İnternet

İnternetten Para Kazanma Yolları: 12 Garanti Yöntem

İnternetten para kazanma amacını karşılayacak sayısız imkân vardır. Bu tip bir kazanç için, çoğu zaman becerilerinizi keşfetmek ya da bilgilerinizi tazelemek zorunda kalabilirsiniz.

Hatta en baştan herhangi bir şeyi öğrenmek zorunda kendinizi hissedebilirsiniz.

Belli bir beceriniz yoksa emek harcayarak idare edecek kadar para kazanabilirsiniz. Bunlardan çoğu sabır gerektiren meşgalelerdir.

Teknik bilginiz olmadan da internetten para kazanma imkânı sunan sayısız iş bulunmaktadır.

İnternetten para kazanma yolları birçok yerde paylaşılmıştır. Ben, bunlardan herkesin yapabileceği işleri paylaşmak istiyorum.

İnternetten Para Kazanma Yolları

internetten para kazanma, internetten para kazanma yolları, internetten para kazanma yöntemleri, internetten nasıl para kazanılır

Fotoğraf Çekmek ve Fotoğraf Satarak Para Kazanma

Kaliteli fotoğrafların internette alıcıları olduğunu bilmenizde fayda var. Farklı yaklaşımlarla güzel anları ölümsüzleştirmek ve bunlardan para kazanmak mümkündür.

İnternetten para kazanma için yapmanız gereken sayısız fotoğraf sitelerinden en revaçta olan birini seçip paylaşımda bulunmaktır. Bu sitelerin sayıldığı, İngilizce makaleye bakabilirsiniz.

Fotoğraf satabileceğiniz 14 Site için buraya tıklayabilirsiniz.

Birkaç kelime İngilizce bilmeniz yeterlidir. Makalede ana başlıklar halinde fotoğraf satarak para kazanmak amacınızı karşılayacak platformlar açık şekilde görülüyor.

Anket Doldurarak Para Kazanma

Anket doldurarak internetten para kazanmak, bir açıdan kolay bir açıdan zordur. Anket şirketleri sizleri her ankete uygun bulmayabilirler. Verdiğiniz cevaplarda samimiyetiniz de ölçülür.

Anketlerden para kazanmak için çoğu zaman İngilizce de bilmeniz gerekebilir. Bu şekilde internetten para kazanma hem yorucu hem de zaman alıcıdır.

Örneğin 0,2 Dolar kazanma imkânınız olan bir ankete 20 dakika ayırmanız gerekebilir. Nihayetinde değerlendirmeyi geçmek mecburiyetiniz de var. Emeklerinizin boşa gitmesi de söz konusu olabilir.

Bu nedenle kendinize ait cevaplarınızın üye olduğunuz anket şirketiyle aynı paralelde olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Anket şirketleri özellikle sağlık, teknoloji, ekonomi, otomotiv, eğitim gibi sektörler için bilgi toplamaktadırlar.

İlgi duymadığınız konularda anketleri cevaplamanız boşa çabalamaktır.

İnternetten para kazanma açısından anketlerle uğraşmak, hem yorucu hem de zordur ve webional olarak biz tavsiye etmiyoruz ama siz bilirsiniz.

Reklamlara Tıklayarak Para Kazanma

Reklamlara tıklamak internetten para kazanma serüveninin en kolayıdır. Ancak çok basit ücretler ödenmekte ve tekrar tıklayabileceğiniz reklam için uzun süre beklemek zorunda kalmaktasınız.

Elde edeceğiniz meblağlar kısa vadede değil sabırla uzun süreçte anlam kazanıyor.

Saydığımız işler herkesin yapma olanağı bulabileceği internetten para kazanmak uğraşısı olduğundan gelirleri düşüktür. Bir nevi nitelikli işler değildir.

Uzun zamanlar bilgisayar başında vakit geçirmenizi gerektirir, zevksizdir.

Çoğu zaman bilgisayarınızın harcadığı elektriği bile karşılayamazsınız. Ama paranız olur az yâda çok.

Blog Yazarak Para Kazanma

Blog yazarak para kazanma internetten para kazanmak için diğer yöntemlere göre daha güvenli, risksiz ve maliyetsiz yöntemlerden birisidir.

Blog sitesi açmak için, çeşitli ücretsiz içerik yönetim sistemi araçları veya gerçekten çok düşük ücretlerle daha profesyonel blog sitesi kurma araçlarını kullanabilirsiniz.

Eğer ücretsiz araçları kullanarak blog sitesi ile para kazanmak istiyorsanız, Google’ın araçlarından Blogger kullanılabilir.

Blogger ile hem AdSense üzerinden hem sponsorlu içerikler hem de affiliate marketing ile para kazanma ihtimaliniz bulunuyor.

Blog sitesi üzerinden para kazanmak istiyorsanız, niş konularda içerik üretmek en etkili yöntemlerdendir.

Genel konularda içerik üreterek ilerlemek, rekabet ettiğiniz blog ve içerik siteleri çok olduğundan daha zordur.

Bu yüzden, içerik üretmekten sıkılmayacağınız, kendi ilgi alanınızı da kapsayan niş bir konu belirleyebilir ve blog sitesi üzerinden para kazanabilirsiniz.

Blog sitesi açmanın avantajlarından biri ise, belirlediğiniz konu ile ilgili haftalık, aylık veya günlük düzenli içerik üretmeniz için, konuyla ilgili daha derin araştırmalar yapmaya başlıyorsunuz.

Bu da sizi o konu hakkında yetkin ve uzman yapabilir.

Google’da konuyla ilgili yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmanız ve kendinizi geliştirmeniz için faydalı bir yöntemdir.  

Ayrıca blog yazarak diğer yöntemlere göre daha fazla para kazanma ihtimaliniz de yüksek. 

Medium ile blog nasıl açılır içeriğine de göz atabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz blog sitelerini incelemek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Link Kısaltıp Paylaşma

Link.tl gibi ve benzer şekilde işleyen sistemlerle kazanç sağlamak, cazip görünüyor. Tıklama başına belirli düzeyde ödeme yapıyorlar.

Kazançlar cüz’i olsa da denemeye değer. Sadece Link.tl değil, “short your link and earn money” yani “link kısalt para kazan” Google aramasında karşımıza çıkacak sayısız ödeme yapan site var.

Bunlardan en değerlisi elbette döviz ya da Bitcoin üzerinden size ödeme yapanlardır. Link kısaltıp internetten para kazanma zor iş değildir.

Facebook, Twitter ve birçok blog ortamında linkleriniz paylaşıp tıklama karşılığı kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun yolu da biraz ilgi çekmekten birazda “popüler” olmaktan geçiyor.

Facebook’ta popüler olmak zor olsa bile takipçilerinizin dikkatini çekmek kolaydır.

Sadece link paylaşmak ve tıklanmasını beklemek bir acziyet konusudur. O yüzden takipçileriniz ya da hangi platformda link paylaşacaksanız, daha seçici ve tıklanmaya değer içerikler seçmelisiniz.

Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma

Sosyal medyaya duyulan ilgi gün geçtikçe artıyor. Yeni uygulama ve sosyal ağların ortaya çıkması insanların sosyal medyaya daha fazla ilgi duymasına ve daha çok zaman geçirmesine neden oluyor.

İnsanların ilgisinin artmasıyla işletmeler, markalar veya kendini duyurmak, tanıtmak isteyenler için de iyi bir medya kanalı haline geliyor.

Bu sebeple sosyal medya hesabı yöneterek, sosyal medya danışmanlığı yaparak, bu konularda kendini geliştirenler için yeni iş alanları ve internetten para kazanma imkanları oluşuyor.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma yazısını inceleyebilirsiniz.

Affiliate Marketing ile Para Kazanma

Amazon, Admitad, Clickbank, Udemy, Gearbest ve birçok web sitesinin sağlamış olduğu affiliate ortaklıklarıyla iyi kazançlar sağlamak mümkün.

Google’da bu tarz web siteleriyle ilgili örneğin “ amazon affiliate” , “ebay affiliate”, “hepsiburada affiliate” gibi aramalar yaparak daha fazla affiliate ortaklığı sistemi bulabilirsiniz.

Affiliate marketing ile internetten para kazanmak çok zor değildir. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube gibi mecralarda affiliate linklerinizi paylaşarak para kazanmak mümkün.

Bunlara ek olarak 4.bölümde anlattığım blog sitesi açarak para kazanma içerisinde bahsettiğim gibi niş bir konuda içerik ürettiğiniz blogunuzdan affiliate linklerini ilgili içeriklere ekleyerek kazanç sağlayabilirsiniz.

Dropshipping Yaparak Para Kazanma

Dropshipping yöntemi ile para kazanma kavramı Türkiye’de yeni bir kavram sanılsa da aslında 10 senedir fazla süreden beri yapılan bir e-ticaret modelidir.

Evet, dropshipping bir e-ticaret iş modelidir. Stok tutmadan, depolama maliyeti olmadan yapılan bir iştir.

Birçok farklı şekilde dropshipping ile e-ticaret yaparak internetten para kazanmak mümkündür.

Ama önemli olan bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan bazıları; sosyal medya reklamlarını bilmek, ölçümlemek, doğru analizler yapabilmek, yine arama motoru optimizasyonu (SEO) prensiplerine hakim olmak, ürün ve pazar araştırması, rakip analizi gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir.

Dropshipping ile para kazanmak, diğer yöntemlere göre nispeten zor ve maliyetli olabilir.

Ancak iyi araştırmalar, iyi pazarlamalar ve iyi metotlar uygulandığı takdirde kazançlı bir iş modelidir.

Dropshipping yöntemiyle para kazanma için bu içeriği de inceleyebilirsiniz.

Etsy ile Para Kazanma

Özellikle el yapımı (handmade) ürünlerin daha çok hakim olduğu Etsy.com sitesi üzerinden satış yaparak internetten para kazanmak oldukça iyi bir yöntem.

Etsy’de birçok farklı kategoride el yapımı ürünler satılıyor. Örneğin; dokuma halılar, dikiş-nakış ürünleri, kolyeler, bileklikler ve birçok kategoride etsy de satış yaparak para kazanmak iyi bir gelir kaynağı oluşturabilir.

Genelde antika (vintage) görünümlü ürünlerin ön planda olduğu Etsy’de fiyat ve sepet ortalamaları da gayet yüksektir.

https://www.etsy.com/sell?ref=hdr&from_page=https%3A%2F%2Fwww.etsy.com%2F üzerinden kayıt olabilir ve ürünleri satmaya başlayabilirsiniz.

Freelancer Olarak Çalışarak Para Kazanma

Freelancer yani serbest veya uzaktan çalışarak internetten para kazanmak ülkemizde de Bionluk, r10 gibi siteler üzerinden yapılıyor.

Kendi yeteneklerinizi veya bilgi sahibi olduğunuz işleri bu siteler aracılığıyla hizmet isteyenlere satıyorsunuz.

Burada, yapacağınız iş için bir teklif oluşturup adaylar arasına çıkıyorsunuz. Mesela, “photoshop ile profesyonel banner hazırlayabilirim” gibi bir teklif oluşturup, saatlik ya da işin tamamı için bir ücret belirterek, bu sitelerde yayınlıyorsunuz.

Bu sitelerden hizmet almak isteyen müşteriler sizinle iletişime geçerek işi size yaptırıyor.

Freelancer olarak çalışmak ve iyi paralar kazanmak için ingilizce biliyorsanız UpWork, Freelancer, Fiverr gibi global freelance ağlarında daha çok müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz ve daha çok iş alanı olduğu için farklı modellerle para kazanabilirsiniz.

En çok kullanılan Freelance iş bulma sitelerini de buradan inceleyebilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazarlığı internet ortamı için içerik üretmeyi ifade etmektedir. Blog sitesi kurarak para kazanma bölümünde anlattığım gibi belli bir konu etrafında içerik üretmektir aslında.

Buradaki tek fark, kendi blog sitenize değil, başkaları için makale yazmanız ve bu makalelerden genelde kelime başına belli bir ücret almanız şeklindedir.

Makale yazarak internetten üzerinden para kazanmak ise makale yazarları ve makale satın almak isteyenler için oluşturulmuş pazaryeri modelindeki e-ticaret siteleri aracılığıyla oluyor.

Makale yazarak para kazanmak için bu siteler dışında “Freelancer çalışarak para kazanma” başlığındaki sitelerde de yine makale satışı yapabilirsiniz.

Mesela; “araba ve motor konusunda makale/içerik yazabilirim” gibi iş teklifleri oluşturarak da makaleler satabilirsiniz.

Makale yazarlığı nedir, makale yazarak nasıl para kazanılır ve makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi sorulara ” Makale Yazarlığı Nedir?” yazımda detaylı olarak cevap verdim, inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Backlink Satışı Yaparak Para Kazanma

Backlink kavramını daha önce duymadıysanız, backlink satışı yaparak para kazanmak sizin için uygun yöntem değildir.

Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya metin linkinin bulunması durumunda Pagerank (Google’ın ilk kullandığı ve internet aramalarını kolaylaştırdığı algoritma) değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere, bir web siteniz olmalı ve bu web sitesinin de belli kriterleri olmalı ki backlink satışı yaparak internetten para kazanma için bir iş modeli haline gelsin.

Ancak bunlara sahipseniz fakat backlink satışı yapmıyorsanız; r10, wmaracı gibi çeşitli forum siteleriyle kolayca siteniz için bir ücret teklifi oluşturabilirsiniz.

Özetlersek;

İnternetten para kazanmak için birçok farklı yöntem ve kaynak var. Ben de bu yazıda her türden, birbirinden çok farklı para kazanma yöntemlerini anlattım.

İnternetten para kazanmak tabi ki bunlarla sınırlı değil, gelecek paylaşımlarda daha farklı yöntemleri de inceleyeceğiz.

Sevdiğiniz işleri, hobileri yaparak internetten para kazanmak çok daha kolaydır.

Birçok farklı yöntem ve kaynak var, bunları kendi lehinize çevirin. İnternette tükettiğiniz her içerik için bir içerik de siz oluşturun mesela :). Hayırlı işler, bol kazançlar.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı