Dijital PazarlamaİnternetSEO

HTTP, HTTPS ve SSL Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

HTTP, hiper metin aktarım protokolüdür.

HTTPS ise sonundaki S harfi “Secure” u ifade ettiği için “güvenli hiper metin aktarım protokolü” demektir.

SSL’in açılımı da Secure Socket Layers, Türkçesi Güvenli Soket (Giriş) Katmanı anlamına gelir.

Şimdi, sadece bu kelimelerin anlamlarına bakarak https ve ssl konularının aslında internetteki güvenlik protokolleri olduğunu anlayabiliriz.

Peki, bir websitesi için bunlar neden gereklidir?

Öncelikle, Google artık güvenlik sertifikası olmayan sitelerin sıralamasını düşürüyor. Yani websitesini http:// protokolü ile çalışıyorsa önemli bir trafik düşüşü yaşamanız mümkündür.

Https, SEO çalışmaları için olmazsa olmaz bir hal aldı diyebiliriz. Google’da yüksek sıralama elde etmek istiyorsanız kesinlikle websitesinizin bu protokole uygun olup olmadığını kontrol edin.

Http, protokolüne sahip sitelerdeki trafiğin bir diğer düşüş nedeni ise, kullanıcı bu websitesini açarken tarayıcı tarafından “Güvenli Değil” ibaresiyle uyarılıyor. Bu da websitenize gelecek olan kullanıcıya bir olumsuzluk olarak yansıyor ve websitesine giriş yapmadan çıkmış oluyor.

HTTPS Nedir ve Neden Gereklidir?

https nedir seo için gerekli mi

Https, dediğim gibi “güvenli metin aktarım protokolü“dür. Peki bu ne demek? İnternet sitelerinin metinlerle kurduğu iletişimin şifrelenerek güvenli hale getirilmesidir.

Herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak gerekirse, internet sunucuları ve kullanıcılar arasındaki bilgi akışının farklı kişiler veya uygulamalar tarafından okunamaması için bu bilgilerin nasıl aktarılacağını düzenleyen kurallardır.

Özellikle banka uygulamaları ve alışveriş sitelerinin kredi kartı bilgileri girilen bölümlerinde, bu güvenlik protokolü sizin bilgilerinizin üçüncü bir kişi tarafından okunamamasını sağlar.

Neden Gereklidir?

Arama motoru optimizasyonu için https kullanmak zorundasınız. Google’ın https ile ilgili açıklamalarını ve sitenizi nasıl https’e geçireceğiniz ile ilgili yönergeleri https://support.google.com/webmasters/answer/6073543?hl=tr adresinden okuyabilirsiniz.

Yalnıza SEO çalışmalarınız için değil, kullanıcılarınız güvenliği için de bu protokolü tercih etmelisiniz.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

http nedir https ile arasındaki farklar neler
  • Http güvenli değildir, Https güvenlidir.
  • Http bağlantı noktası port 80’dir, Https bağlantı noktası port 443 kullanılır.
  • Http’de verilerin aktarımında şifreleme yoktur, Https’te verilerin aktarımında şifreleme olur.
  • Http, seo çalışmalarınızı olumsuz etkiler.

SSL Sertifikası HTTPS İçin Gerekli Midir?

ssl nedir https için gerekli mi

Evet gereklidir, bu iki teknolojiyi birbirinden bağımsız kullanamazsınız.

Çünkü https’in çalışabilmesi için SSL sertifikasına ihtiyacı vardır. Zaten bir websitenin SSL sertifikası olup olmadığını da alan adının başındaki protokolün http ya da https olmasından anlayabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL Sertifikasını almak için websitenizi barındırdığınız hosting şirketini kullanabilirsiniz. Ya da GoDaddy gibi sitelerden çeşitli SSL sertifikası paketlerini inceleyebilirsiniz.

Merak Edilen Diğer Konular

Wordpress Siteme SSL Sertifikası Nasıl Eklerim?

SSL Sertifikanızı alıp, aktifleştirdiyseniz Wordpress admin paneline giriş yapın ve sol menüdeki “eklentiler-yeni ekle” butonlarını kullanarak “Really Simple SSL” eklentisi kurun ve aktifleştirin.

Http Olan Bir Sitem Var Nasıl HTTPS’e Geçerim?

Hali hazırda Http olarak kullandığınız bir websitenizi https protokolüne geçirmek istiyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Seo açısından kayıplar yaşamamanız için Google’ın 301 yönlendirme rehberini okuyabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı