Instagram Reklamı Verirken Bu Konulara Dikkat Edin

2 dakikada okunabilir


Instagram’da reklam yapmak isteyen bir işletme ya da takipçisini arttıran bir kişi olabilirsiniz.

Gönderiyi öne çıkar butonu ile yapacağınız temel düzeydeki reklamlar birçok açıdan yetersiz kalabilir ve istediğiniz sonucu alamazsınız.

Ben de etkili instagram reklamı vermek için neler yapabileceğiniz konusunda kişisel sitemde detaylı olarak instagram’da yapmamanız gereken 10 hata şeklinde bir yazı paylaştım.

Bu yazıda da instagram’da reklam verirken dikkat etmeniz gereken ve yapmanız gereken bazı taktikleri vereceğim.

Instagram’da Etkili Reklam Verme Yolları

etkili instagram reklamı vermek

Her şeyden önce Instagram’da verdiğiniz reklamları ölçebilmeniz gerekir. Bunun için reklamlarınızı business.facebook.com üzerinden reklam yöneticisi ile vermeniz en sağlıklı yöntemdir.

Hedef kitle belirlerken işletmenizle en alakalı ilgi alanlarını veya o alandaki popüler kişileri belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi belirlerken Facebook Hedef Kitle İstatistikleri aracını kullanabilirsiniz.

Eğer bir websitesine sahipseniz mutlaka Facebook Piksel kodlarını eklemeniz gerekir. Bu kodlar Facebook’un sitenizi ziyaret edenleri takip etmesini sağlayan bir izleme kodudur. Bu sayede sitenizle etkileşime geçmiş kullanıcıları analiz edebilir, özel hedef kitleler ve benzer hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Özel hedef kitleler oluşturmak etkili instagram reklamı vermek için olmaz olmazlardandır. Özel hedef kitleler sayesinde instagram hesabınızla etkileşime girmiş ya da websitenizle etkileşime girmiş kişileri biraraya toplar ve bu kişiler yeniden reklam gösterebilirsiniz.

Benzer hedef kitleler sayesinde instagram reklamlarında daha etkili hedeflemeler yapmanızı sağlayabilirsiniz. Bu özellik, özel hedef kitleler yardımıyla çalışır ve özel hedef kitlelerinizin davranışlarına benzer daha çok kişiye erişebilmenizi sağlar.

Yerel bir işletme reklamı veriyorsanız mutlaka konum olarak işletmenize yakın bölgeleri seçmeniz etkili bir yoldur. Tüm Türkiye olarak işaretlediğinizde doğru bir reklam yapmış olmazsınız.

Reklam görselinizde yazı kullanırken Facebook’un belirlediği standartların dışına çıkmamaya özen gösterin. Facebook reklam görsellerinde %20 oranında yazı kullanmaya izin veriyor. Bundan fazla yazı bulunan reklamlar ya daha az erişim sağlar ya da hiç gösterilmeyebilir.

Instagram’da reklam verirken iki farklı alan vardır. Bunlar hikayeler ve akış bölümleridir. Bu alanların görsel boyutları da birbirinden farklıdır. Eğer hikayeler bölümünde reklam yayınlamak istiyorsanız 9:16 dikey formatta, akış bölümünde yayınlamak için 1:1 kare formatta görseller kullanmanız reklamınızın daha etkili olmasını sağlayacaktır.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.