2018 yılının en iddialı telefonu olmaya aday olan Huawei Mate 20 pro 16 Ekim 2018 tarihinde Londra’daki lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı.

Huawei Mate 20 Pro, Mate 10 pro ve Huawei P20 Pro modellerine göre ciddi iyileştirme ve yenilikler alarak Huawei’nin bu seneki amiral gemisi oldu.

Huawei Mate 20 Pro Özellikleri

huawei mate 20 pro özellikleri
Görsel Kaynak: Huawei Resmi Websitesi

Huawei Mate 20 Pro özellikleri ise yine Mate 10 Pro ve P20 Pro ile karşılaştırıldığında ciddi yenilikler olduğunu gösteriyor.

Huawei Mate 20 Pro’da en dikkat çekici özelliklerin başında 3 arka kameralı tasarım ve 7 nanometrelik Kirin 980 işlemci kullanması geliyor.

Yine ekrandaki kıvrımlı yapı sayesinde tam ekran bir kullanıcı deneyimi sunan Huawei Mate 20 Pro 6.39 inç, 19,5:9’luk AMOLED ekrana sahip.

19,5:9 ekran oranı ve kıvrımlı yapısı sayesinde 6.39 inçlik büyüklüğü hissettirmiyor hatta tek elle kullanım için gayet ergonomik bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Huawei Mate 20 Pro’da dikkat çeken bir diğer özellik ise ekrana gömülü olarak gelen parmak izi okuyucusu.

Açıkcası benim gibi Face ID ( yüz tanıma sistemi)’ye alışamayanlar için parmak izi okuyucusu gayet iyi olmuş diyebiliriz. Ancak bu sensör henüz diğer parmak izi sensörleri kadar hızlı çalışamıyor. Bu da ileride alacağı yazılım güncellemeleri ile daha da iyileştirilecektir diye düşünüyorum.

Bu arada yüz tanıma sensöründe de ciddi iyileştirmeler görülmekte birlikte çok daha duyarsız bir hale gelmiş diyebiliriz. Face ID teknolojisini hızlandırmak için çok daha kolay açılabilir ve kandırılabilir hale gelmiş diyebiliriz.

Huawei Mate 20 Pro lansmanındaki en dikkat çekici teknolojilerden biri ise kablosuz şarj ile birlikte gelen Wireless Reverse Şarj teknolojisi olmuştu.

Wireless Reverse şarj teknolojisi sayesinde Mate 20 Pro ile kablosuz şarjı destekleyen farklı telefonları da şarj edebiliyorsunuz.

Huawei Mate 20 Pro Batarya Süresi

Huawei Mate 20 Pro batarya süresi ve performansı rakiplerinin yarışamayacağı düzeyde uzun. En yoğun kullanımlarda bile 1.5 güne yakın şarj süresine sahip Mate 20 Pro, gün içinde telefonla çok fazla zaman geçirenler ve şarj sorunundan yakınanlar için en iyi tercih olacaktır.

4200 mAh bir bataryaya sahip olan model aynı zamanda yarım saatte yüzde 70 şarj edebilen 40 wattlık hızlı şarj adaptörüyle geliyor.

Huawei Mate 20 Pro Kamera Özellikleri

huawei mate 20 pro alınır mı
Kaynak: Huawei Resmi Websitesi

Huawei Mate 20 Pro, P20 Pro’daki gibi Leica ile birlikte çalışarak 3 arka kamerayla geliyor.

Tasarım olarak Huawei P20 Pro’dan ayrılan kameralar telefonun ortasına simetrik olarak konulmuş.

3 kameranın özellikleri ve görevleri ise, geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto lens olarak ayrılmış durumda.

Ana kamera olan geniş açı lensli kamera 40 megapiksel f/1.8 değerine sahip.

İkinci kamera olarak görev yapan ultra geniş açılı kamera ise 20 megapiksel çözünürlükte f/2.2 değerine sahip.

Telefoto lens olan üçüncü kamera ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip.

Bu değerlerin dışında kamera düşük ışıkta yüksek performans sergilemesiyle de rakiplerinden ayrışıyor.

Benim kameradaki iyileştirmelerden en çok ilgimi çeken de gece çekilmiş fotoğrafların kalitesi oldu.

Kameraların video özelliğinde ise ilginç bir şekilde 4K 60 FPS yerine 4K 30 FPS desteği bulunması. Full HD 60 FPS ve 4K 30 FPS değerlerine sahip. Ancak profesyonel olarak video çekimi yapmıyorsanız, Youtube veya bu tarzda mecralara video içeriği üretmiyorsanız bunun çok ciddi dezavantaj olduğunu düşünmüyorum.

Tabi ki Youtube veya video platformlarına çok kaliteli içerikler de üretebilirsiniz ancak teknoloji olarak bu konuda bir tık geride bir çözüm sunulmuş diyebilirim.

Huawei Mate 20 Pro ön kamerası 24 megapiksel çözünürlükte f/2.0 diyafram değeriyle yine kaliteli selfie fotoğraflar ve geniş açılı çekimler sunuyor.

Huawei Mate 20 Pro Fiyatı

Huawei Mate 20 Pro fiyatı Avrupa bölgesi için 1049 Euro olarak açıklandı.

Türkiye fiyatı ise 8499 TL olarak belirlenmiştir.

Huawei Mate 20 Pro Alınır mı?

Huawei Mate 20 Pro alınır mı sorusuna biraz kişisel bir cevap vereceğim.

Öncelikle uzun yıllar android kullanıcısı olduktan sonra son 1 senedir iPhone kullanıcısıyım. Şu an için iPhone kullanıcısı olarak kalmaktan yanayım.

Bunun en büyük sebeplerinden biri ise Android işletim sistemine sahip çok fazla telefonun üretilmesi ve android güncellemelerinin her modele eşit dağıtılmamasıdır.

Android işletim sahibine sahip yüzlerce telefon olduğu için her modele yeni güncellemeler aynı anda gelmediği gibi iPhone’a göre güncelleme desteği çok daha erken kesiliyor.

iPhone, güncellemelerini 5 hatta bazen daha eski nesillerine veriyor. Bu sayede telefonunuzda bazı yavaşlamalar ve eksiklikler hissetseniz de güncelliğini koruyan bir telefonunuz oluyor.

Huawei Mate 20 Pro, hem iPhone hem de diğer rakip telefonları kullananların iştahını kabartıyor. Hem donanımsal olarak hem de tasarım olarak çok başarılı bir telefon. Ayrıca Android 9.0 Pie sürümüyle geldiği için de son güncellemeyi almış bir telefon olarak son kullanıcıya ulaşıyor.

Bu gibi özellikler değerlendirildiğinde benim için uygun bir telefon olarak görünmüyor. Ama android sevenler için şu an piyasadaki en güçlü ve en kapsamlı telefon olarak görünüyor.

Huawei Mate 20 pro almak isteyenler için şarj süresinin uzun olması ve kamerası çok etkili bir tercih olacaktır. Açıkcası bunlar bence tüm iPhone kullanıcılarının da içinin gideceği özellikler diyebiliriz.

Huawei Mate 20 Pro satın alınır ancak kendi kriterlerinize göre yorumlamalısınız ve buna göre tercih etmelisiniz. Benim bazı kriterlerime henüz uygun olmadığı için tercih edeceğim bir telefon değil.

Huawei Mate 20 Pro ve diğer amiral gemisi telefonlar ne yazık ki bütçe dostu telefonlar değil. Fakat amiral gemisi telefonlar tercih edenler için Android tarafındaki en iyi tercih olarak görünüyor.

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle