Dijital PazarlamaInstagram

Instagram’ı Etkili Kullanma ve Takipçileri Etkileme Yöntemleri Nelerdir?

Dünya üzerinde hemen hemen her iki kişiden biri sosyal medya araçlarından en az bir tanesini kullanıyor. Günümüzün en çok rağbet gören sosyal medya araçlarından biri de instagram’dır.

Fotoğraf çekimleri, fotoğrafların üzerinde düzenleme ve fotoğraflara efektler ekleyerek paylaşım yapılan sosyal medya aracı olan instagram günümüzde 1 milyar kullanıcıya kadar ulaşmış durumda.

Her geçen gün gittikçe popülerliği artan bu sosyal medya aracı, takipçilerini artırmak için bir yandan hem sosyal hayat bakımından hem de gelir sağlamak açısından önemli bir konu haline geliyor.

Öte yandan daha çok takipçi sayısı artırabilmek adına bir takım İnstagram takipçi hileleri olduğu bir gerçek.

Fakat doğal yoldan kazanılmayan bu tarz takipçiler her geçen gün üçer beşer kaybolmalarına sebep oluyor. Ayrıca böyle bir yolda yararlı bir uygulama olarak görülmüyor.

Instagram uygulamasında ön sıralara çıkmak, tıklanmak ve kullanıcıların ilgisini çekmek için basit yöntemler var.

Instagramı Etkili Kullanma ve Takipçileri Etkileme Yöntemleri

İşte size, instagramı etkili kullanma ve takipçileri etkileme yöntemlerini sizin için derleyip istifadenize sunuyoruz.

Kullanıcı Adını İyi Belirle

Instagram gibisosyal medya araçları için kullanıcı isimleri önemli bir yer tutar. Bundan dolayı insanların akıllarında hemen hatırlanacak ve anlaşılabilir isimler konulması daha faydalı olacaktır.

Örneğin, bitkiler ya da çiçek fotoğrafları paylaşacaksanız BitkiBaba, BitkiDünyası gibi kolay ve hatırlanabilir uygun isimler konulabilir.

Profil Resmini Farklı Yap!

Instagram kullanıcılarının birçoğu kendi fotolarını kullanırsa daha etkili bir uygulama yapmış olur. Çünkü farklı bir obje, resim vb. profil resmi koymak genel itibariyle tüm takipçilerin fazla dikkatinde olmaz. Lakin profile koyacağınız kendi fotoğrafınız takipçilerinizin ilgisini çekecektir.

Yalnız burada vesikalık bir fotoğraftan daha ziyade yandan, önden ya da kendinizi yansıtacak farklı bir profil fotoğrafı daha önemlidir/etkilidir.

Gerçekten İlgi Çekici Paylaşımlar Yapın!

Instagram platformunda görsellikler ön plandadır. Görsel paylaşımlar üzerinden paylaşımlar sergilenmektedir. Bundan dolayı başkalarının resimlerini değil kendi çektiğiniz resimlerin, orijinal paylaşımları daha çok ilgi görmekte ve takipçilerin pür dikkat hedefindedir.

Ayrıca paylaşımlarda insanların ilgi duydukları alana yönelmeli, ruhlarına dokunmalı ve güncel konuları instagramda işlemelisiniz.

Yapmacık ve günübirlik paylaşımlar ve nezaketen yorumlar alabilme adına paylaşım yoluna başvurmayın.

Daha çok yaşamın gerçeklerini ve düşüncelerini gerçekten aktarabilecek paylaşımlar her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır. Zamanla takipçi sayınızda önemli bir artış olacaktır.

Sabırlı Olun ve Paylaşımları Rutine Bindirin!

Paylaşımlarınızda takipçilerinizin sayısını artırmak adına aceleci davranmayın. Yalan ve yanlış doğru olmayan bilgilerin, insanların bir anlık hoşuna giden ama kıymeti harbiyesi olmayan paylaşımların size uzun vadede bir faydası olmayacaktır.

Bunun yerine paylaşımlarınızı rutine bindirerek kendinize daha iyi bir fayda sağlamış olursunuz. Böylece yavaş yavaş takipçi sayınızda artacaktır. Damlaya damlaya göl olur, yeter ki sabredin ve orijinal olun.

Güncel Olun ve Güncel Fotoları Zamanında Paylaşın!

Takipçilerinizi sürekli hale getirip tutmak istiyorsanız sizin, güne dair güncel paylaşımlarınız daha isabetli olacaktır. Ayrıca güncel olan fotoğraflarınızı doğru zamanda paylaşmanız çok önemli olmakla birlikte etkilidir.

Geçen aya ya da haftaya ait bir fotoğraf fazla ilgi görmeyecektir.

Yazılar Kısmında Simge Ya Da Emojiler Kullanın

Metin oluşturduğunuz bölümlerin bazı yerlerine ekleyeceğiniz simgeler/emojiler takipçilere daha sıcak ve samimi gelmektedir. Bundan ötürü sizde yazılarınızda bu emojileri kullanabilirsiniz.

Sık Sık Aynı Paylaşımlar Takipçilerinizi Kaçırır!

Her zaman aynı olan paylaşımlar takipçilerinizi sıkacaktır ve kaçmalarına sebep olacaktır.

Örneğin sabah ben evden çıktım ve akşam evime geldim gibi durumları her gün paylaşmak vb. paylaşımlar emin olun ki takipçilerinizi başka hesaplara sevk edecektir.

Bundan ötürü değişik, farklı ve ilgi çeken paylaşımlara bol bol yer vermeniz daha uygun olacaktır.

Farklı başka olan Instragram hesaplarını Takip Edin!

Instagram’daki diğer bir önemli husus ise başka Instagram hesaplarını takip etmenizdir. Farklı olan o hesapları da beğenmeniz ayrıca size takipçi kazandıracaktır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu