İçerik pazarlaması modelini kısaca tanımlamak gerekirse bir ürünü veya markayı hikaye anlatarak satmak ya da tanıtmaktır diye tanımlayabiliriz.

İçerik pazarlaması native advertising diye bilinen doğal reklam modeli için en uygun yöntemlerdendir.

İçerik pazarlaması, içeriğin bir bölümündeki reklam ve tanıtımdan daha çok içeriğin bütününde amaca hizmet etmelidir.

İçerik pazarlaması örneği olarak aşağıdaki videoyu inceleyebiliriz.

İçerik Pazarlaması Örnekleri

Barış Özcan Youtube kanalında yayınlanan “Hibrit Düşünebiliyor Musunuz?” videosu Barış Özcan’ın da belirttiği üzere Toyota sponsorluğunda gerçekleşiyor.

İçerik pazarlaması örneği olarak gayet başarılı olduğu için bu video üzerinden biraz yorum yapacağım.

İçerik olarak, Toyota’nın yeni hibrit araçlarına paralel bir konu bulunmuş ve araştırma yapılmış. Toyota’nın hibrit araçlarının bu konuyla ilgisi “reklam duygusu” yaşatılmadan verilmiş.  İçerik üreticisi Toyota’nın hibrit teknolojisini ve araçlarını içeriğin akışına göre içine yedirmiş. Ancak içeriğin bütünü de Toyota’nın fayda ürettiğine yönelik şekilde kurgulanmış. Hibrit denilince akla Toyota gelmesi için başarılı bir içerik oluşturulmuş.

Bu video özelinde içerik pazarlaması stratejilerini değerlendirmek gerekirse;

Öncelikle amacın belirlenmesi gerekiyor. İçerik pazarlamasının temel hedefini doğru belirlememiz gerekiyor. Nihai amaç satış olsa da potansiyel müşteri edinmek, marka bilinirliğini hangi konu üzerinden kuracağını amaçlamak ana hedefler olarak belirlenmelidir. Belki de ana hedefin “hemen şimdi satın alın“, “avantajlı fırsatları kaçırmayın” gibi direkt satışa yöneltmek dışında potansiyel müşterilerin aklında yer etmek olduğunu da gösteriyor.

Buradaki önemli noktalardan bir diğeri ise, ürünün bir otomobil olmasıdır. Otomobil herkesin ani karar ile satın alma yapabileceği bir ürün değildir. Yani müşteriyi direkt olarak satın almaya yönlendirmek çok zor olacaktır.

İşte bu içerik pazarlaması örneğinde gördüğümüz gibi Toyota amaç olarak “Hibrit” denilince akla ilk gelen marka olmak istemiştir ve içerik buna uygun olarak üretilmiştir.

Kullanıcı veya izleyici açısından ise, konu bütünlüğünden ayrılmadığı için Toyota reklamı yapılıyor olması rahatsızlık vermiyor. Hatta içerikteki Toyota ile anlatılan kısmı çıkardığımızda içerikte eksiklik hissedilebilir hale geliyor.

İçerik Pazarlaması Trendleri

Her sene için ayrı ayrı yazılan bir konudur, içerik pazarlaması trendleri.

Video içeriklerin yükselişiyle içerik pazarlaması trendleri için yeni bir model ortaya çıkmıştır. Ama içeriğin nerede olduğu, nasıl olduğu bir trend belirlemez. İçerik pazarlaması için daha fazla alan oluşacağını belirler.

Video içerikler yükselişte ise, tüm içerik pazarlama stratejilerini video üzerine kurgulayamazsınız. Yazılı içerik yükselişte ise yine aynı şekilde. Ne olursa olsun!

Dengeli ve sürece hizmet eden bir içerik pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır.

İçerik pazarlaması satışa yöneltmek dışında faydalar sağlamalıdır ki, marka bilinirliğini de kalıcı hale getirilmelidir.

Yine arabadan örnek vermemiz gerekirse; bir otomobil kullanıcısının yaşayabileceği zorluklara karşı veya merak ettiği konulara yönelerek faydalı içeriklerle o kullanıcının karşısına çıkmalısınız. Aksi takdirde “Avantajlı fiyatlarla bugün satın alın” reklamlarından çok farkı kalmayacaktır.

İçerik pazarlaması bir markanın bilinirliğine hizmet ederken internet varlığını da (internet bilinirliğini) artırır.

İçerik pazarlaması trendleri ne olursa olsun, potansiyel müşterilerin ya da konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin her zaman faydalanabileceği şekilde belirlenmelidir.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle