Nasıl Yapılır

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir.

Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine ait değilse ya da çok şanslı bir insan değilseniz alacağınız araçta ufak tefek masrafların olması kaçınılmazdır.

Birçok araç kullanıcısı aracını satmayı düşündüğü andan itibaren aracına bakım yapmayı ihmal etmeye başlar. Bu tür ihmaller bazen çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Bütçeniz dâhilinde sizin için en iyi aracı bulduğunuzda yapacağınız ilk iş aracın detaylı ekspertizini yaptırmak olacaktır.

Alacağınız araç hangi fiyat aralığında olursa olsun bu testi yaptırmış olmanız alacağınız araç ile ilgili size detaylı bilgi verecektir.

Ekspertiz sonucunda aracın boya, değişen, motor durumu, aracın varsa arızaları ve lastiklerin durumu değerlendirerek aracı almaya karar verdiyseniz son bir pazarlık yaparak aracı alım işlemlerine başlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Ekspertiz raporunda öğrenilemeyen ama bir hayli önemli olan aracın triger kayışının kaç km önce ya da kaç yıl önce değiştiğini muhakkak öğrenmelisiniz.

Triger Kayışı, Debriyaj baskı balatası gibi parçalar hayati önem taşır ve zamanı geldiyse değiştirilmesi de zorunlu ve maliyetlidir. İhmal edildiğinde sizi yolda bırakacak ve çok yüksek masraflar çıkarabilecek parçalardır.

Gelelim sırayla nelere bakmamız gerektiğine…

1.Ruhsattaki Şase ve Motor No ile Araçtaki Aynı mı?

İlk olarak bunu kontrol ediyoruz ki eğer bir farklılık söz konusu ise arkanıza bakmadan uzaklaşmanız sizin için en faydalı olan olacaktır.

2.Aracın Km Göstergesi Doğru mu Gösteriyor?

Aracın km si ile oynamak dolandırıcılık olarak nitelendirmekle beraber 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası vardır. Ancak buna rağmen piyasada km si düşürülmüş olan birçok araç bulunmaktadır.

Sigorta şirketlerinden aracın muayenelere kaç kilometrelerde girdiğini öğrenebilirsiniz. Eğer aracın kilometresi ile oynandığından şüpheleniyorsanız. Birinci maddedeki gibi arkanıza bakmayın.

3.Boya ve Değişen Durumu Nedir?

Boya takıntısı olan aramasın!” diye rest çeken araç satıcıları ile muhakkak karşılaşmışsınızdır. Evet, haklı olduğu yanı olabilir tabii ama 2 yaşındaki araba komple boyalı ve arkadaş ‘sıfır hata’ başlığı ile ilanını koymuş.

Biz de arkadaşı kırmayalım ve aramayalım. Ancak 10 yaşındaki arabadaki boyayı da takıntı yapmamanızı öneririm.

Değişen konusuna gelince öncelikle öndeki üç parçanın (Kaput ve iki çamurluk) değişimi mevcut ise araçta daha hassas incelemeler yapmanızı tavsiye ederim.

Motor bloğunu açıp radyatör kısmında neler olmuş, aracın direkleri ve alt şase durumu nedir; inceleyip ona göre karar vermeniz faydalı olacaktır.

Bu parçalar haricindeki değişimleri eğer orijinalleri ile değiştirilmişse, aracın yürürüne, motoruna bir zararı olmamışsa ve piyasasının da uygununa denk geliyorsa araç alınmasında bir sakınca yoktur diyebiliriz.

4.Araç Kaç El Değiştirmiş?

Bir araç beğendiniz ve aracı almayı hayal etmeye başladınız. Araç sahibini arayıp yukarıdaki maddeler ile ilgili sorular yöneltebilirsiniz.

Eğer bu sizi heyecanlandıran araç yukarıdaki sorulardan sizin nazarınızda iyi puanla geçtiyse araç sahibine aracı neden sattığını ve aracın kaçıncı sahibi olduğunu sorabilirsiniz.

Unutmayın ki bir araç ne kadar az el değiştirirse o kadar temiz olacaktır.


ikinci el araba alırken nelere bakılır

Bu yazı Teknolizma kaynak kullanılarak ve gösterilerek hazırlanmıştır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı