Seri Katil Doktor Harold Shipman Kimdir?

3 dakikada okunabilir


Babası ile aynı adı taşıyan Harold Frederick Shipman 14 Ocak 1946 yılında İngiltere’de dünyaya geldi.

Babası Harold, kamyon şoförüydü ve bu nedenle aile orta sınıf bir yaşam sürüyordu. Annesi Vera, oldukça dindar ve otoriter bir kadındı.

Harold 4 çocuğun ikincisi olarak dünyaya gelmişti. Annesine oldukça yakın bir çocuktu. Annesi de onu izole bir şekilde yetiştirmeye çalışıyordu.

Harold’ın farklı yetenekleri olduğunu düşünüyor, onu arkadaşlarından ve kardeşlerinden üstün bir çocuk olarak görüyor ve onunla özel ilgileniyordu.

Annesinin bu yaklaşımları nedeni ile Harold annesine aşırı düşkün bir çocuk olarak yetişiyordu.

Babası ile aynı adı taşıdığı için aile içerisinde ona diğer adı ile yani Fred olarak hitap ediliyordu.

Harold Shipman’ın Gençliği ve Hayatı

harold shipman kimdir

Harold Shipman, 17 yaşında iken annesine akciğer kanseri teşhis konulmuştu. Hastalığı ilerledikten sonra annesi hastaneden eve getirilmiş ve ölümü bekliyordu.

Bu dönemde oldukça büyük acılar çekiyordu. Doktor annesine evde acılarını biraz olsun hafifletmek için morfin vuruyordu ve annesi rahatlıyordu.

Bu olay Harold’da bir hayranlık uyandırmıştı ve ileride bir seri katil olduğunda bu onun cesetlerde kullanacağı imzası olacaktı. Bu dönem aynı zamanda onun için ciddi travmalarının da başlangıcı olmuştu.  

21 Haziran 1963 yılında annesini kaybetmiş ve bu ölüm onu harap etmişti. Annesinin ölümünden sonra tıp okumaya karar vermişti.

Annesinin öldüğü hastanede doktor olabilmek için sınavlara girmiş, ilkinde başarılı olamamıştı. Ancak ikinci kez girdiği sınavlarda başarı göstermiş ve 1970 yılında Leeds Tıp fakültesinden mezun olarak yine aynı yerde, annesinin öldüğü hastanede stajyer bir doktor olarak tıp hayatına başlamıştı.

Buraya kadar hayalini kurduğu herşeyi gerçekleştirmişti.  Bu arada 19 yaşında, henüz bir tıp öğrencisi olmaya hazırlanırken 17 yaşındaki eşi Primrose ile tanışmış ve eşi beş aylık hamile iken evlenmişlerdi.

1974 yılında yani Doktor 28 yaşına geldiğinde ikinci çocuğu dünyaya gelmişti. Bunların haricinde daha sonları çift iki çocuk daha dünyaya getirmişti.

Aslında dışarıdan bakıldığın dört çocuklu, kendi halinde bir aile olarak görünüyorlardır. Ancak doktor açısından durum hiç öyle değildi.

Harold Shipman Nasıl Seri Katile Dönüştü?

seri katil harold shipman

Aynı dönemde, 1974 yılında, Todmorden’de bir hastaneye pratisyen hekim olarak atandı ve aile hekimi oldu. Burada yasal olmayan bir rehabilitasyon uygulamasına katıldı.

Ağrı kesiciler ve morfinden daha az etkili petidin denilen madde ile yaptığı bu uygulamalar, 1975 yılında meslektaşları tarafından yakalandı ve sahtecilikten küçük bir para cezası aldı.

Bu dönemde genç Doktor Shipman seri katil olarak çoktan insanların canını almaya başlamıştı.

Meslek hayatı boyunca yaklaşık 250 kişinin ölümüne neden olduğu bilinmektedir.

Seri katil ifadesine her yönüyle uyan Harold Shipman kurbanlarını genelde 40 yaş üzeri kadınlardan seçmişti. Ve hepsi de kendi hastalarıydı.

Hastalarına yüksek dozda morfin enjekte ediyor, daha sonra ölüm raporlarını değiştiriyordu. Böylelikle kimse 4 çocuk babası Doktor Shipman’dan şüphelenmiyordu ve açılan soruşturmalar tekrar geri kapanıyordu.

Ta ki 81 yaşında ve oldukça zengin bir kadın olan Kathleen Grundy’i öldürene kadar.

Shipman yine aynı şekilde kadını öldürmüş ve kadının vasiyetinde oynamalar yaparak mirasından kendine de pay ayırmıştı. Ancak bu zengin bayanın işleri ile ilgilenen ve oldukça başarılı, Woodruff adında avukat bir kızı vardı ve onun sayesinde oldukça kapsamlı bir soruşturma açıldı.

Shipman tarafından ölüm raporlarının ve birçok raporun değiştirildiği ortaya çıktı. Bunun devamında davalar birbirini izledi ve Shipman tam 15 ayrı müebbet cezasına çarptırıldı. Eşi Primrose bütün bunları o mahkeme salonunda öğrendi.

Doktor Harold Shipman 57 yaşına geldiğinde, kapatıldığı hücrede intihar ederek hayatını sonlandırdı.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.