Instagram hesabı Facebook işletme sayfası ile Nasıl Bağlanır?

Instagram hesabınızı işletme profiline geçirmek istediğinizde, reklamlarınızı daha iyi ölçümlemek için ve instagram reklamlarından tam verim almak için bir Facebook işletme sayfası ile bağlantı kurmalısınız.

İnstagram’da reklam vermek isteyenler hem Instagram uygulaması üzerinden hem de Facebook işletme yöneticisinden reklam verebilir. Daha profesyonel ve gelişmiş reklam yöneticisini kullanmak istediğiniz zaman mutlaka Facebook işletme yöneticisini tercih etmelisiniz.

Facebook işletme yöneticisine business.facebook.com adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz.  Instagram işletme yöneticisi business.instagram.com adresi de birçok uygulama için Facebook işletme yöneticisine yönlendirecektir.

Facebook işletme yöneticisi ayarları

Facebook işletme yöneticisine girip sol yukarıdaki menüden ” Ayarlar sekmesindeki İşletme Ayarları (Business Settings)” menüsüne giriş yapıyoruz.

İşletme ayarlarına girdiğimiz zaman yukarıdaki sayfa ile karşılaşacağız.

Açılan sol menüde Hesaplar (Accounts) sekmesi altındaki “instagram hesapları (Instagram Accounts)” seçeneğini tıklıyoruz. Sonrasında açılan sayfada eklenmiş tüm instagram hesapları burada görüntülenir. Eğer hiçbir instagram hesabı bağlamadıysanız görünmeyecektir.

Yeni bir instagram hesabı facebook ile bağlantı kurarken “ekle (add)” butonunu kullanacağız.

Ekle butonuna tıkladığımızda karşımıza bu ekran çıkacak ve buraya Facebook’a eklemek istediğiniz instagram hesabı kullanıcı adı ve şifresini girerek ” İleri (Next)” butonunu tıklayacağız. Sonraki aşamada instagram hesabınız başarıyla Facebook işletme yöneticisine bağlanacaktır.

Instagram Hesabı ve Facebook sayfası ile bağlantı kurmak bu kadar kolay.

Facebook Hesabını Instagram’a Bağlamak

Facebook hesabını instagram ile nasıl bağlanacağını da bilmemiz gerekir. Facebook hesabını instagrama uygulama üzerinden ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnek instagram profili görselinde ” Profili Düzenle (Edit Profile)” menüsünün yanında bulunan (çark sembolü) Ayarlar anlamını temsil eden butona tıklıyoruz.

İnstagram hesabımızın tüm ayarlarına erişebildiğimiz bu menüde Gizlilik ve Güvenlik ayarları (Privacy and Security) altındaki Bağlantılı Hesaplar (Linked Accounts) menüsüne giriş yapıyoruz.

Bağlantılı hesaplar menüsünde Facebook’u seçerek devam ediyoruz ve hesabımızı bağlıyoruz. Yine diğer sosyal medya sitelerindeki hesaplarınızla instagrama bağlantı yapmak istediğinizde bu menüyü kullanarak yapabilirsiniz.

Instagram ve Facebook Bağlantısı Ne işe Yarar?

Instagram ve Facebook bağlantısı kurduğunuzda bu hesapları tek bir uygulama üzerinden yönetebilirsiniz.

Örneğin; Instagram hesabınızdan attığınız bir gönderi veya hikayeyi paylaşırken Facebook hesabınıza da aynı anda paylaşım yapabilirsiniz. Zaman tasarrufu yapmak isteyenler için kısa ve tekrar Facebook sayfasında da paylaşmasına gerek kalmaz.

Facebook Sayfa yöneticisinden hem instagram hesabınız ile ilgili yorumları ve bildirimleri hem de Facebook sayfanızla ilgili olanları görebilirsiniz.

Instagram’da reklam vermek istiyorsanız, en iyi sonuçlar ve analizler için Facebook sayfanız ile bağlamanız gerekir. Genellikle instagram reklamı yapmak için Facebook işletme yöneticisi kullanılır.

Instagram reklamı vermek tıpkı Facebook reklamı vermek gibidir. Eğer instagram reklamı verecekseniz yerleşimleri seçerken instagramı seçip, hesap için facebook sayfanızı ya da yukarıdaki yöntemlerle bağlamış olduğunuz instagram sayfanızı seçerek reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Facebook reklam verme yazısında görsellerle detaylı olarak bu konuyu öğrenebilirsiniz. Instagram reklamında yalnızca diğer yerleşim yerlerini çıkarıp sadece instagram yerleşimini seçiyoruz.

Instagram uygulaması üzerinden reklam verdiğimiz zaman yine Facebook işletme yöneticisindeki Reklam yöneticisi bölümünden reklam kampanyalarını düzenleyebilir ve analiz edebiliriz.

Instagram’da reklam verirken tüm Facebook reklam modelleri aktif değildir.

Aktif olan reklamlar:

  • Marka bilinirliği
  • Erişim
  • Trafik
  • Uygulama indirmeleri
  • Etkileşim
  • Video görüntülenmeleri
  • Dönüşümler
  • Müşteri potansiyeli oluşturma

Instagram reklamlarını bir işletme olarak ürün veya hizmet pazarlaması için kullanıyorsanız yine Facebook piksellerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde instagram reklamlarınızdan da özel hedef kitleler ve benzer hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Yorumları Gör

Paylaş

Son Yazılar

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin…

4 gün önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

5 gün önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

6 gün önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

1 hafta önce

Apple iPhone 11 Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nasıl? Alınır mı?

10 Eylül 2019'da Steve Jobs Theater binasında yapılan Apple etkinliğinde tanıtılan yeni iPhone modelleri arasında en çok merak edilenlerden olan…

1 hafta önce

Samsung Galaxy S10 Plus Alınır mı? Nasıl Telefon? Teknik Özellikleri ve Fiyatı Nedir?

Samsung, bu sene Galaxy S serisi modellerinde üç farklı telefon tanıttı. Bunlar: Samsung S10e, S10 ve S10 Plus modelleri olarak…

1 hafta önce