Honor 8X Alınır mı? Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

3 dakikada okunabilir


Özellikle A101’in yeni açılan e-ticaret sitesindeki kampanyalarla Honor markasının çokça adını duymaya başladık. Biz de a101’in sitesinde satışa sunulan ve fiyatı diğer telefonlara göre uygun olan Honor 8X modelini inceleyeceğiz.

Honor 8X alınır mı sorusuna geçmeden önce bilmeyenler veya daha önce Honor markasını duymayanlar için kısa bir bilgi verelim.

Honor markası aslında Huawei’nin içerisindeki farklı bir marka. Hatta Honor için Huawei’nin alt markası, daha orta ve alt segment telefonlara sahip markası diyebiliriz. 

Peki Huawei ve Honor aynı mı sorusuna gelecek olursak, aynı ar-ge merkezini kullanıyorlar, ayrıldıkları nokta ise Honor markasını daha gençlere yönelik hedefleyerek ürettikleridir.

Bu bilgilere bakarak Honor markası güvenilir mi sorusuna da cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Çünkü Huawei son yıllardaki yükselişiyle zirveye oynuyor ve herkes artık Huawei markasını tanıyor. Honor telefonlarda Huawei güvencesinde olduğu için güvenilir demeliyiz.

Gelelim Honor 8X alınır mı alınmaz mı meselesine, bunun kararını özelliklerini inceleyerek vermek doğru olacaktır. Bu yüzden öncelikle teknik özellikleri, kamera özellikleri ve ekran özellikleri gibi herkesi ilgilendirecek özelliklerini inceleyelim.

Honor 8X Özellikleri

Honor 8X Alınır mı özellikleri nedir

Ekran Özellikleri

Honor 8X ekran özellikleri ile dikkat çekiyor. %91 ekran kasa oranıyla öne çıkan bir telefon. Telefonu elinize aldığınızda tam ekran hissini hakkıyla yaşayabilirsiniz. Honor 8X ekran boyutu 6.5 inç ve FullView HD+ özelliklere sahip.

Honor’ın bu modelde amaçladığı çerçevesiz ekran deneyimini en iyi şekilde kullanıcıya sunmak.

Honor 8x alınır mı özellikleri nedir

Honor 8X 19.5:9 ekran boyutu sayesinde tutuş kolaylığı açısından 6.5 inçlik bir telefon gibi değil 5.5 inçlik bir telefon kolaylığında tutabilirsiniz.

Honor 8X her ne kadar fiyat açısından orta segment bir telefon olsa da Göz Konforu Modu ile birlikte geliyor. Honor’ın bu segmentteki bir modeline, bu kadar detay özellikler eklemesi gayet başarılı.

Honor 8x alınır mı göz konforu modu nedir
Honor 8X Göz Konforu Modu

Kamera Özellikleri

Honor 8x kamera özellikleri ve sahne tanıma teknolojisi
Honor 8X kamera özellikleri ve sahne tanıma teknolojisi

Honor 8X her ne kadar kamerasıyla öne çıkmasa da segmentine göre başarılı kameralara sahip. Arkada, artık alıştığımız çift kamera ile geliyor. Bunlar 20 Megapiksellik ana kamera ve 2 megapiksellik derinlik kamerası şeklinde.

20 MP ana kameranın diyafram aralığı f/1.8 ve diğer bir özelliği ise 27 mm geniş açıya sahip olması.

Selfie kamerasının ya da ön kamerasının özelliği de 16 megapiksel ve f/2.0 diyafram değerinde olmasıdır.

Honor 8X kamera özelliklerinde dikkat çeken noktalar ise, yapay zeka desteği sayesinde sahne tanıma teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde 22 farklı kategoriden 500’den farklı objeyi anlık olarak tanıyabilen bir kameraya sahip.

Teknik Özellikler

Ön (Selfie) Kamera16 Megapiksel
Ram Kapasitesi4 GB RAM
Kamera Çözünürlüğü20 Megapiksel +2 Megapiksel
İşlemci ÖzellikleriKirin 970
2,2 GHz 
Quad Core + 1,7 GHz Quad-Core
Hafıza64 GB
Batarya Özellikleri3750 mAh
Ekran Boyutu19.5:9, %91 Ekran-kasa oranı
6.5 inç

Honor 8X Alınır Mı?

Tüm özelliklerini inceleyip fiyatıyla karşılaştırdığımız zaman Honor 8X gerçekten iyi bir tercih olarak görünüyor. 

Honor 8X fiyatı Aralık ayı itibariyle 2199 TL. Bu fiyat aralığına çok yakın bir diğer Honor modeli, Honor Play fiyatı ise 2499 TL.

Peki, Honor 8X mi Honor Play mi almalıyım diye düşünürsek ne cevap vermeliyiz?

Öncelikle fiyatları birbirine oldukça yakın, ancak özelliklerinde ayrıştıkları nokta Honor Play daha çok oyun performansı yüksek bir telefonken, Honor 8X ekran tasarımı ve biraz da kamera özellikleri ile ayrışıyor.

Honor Play daha fazla işlemci gücü gerektiren oyunların daha rahat oynanması için hazırlanmış bir telefon. Honor 8X aynı oyunları çalıştırabilir ancak aynı performansı veremeyebilir.

Ama, ben pek oyun oynamıyorum diyenler için günlük kullanımlarında büyük farklılıklar yaşatmayacaktır. Daha şık tasarımlı ve 300 TL daha ucuz olan Honor 8X’i tercih etmek mantıklı olacaktır. 


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.