İnternette dolaşan kullanıcıların şikâyetlerinden bir tanesi internet hızıdır. Video, resim, müzik, belge, program indirme nedeniyle internet hızındaki meydana gelen değişimleri kontrol etmek için bazı yöntemler bulunuyor.

İnternet hızını ölçmek için internet siteleri ve programlar bulunur. Her birinin verdiği sonuç farklıdır. Bunun sebebi bilgisayar ve kullanılan programlardır.

İnternet hızını ölçmeden önce dikkat etmeniz gereken püf noktaları var:

  • Kablosuz ağ özelliğini kapatın. Kablolu bağlantıyı kullanın.
  • Bilgisayarınızda bulunan programların bazıları interneti kullanıyor olabilir. Programları kontrol edin.
  • Tüm tarayıcıları kapatın.
  • İnternet hızı ölçümü yapılırken, hiçbir işlem yapmayın.

İnternet Hızı Ölçme Araçları

internet hızı ölçme yöntemleri

Speedtest

İnternet hızını ölçmek için, dünyada kullanılan popüler programlardan biridir. Programı kullanarak ping atma, yükleme hızı ve indirme hızlarını kontrol edebilirsiniz.

İnternet hız testi bittiğinde, tarayıcının adı ve IP numaranızı size verir. Güvenlik açısından ekran görüntüsü alıp, kaydetmekte fayda var. 

İnternet hızınızı ölçmek için www.speedtest.net sitesini ziyaret edin.

Türk Telekom

Türk Telekom’un tüm kullanıcılar için geliştirdiği internet hızı sorgulama servisi bulunuyor. İnternet hız testi yapıldığında, bağlantı kalitesini görmek mümkün. Türk Telekom ile Speedtest aynı alt yapıyı kullanıyor. 

İnternet hızını kontrol etmek için www.hiztesti.turktelekom.com.tr adresini ziyaret edin.

Doping

Doping, Türkiye’de servis sağlayıcılarından biridir. Kullanıcılar için geliştirilmiş, internet hız testi servisi bulunuyor. Sorgulama sonunda internet hızı ve bağlantı grafiğini görebilirsiniz. Doping, Speedtest alt yapısından veri servisi kullanıyor. 

www.milleni.com.tr/hiz-testi adresini kontrol edin.

Fast

İnternet hızı ölçmek için geliştirilmiş olan web sitesi, Netflix tarafından destekleniyor. İnternet sitesinin tasarımında herhangi bir reklam kullanılmamış olması, kullanıcılar tarafından beğeniliyor.

Birden fazla dil desteği olduğu gibi, Türkçe dil desteği de bulunuyor. 

İnternet hızını kontrol etmek için www.fast.com adresini ziyaret edin.

BandWidth Place

İnternet hız testi yapabilmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitenin tasarımında reklam bulunmuyor. Sitenin alt yapısı HTML 5 ile kodlanmış. İndirme hızı ve yükleme hızınızı ölçebilirsiniz. Web sitesinin Türkçe dil desteği bulunmuyor. 

İnternet hızını kontrol etmek için www.bandwidthplace.com adresini ziyaret edin.

Ferhan Gündüz
Editör

MarketingFeed.net Kurucusu ve Editörü

Yorum Ekle