Varn tarafından yapılan araştırmaya göre internet kullanıcılarının %60’ı Google’daki reklam sonuçları ve organik sonuçları ayırt edemiyor.

İngiliz pazarlama ajansı olan Varn 1000’den fazla insana “Google arama sayfasında hangi sonuçların reklam olduğunu biliyor musunuz?” diye sordu.

google reklam sonuçları

Ankete katılanların %59.7’si reklam ve organik sonuçların farkından habersiz olduğunu belirtmiş. Bu da kullanıcıların Google’da üst sıralardaki sonuçların güvenilir olduğunu düşündüğünü ve bu yüzden ilgili sonuçların üst sıralarda olduğuna inandığını göstermiş.

Reklamların bu kadar farkedilmemesi eskiden çok kolay değildi. Ancak Google tasarım olarak daha doğal bir akış sağlamak amacıyla reklam (sponsored) sonuçları daha belirsiz yapmıştır.

2016’dan sonraki yaptığı bu görsel yeniliklerden sonra organik ve ücretli aramaların farkedilmemesinde %9.4’lük bir artış sağlanmış.

Aslında bu sonuçlar reklam verenler açısından da doğru bir analiz yapamamasını doğurur. Sonuçta %59.7’lik bir kullanıcı oranı farketmeden giriyor. Buradaki yanlış yönlendirme sonucunu hesaplamak çok mümkün olmayabilir. Yapılan bu araştırmada da sadece %6.5 bilerek reklamlara tıkladığını belirtmiş.

Kaynak: MarketingTech News

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle