya, Amerika’da yoğurdun Steve Jobs’ı olarak bilinen iş adamı… Son yıllarda Dünya’daki en başarılı iş adamlarından biri olarak gösterilen Hamdi Ulukaya, benim de gıptayla takip ettiğim bir girişimci.

Hamdi Ulukaya’yı uzun zamandan beri takip eden biri olarak açıkcası bu yazıyı basit bir biyografi yazısı olarak yazmayacağım. Zaman zaman kendi düşüncelerimi, Chobani hakkındaki düşüncelerimi ve Hamdi Ulukaya’ya bir mektup olarak yazacağım. 🙂

Hamdi Ulukaya Kimdir?

hamdi ulukaya

Hamdi Ulukaya, Amerika’nın en hızlı büyüyen 10 şirketinden biri olan Chobani’nin kurucusu ve CEO’sudur. (Chobani bir yoğurt fabrikası)

1972’de Erzincan’ın İliç ilçesinde hayvanlıkla uğraşan bir ailede doğuyor. Yani çocukluktan itibaren aslında et, süt, yoğurt, peynir nasıl yapılır gibi birçok konuya hakim olarak yetişiyor.

Üniversite yıllarında Amerika’ya gidiyor ve satılık ilanı gördüğü yoğurt fabrikasını banka kredileri ve desteklerle 700.000 dolara satın alıyor.

Bence bu hikayeyi kendi anlatımıyla dinleyin, gerçekten hem komik hem de çok güzel bir hikaye göreceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=-pz_Fb1zSfE

Bu videoda benim tüylerimi diken diken eden nokta Dünya’da Google, Facebook gibi şirketlerin arasından sıyrılıp en hızlı sürede milyar dolar ciroya ulaşan tek şirket olması. Ayrıca Hamdi Ulukaya’nın dediği gibi o şirketler internet şirketleri ve birçok yatırımcı tarafından fon desteği alıyorlar.

Hamdi Ulukaya bu girişiminden başarı elde edip kendi keyfini de düşünmüyor, Türkiye’deki gençlerin ve girişimcilerin de bu başarı hikayelerine yazacağına inandığı için “Hamdi Ulukaya Girişimi” adı altında bir girişimcilik programı kuruyor.

Nedir bu Hamdi Ulukaya Girişimcilik Programı?

Hamdi Ulukaya Girişimi

hamdi ulukaya kimdir hamdi ulukaya girişimi

Hamdi Ulukaya Girişimi, girişimci olan veya kendini girişimci olarak hisseden herkesin başvurabildiği ve belirlenen sayıda kişinin bu programa katılarak kendini girişimcilik ekosisteminde göstermesine faydalı bir girişimcilik programıdır.

Bence bu programın en güzel özelliği, gerçekten herkesin başvurabildiği bir program olmasıdır. 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının, başka hiçbir şart aranmadan başvurabildiği bir programdır.

Bu girişim programını https://www.ulukayagirisimi.com/index.html adresinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca belirlenen tarihlerde başvurular açıldığında haberiniz olsun istiyorsanız e-posta adresinizle kayıt olabilirsiniz.

Hamdi Ulukaya ve Chobani Hikayesi

hamdi ulukaya chobani

Hamdi Ulukaya’nın Chobani hikayesi gerçekten çok ilginç, zaten Harvard Üniversitesinde “case study” olarak okutulması da bunu gösteriyor.

Hamdi Ulukaya, hali hazırda iyi satışları olan veya mükemmel makinelere sahip olan bir fabrika satın almıyor. Tam tersine zarar ettiği için kapatılan ve eski makinelere sahip bir fabrika satın alıyor. Bu fabrikayı da 700.000 dolara satın alıyor yani Türkiye’de 700bin liraya bir fabrika satın almanız gibi.

Fabrikayı alırken 700bin doları da yok. Banka kredisi ve Amerika’nın işletmelere sağladığı destek kredisinden faydalanıyor. Yani, işte bu riski alabiliyorsanız başarılı bir girişimci olabiliyorsunuz aslında. Peki Hamdi Ulukaya başarılı olamasaydı bunu söyleyebilecek miydik? Hayır! Ama bu riski almadan bu iki sonuca da ulaşamayız. Bu yüzden önümüzdeki bu başarılı örneği görmekten başka bir sonuç yok.

Hamdi Ulukaya, kendisinin de konuşmasında dediği gibi, daha önce fabrika mı yönetmiş hem de çat pat konuştuğu bir dille… Ama zaten buradaki en önemli nokta bu değil, önemli olan konuşmasındaki “Ben 5 yıl boyunca fabrikadan hiç çıkmadım, yani ben bir fabrika işçisiyim aslında.” noktasıdır. Çünkü bu çalışkanlıktır, hedeflerine ve hayallerine ulaşmak için gece gündüz buna tamamen odaklanmaktır.

Chobani fabrikasını sadece bir yoğurt fabrikası olarak da görmemek gerekiyor, kurulduğu bölgedeki insanlara istihdam sağladı, o bölgenin çehresini değiştirdi, güzelleştirdi. Hamdi Ulukaya, Amerika’daki mültecilere yardım edebilecek birçok çalışma yapıyor hatta bunun için Tent.org’u kurdu.

Aslında Dünya’ya girişimci nasıl olunur dersi verdi bence, çünkü girişimcilik sadece şirketinin ve yönetim kurulunun karına odaklanmak veya kendi hayatını zenginleştirmek değildir. Girişimcilik nedir yazısında da bahsettiğim gibi girişimcilik bu kadar dar bir kavram değildir.

Zengin olmak için girişimci olmazsınız, girişimcilik bir şeyleri değiştirmeye ve iyileştirmeye çalışmaktır. İşte o yüzden kendinize bir girişimci örneği arıyorsanız Hamdi Ulukaya gibi hem de aynı dili konuştuğumuz bu girişimciyi örnek alın.

İnsan haklarına saygı göstermeden bir girişim inşa edemezsiniz, sadece şirket çıkarlarına yönelik hareket edemezsiniz. Bir girişimci bunlardan daha fazlasına sahip olmalıdır.

Hamdi Ulukaya’nın TED konuşmasını izlemenizi de tavsiye ediyorum. Bu konuşma İngilizce ancak Türkçe altyazısı bulunuyor.

Hamdi Ulukaya TED Konuşması


Umarım bu yazı girişimci olmak isteyenler için iyi bir motivasyon olur. Yola çıkarsanız, yol size görünür ve son olarak Hamdi Ulukaya’nın dediği gibi “Hadi duvarları boyamaya başlayalım!

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı