Bilgisayar başında saatlerce belkide günlerce emek vererek ortaya çıkardığınız içeriğinizi, başka bir kişi o emeğinizi saniyeler içinde kendi web sitesine kopyalaması çok sinir bozucu bir durum olmalı. İçeriğim Çalındı Ne Yapmalıyım? dediğinizi duyar gibiyim. Yazımızın devamında bu sorunun cevabı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İletişime Geçmeyi Deneyin

İçeriğinizin paylaşıldığı web sitesinde bulunan iletişim seçeneklerinden (Mail, Telefon veya sosyal medya hesapları) içeriği çalan kişiye ulaşmaya çalışın.

Güzel bir dil ile konuşarak, içeriğinizi web sitesinden kaldırmasını rica ediniz. Sert bir dille yaklaşmayınız. Zaten anlayışlı biri ise içeriği kaldıracaktır.

Google’a Şikayet Edin

İletişime geçmek istediniz ama geçemediniz ya da geçtiniz ama olumlu sonuç alamadıysanız, son çare olarak web sitesini Google’a şikayet edebilirsiniz.

Google’a “Yasal Kaldırma İsteği” yazarak aratırsanız, ilk sırada çıkan Google’nin resmi sitesinden içeriğinizi çalan siteyi şikayet edebilirsiniz.

Google gerekli incelemeler yaptıktan sonra, sitenin içerik çaldığını anladığı takdirde o siteye sandbox, bomb, filtre, deindex gibi cezalar uygulamaktadır. Artı olarak çaldığı içeriğin indeksi Google tarafından silinecektir.

İçeriğim Çalındı, Benim Siteme Zararı Olur mu?

içeriğim çalındı ne yapmalıyım

İçeriğim Çalındı Ne Yapmalıyım? sorusundan sonra en çok sorulardan bir taneside bu oldu.

İçeriğiniz çalındığı zaman, sizin web sitenize hiçbir şekilde zararı olmayacaktır. Fakat yapmanız gereken şey ise paylaştığınız içeriği hızlı bir şekilde Google’a indeksletmeniz lazım. Aksi takdirde içeriğinizi çalan kişi sizden önce indeksleme yaparsa, sitenize zarar verebilir.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle