İçeriklerinizin Google sayfasında üst sıralarda bulunması istiyorsanız bazı kriterleri karşılamanız gerekir. İçerik optimizasyonu da bu konulardan bir tanesidir.

İnternet adresinizde içerik oluştururken optimizasyon uygulamaları doğru kullanılmalıdır. Bu yazımızda yer alan önerileri dikkate alarak arama motorları üzerinde içeriklerinizin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Konum ve Cihaz Hedeflemelerini Doğru Yapın

Yapılan araştırmalarda, içeriklerin büyük bir bölümünün mobil cihazlar yerine masaüstü sürümü hedefleyerek yapıldığı anlaşılmıştır. Bu uygulama sitenizin arama motorunda üst sıralara çıkmasına engel olur. Bunun nedeni dünya üzerinde içerik trafiğinin yarısından daha fazlası mobil cihazlar üzerinden olmasıdır.

Optimizasyon stratejisi oluştururken hedef kitlenizi doğru seçmeniz gerekir. Mobil ya da masaüstü içeriklerle hedef kitlenize istedikleri bilgiyi vermelisiniz.

Konum hedefleme uygulaması daha çok yerel işletmeler tarafından kullanılır. Belirli bir lokasyona yönelik kullanıcılara içerik ya da ürün hizmetleri veriyorsanız bu uygulamadan yararlanabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi konusunda Google Trends üzerinden destek alabilirsiniz.

İçeriklerin Okunma Durumu

içerik optimizasyonu nasıl yapılır
Problem – Analiz – Çözüm

Araştırmalara göre yazarların içerik optimizasyonu uygulamalarında harcadıkları süre iki saat olarak hesaplandı. İçerik optimizasyonu zor ve zaman alıcı bir işlemdir.

Zamanın bu kadar harcanmasının en büyük nedeni ise içeriğin okunabilir duruma getirilmesidir. Okunabilirlik durumu içerik için en kritik noktalardan bir tanesidir.

İçeriğinizin okunma oranlarını daha iyi hale getirmek için dilerseniz grafik, video ya da resimler ile zenginleştirebilirsiniz.

Ayrıca yazı içerisinde paragraflarınızı blok olarak kullanabilir ve daha kısa paragraflar oluşturabilirsiniz. Bu uygulama içeriklerinizin okuma oranını yükseltecektir.

İçerik içerisinde cümle kullanımına dikkat edin. Okunması zor ve anlamı bilinmeyen kelimeler içeriklerinizi okuyuculardan uzaklaştıracaktır.

İçerik Uzunluğu

içerik optimizasyonu nasıl yapılır

Bir içeriğin uzunluğu optimizasyon konusunda önemli kriterlerden bir tanesidir. Google Top 10’da yer alan içeriklerin çoğunluğu 1000 kelimeden fazladır. İnternet adresinizde bulunan içerikleri 800-1000 kelime arasında tutarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Adresinize içerikleri girmeden önce plan oluşturabilirsiniz. Temel konularda köşe yazıları oluşturarak okuyucunun ilgisini çekebilirsiniz. Bu köşe yazılarının 1500-2000 kelime arasında olması okuyucuları sitenize yönlendirecektir.

1000 kelimeden fazla içeriğiniz bulunmuyorsa birbiri ile bağlantılı az sayıda olan içeriklerinizi birleştirerek tek bir çatı altında toplayabilirsiniz. Site üzerinde doğru şekilde güncellenmiş ve tekrar optimize edilen içerik, yeni içeriğe göre daha fazla trafik alacaktır.

Özgünlük Konusu

Benzersiz içerikleri hazırlarken temel hedefiniz okuyucuyu kendinize çekmektedir.

İçerik oluştururken arama motorları üzerinde alacağınız cezaları düşünmeden içeriklerinizi hazırlamalısınız. Bazı zamanlarda çoğaltılan içerikleri internet adresinizde bulundurmanız kullanıcılar ve arama motorları açısından olumsuz bir davranış olarak algılanır.

İnternet platformu üzerinde yapılan bu uygulamalar etik bir hareket olarak algılanmamaktadır. Yine bu konuda yapılan araştırmalara göre içerik yazarlarının büyük bir bölümü özgün içeriklerle kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Özgün içerikler sitenizin daha fazla trafik almasına yardımcı olur.

Anahtar Kelime Kullanımı

İçerikleriniz içerisinde makale başına iki anahtar kelime kullanabilirsiniz. Makale içerisinde birden fazla anahtar kelimenin optimizasyonunu yapmak sitenizin daha fazla trafik almasına yardımcı olur.

İçerikleriniz içerisinde birincil hedef olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerle beraber LSI (Latent Semantic Indexing) anahtar kelimelere de yer vermelisiniz. Bu kelimelerde sitenizin daha fazla trafik almasını sağlar.

Ayrıca içerik oluşturulurken çok anahtar kelime kullanmamanız gerekir. İçerikte çok fazla anahtar kelime kullanımı Google tarafından spam olarak değerlendirilmekte ve sitenizin ceza almasına neden olmaktadır.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle