Instagram Güncellemeleri: Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 2019’un En Yeni Instagram Özellikleri

5 dakikada okunabilir


Instagram güncellemeleri aslında sıkça olan bir durum. Neredeyse aylık olarak hem algoritma güncellemeleri hem de reklamverenler için çeşitli yenilikler çıkıyor.

Ancak 2019 Ağustos ayındaki Instagram güncellemeleri, diğer güncellemelere göre çok daha farklı yenilikler de getirdi. Bunlardan yazının devamında bahsedeceğim.

Instagram, tartışmasız neredeyse her işletme açısından hem organik hem de reklam vererek müşteri kazanabileceği bir platform haline geldi. Hatta geçtiğimiz aylarda işletme profili ve içerik üretici profillerini de birbirinden ayırarak işletme profillerini de daha belirgin hale getirdi. Bu reklam veren işletmeler açısından çok önemli bir güncellemeydi.

Facebook, özellikle Instagram’ı birçok skandaldan (veri gizliliği) da uzak tutarak Instagram’ı çok hızlı bir şekilde geliştirmeye devam etti. Yani Facebook’un bu konularla gündeme gelmesinden neredeyse hiç etkilenmedi.

Ama, Ağustos ayındaki güncellemeler ve değişiklikler bunları tamamen ortadan kaldırdı diyebilirim.

Şimdi 2019 Ağustos ayında yapılan Instagram güncellemelerini incelemeye başlayalım.

Instagram ve IGTV Gönderileri Bilgisayardan Yayınlanabilecek

Bilgisayardan Instagram gönderisi paylaşmak çoğu kişinin istediği bir özellikti aslında. Bunun için çeşitli kolay yöntemler olsa da artık Instagram gönderilerinizi bilgisayardan çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

IGTV için de yine aynı şekilde videolarınızı bilgisayardan yükleyebileceksiniz.

Nasıl yapıldığına geçmeden önce, bildiğiniz gibi Instagram bugüne kadar tamamen mobil cihazlardan kullanılabiliyordu. Üçüncü parti yazılımlar sayesinde yalnızca bilgisayar veya farklı cihazlardan erişim sağlayabiliyorduk.

Instagram Gönderileri Bilgisayardan Nasıl Paylaşılacak?

bilgisayardan instagramda nasıl gönderi paylaşılır, facebook içerik stüdyosu

Facebook içerik stüdyosu aracını kullanarak Instagram, IGTV ve Facebook paylaşımlarınızı kolayca yönetebileceksiniz.

Bu aracı kullanmak için https://business.facebook.com/creatorstudio/ adresine giriş yaptıktan sonra Instagram ve Facebook hesabınızı bağlamanız gerekiyor. Bu adımları tamamladıktan sonra artık Instagram ve IGTV için gönderilerinizi buradan kontrol edebilecek ve paylaşabileceksiniz.

instagram güncellemeleri 2019, instagram gelen kutusunu bilgisayardan yönetmek

Özellikle Instagram DM (direct message) kullanarak işini sürdüren birçok işletme olduğunu düşünürsek, içerik stüdyosu içerisinde bunları da yönetebilecek. Tek bir panel üzerinden Facebook ve Instagram mesajlarını kontrol edip, cevaplayabilecekleri. Bunun dışında messenger için de otomatik yanıtları oluşturarak daha verimli çalışmalar yürütebilecekler.

Instagram Markası Değişti

Herkes biliyor gibi düşünsek bile Instagram ve Whatsapp uygulamalarının Facebook’a ait olduğunu bilmeyen kullanıcılar daha fazla aslında. Facebook, bu zamana kadar bu uygulamaları da aldıktan sonra herhangi bir şekilde isim olarak değiştirmemişti.

Ancak bu sene küçük bir “rebranding” yani “yeniden markalama” çalışması ile bu uygulamalara “Instagram From Facebook” gibi belirgin bir ibare ekledi.

Instagram markası değişti mi

Bu küçük marka değişikliğinin nedenlerinden birinin bu üç uygulamanın da farklı mesajlaşma uygulamalarına sahip olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Yani Whatsapp farklı, Facebook Messenger farklı, Instagram Direct Message farklı bir mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle işini bu mecralar üzerinden yürüten işletmelerin artması aslında bunlar arasındaki koordinasyonu da oldukça zorlaştırıyor. Bu yüzden Facebook ilerleyen aşamalarda bu mesajlaşma uygulamalarını birbirleriyle daha entegre bir hale getirerek işletmelerin daha verimli bir iletişim kurmasını sağlayacağa benziyor.

Instagram Eğlence Hesaplarının Birçoğu Kapatıldı

Instagram eğlence hesaplarının kapatılması bu güncellemeyle gündeme geldi. Türkiye’de bu hesapları olup etkilenenler oldu mu bilmiyorum henüz ancak nedeni gayet açık.

Eğlence hesaplarının çoğu kendi içeriklerini oluşturmuyor, farklı hesaplardan ve mecralardan içerik çalıyordu. Bu hesapları hepimiz biliyoruz. Instagram bu tarz eğlence hesaplarını temizlemeye başladı. Eğer böyle bir hesabınız varsa ve kapanmamışsa yakında kapanacağından emin olabilirsiniz.

Instagram içerik üreticilerini korumak ve telif haklarına özen göstermek için bu tarz eğlence hesaplarını kapatıyor. Bu hesaplara “kürasyon (curation)” sayfalar deniyor.

Kapatılan hesaplar arasında milyonlarca takipçileri bulunan hesaplarda var. Bu da demek oluyor ki, instagram takipçi sayınız yüksekse bile sizi platformda bu şekilde barındırmak istemiyor.

Orijinal içerik üreticileri koruduğu için benim gerçekten sevindiğim bir güncelleme oldu diyebilirim.

Hatta bunlar arasında globalde 30 milyondan fazla takipçisi bulunan ve hesabı kapatılan biri var.

Instagram Hikayelerdeki Sahte İzlenmeleri Engellemeye Başladı

Hatırlarsanız bu sene içerisinde gelen güncellemelerden birinde Instagram hikayeler keşfet sayfasında görünmeye başladı. Bu sayede yeni takipçiler kazanabiliyorsunuz.

Bunu fırsat bilen “growth hacker” ya da “sosyal medya uzmanları” instagram hikayelerine üçüncü parti uygulamalardan sahte izlenmeler almaya başladı. Bu durum aslında çok uzun yıllardır her platform için olan bir durum. Sahte beğeniler, sahte yorumlar, sahte erişimler gibi…

Instagram bu durumun önüne geçmek için bu güncellemeyi geri çekerek bir süre instagram hikayeleri keşfet sayfasından geri aldı. 2019 Ağustos güncellemesinde bunu büyük oranda çözerek tekrar bu özelliği aktifleştirdiler.

Bu arada instagram artık sahte beğeni, izlenme ve erişim gibi metrikleri artık daha kolay saptayabiliyor. Hesaptaki dalgalanmalardan yanlış giden bir şeyler olduğunu farkederek kullanıcılara uyarı yapıyor. Eğer bu tarz uyarılarla karşılaşırsanız hesabınızı kilitli (özel) hesaba çevirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu işlemleri kimlerin yaptığını biliyorsanız da Instagram’a doğrudan şikayet edebilirsiniz.

Instagram’ın Reklam Partneri HYP3R Artık Kullanıcı Verilerini Takip Edemiyor

Facebook ve Instagram’ın reklam partneri olan HYP3R, Instagram’daki kullanıcıların konum ve hikayelerini takip ediyormuş.

HYP3R, Facebook ve Instagram’ın güvenilir bir pazarlama partneri olarak buradaki kullanıcıların verilerini topladığı, bu uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde bulunuyor. Aslında bu durum birkaç yıl önceye kadar gizlice yapılıyordu ancak son olaylardan sonra şeffaflık konusunu daha fazla öne çıkararak bunları açıklamaya başlayan Facebook bu konuyu da açıklığa kavuşturdu.

HYP3R şirketi, Facebook ve Instagram kullanıcılarının kişisel verilerini gizlice depolayarak, ayrıntılı veriler oluşturmak için çalışan bir pazarlama şirketidir.

Instagram, bu güncellemede HYP3R şirketinin Instagram kullanıcılarının konum ve hikaye bilgilerini paylaşma konusunda bir düzenleme yaptığını açıkladı. Çünkü bu şirket aslında Facebook ile ortak çalışan bir şirketti ve bu kadar zaman Instagram’ın buna nasıl izin verdiği de bilinmiyor.

Özet

Instagram’ın bu sene içerisinde yaptığı diğer güncellemelere baktığımızda sohbet çıkarmaları, yeni efektler gibi küçük değişiklikler yer alıyordu. Ancak bu son güncellemede birçok radikal değişiklik göze çarpıyor.

Beni en çok etkileyen güncellemeler, Facebook içerik stüdyosunun daha işlevsel bir hale gelmesi ve orijinal içerik üretmeyen sayfaların kapanması oldu.

Çünkü bu yenilikler işletmeler için çok daha iyi bir Instagram ortamı oluşturacak diye düşünüyorum.

Son olarak rebranding çalışmaları, eğer mesajlaşma uygulamalarının birbiriyle entegre çalışmalarına bir zemin hazırlıyorsa, ilerde işletmeler için çok daha verimli ve efektif bir instagram göreceğimizin sinyalini veriyor.


kaynakça: AdEspresso


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

1 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.