Dijital PazarlamaInstagram

Instagram Reklamlarında Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Instagram reklamlarında hedef kitle nasıl belirlenir?

Aslında her sosyal medya reklamında hedef kitle belirlemek çok basit görünse de instagram reklamı vermek için de bazı püf noktalar vardır.

Öncelikle instagram’da reklam verirken dikkat etmemiz gereken hususlardan en önemlisi Facebook reklam yöneticisini kullanmaktır. Bunun sebebi instagram uygulaması üzerinden reklam yapmak istediğinizde kısıtlı özellikler olmasıdır.

Uygulama üzerinden instagram’da reklam vermek çoğu zaman başarılı sonuçlar/dönüşümler getirmeyecektir. Çünkü uygulama üzerinde reklam verirken doğru hedef kitle belirlemek, bunları kategorilendirmek veya daraltmak pek mümkün değil. 

Bu dezavantajlardan dolayı uygulama üzerinden instagram reklamı verirken hedef kitle nasıl belirlenir konusunu anlatmak yerine Facebook reklam yöneticisi yardımıyla anlatacağım.

Instagram Reklamı Vermek için Gerekenler

Instagram’da reklam vermek için bir instagram hesabına gerek yoktur. Facebook sayfası ile de instagram reklamı verebilirsiniz. Ancak Instagram hesabınız ile ya da o instagram hesabını büyütmek için reklam verecekseniz tabi ki gereklidir.

Instagram hesabınız ile reklam vermek istediğinizde ise o hesabın bir işletme hesabı olması gerekmektedir.

Instagram işletme hesabı nedir? Instagram işletme hesabına nasıl geçilir?

Instagram işletme hesabı, instagram profilinizdeki gönderilerin reklamını yapmanızı sağlar. Aynı zamanda hesabınızın istatistiklerini de görebilirsiniz. İşletmeniz hakkında daha fazla bilgi de ekleyebilirsiniz.

instagram reklam hedef kitle nasıl belirlenir
Instagram işletme profiline nasıl geçilir?

Instagram işletme profiline geçmek için Instagram hesabınıza giriş yapıp, ayarlar menüsüne girmeniz gerekir.

Ayarlar menüsünde gördüğümüz ” İşletme Profiline Geç ” seçeneğiyle instagram hesabımızı işletme profiline geçiriyoruz. 

instagram reklam hedef kitle nasıl belirlenir

Instagram hesabınızı işletme profiline kaydettirmek için işletmenizin kategorisini belirlemelisiniz. İşletmenizin ilgili olduğu alanlarla ilgili kategorileri seçmelisiniz. 

instagram reklam hedef kitle nasıl belirlenir

Sonraki adımda ise, işletmeniz ile ilgili ek bilgiler ekleyebileceğiniz alanı doldurmanız gerekir. 

İşletme telefonunuz, işletme mail adresi ve eğer fiziksel bir mağazaysanız işletmenizin adres bilgilerini ekleyebilirsiniz. 

instagram reklam hedef kitle nasıl belirlenir

Instagram işletme profilinin son adımlarında ise eğer Facebook sayfanızla instagram hesabınızı bağlamak isterseniz buradan Facebook sayfanızı seçebilirsiniz. Eğer Facebook sayfanız yok ya da bağlamak istemiyorsanız en altta bulunan “Geç” seçeneğini kullanabilirsiniz. 

Instagram hesabını işletme profiline çevirmek bu şekildedir.

Instagram hesabını Facebook işletme sayfası ve işletme yöneticisi ile nasıl bağlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, bunun için hazırladığımız “Instagram hesabı Facebook işletme yöneticisi ile nasıl bağlanır” içeriğini takip edin.

Instagram Reklamları için Hedef Kitle Belirlemek

Instagram reklamları için hedef kitle belirlemek Facebook Hedef Kitle İstatistikleri aracı ile etkili olacaktır. 

Facebook hedef kitle istatistikleri her ne kadar Instagram kullanıcı verilerini içermiyor desek de, Facebook kullanıcılarının birçoğu aynı zamanda Instagram kullanıcısı olduğu için “potansiyel erişim” çok düşmeyecektir.

Bunlardan dolayı Instagram reklamları için hedef kitle belirlerken Facebook hedef kitle istatistiklerinden faydalanmanız daha iyi sonuçlar getirecektir. 

Hedef kitle istatistiklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için daha önce hazırladığımız içeriğe buraya tıklayarak erişebilirsiniz.


Yukarıda anlattığımız hedef kitle belirlemek veya işletme profiline geçmek konuları aslında yeni başlayanlar için daha önemlidir. İlk etapta elinizde bir veri olmadan instagram’da reklam vermek istediğinizde bu adımları mutlaka takip etmeniz gerekir. 

Ancak, halihazırda iyi bir takipçiye/kitleye sahip marka, ürün veya herhangi bir işletme profili iseniz neler yapabilirsiniz onlara bakalım.

Öncelikle bu şekildeki instagram hesaplarının ya da facebook sayfalarının, facebook reklam yöneticisindeki “hedef kitleler” bölümünü iyi organize etmesi gerekir.

Hedef kitleler bölümünde özel hedef kitleler oluşturulmalı, benzer hedef kitleler oluşturulmalı ve halihazırdaki kitlenizin bilgilerini de kullanarak hedef kitleler oluşturmalısınız.

Instagram reklamlarında benzer hedef kitleler nasıl oluşturulur ve nasıl kullanılır konusunda detaylı bilgi almak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Instagram reklamlarında etkili hedef kitle belirlemek konusunu detaylı olarak ele aldığımız bu içerikteki diğer yazılardan da fazlasıyla faydalanabilirsiniz. Ayrıca instagram reklamları konusunda daha fazla içeriğe erişebilmek için menüyü kullanabilirsiniz ya da instagram reklamları kategorisini inceleyebilirsiniz.

Facebook ve Instagram reklamlarıyla ilgili profesyonel destek almak isterseniz webional.com/iletisim sayfasından sorunuzu iletebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu