E-ticaretİnternet

İnternetten Satış Yapma Taktikleri – Amazon, eBay, Aliexpress

Dünyanın önemli teknoloji firmaları Türkiye’nin e-ticaret imkanından pay almaya yönelik adımlar atmaya başlıyor. Biz de bu platformları kullanarak internetten satış yapmaya ve para kazanmaya başlayabiliriz.

EBay, 2011 yılında gittigidiyor’u satın alıp Türkiye’ye adımını atmıştı. Aliexpress’in sahibi Alibaba, haziranda Trendyol’un çoğunluk hissesini satın aldı ve son olarak Amazon Eylül ayında www.amazon.com.tr web sitesi ile Türkiye’ye girdi.

Amazon, eBay ve Aliexpress gibi pazar yeri modelindeki e-ticaret sitelerini kullanarak internetten satış yapmak yasal ve en güvenli yoldur. Ancak, bu platformların belirlediği koşullara uygunluğu sağladığınız sürece internet üzerinden satış yaparak para kazanabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

Her platformun prosedürleri farklı olduğu için konuyu şirket bazında değerlendirmek lazım: 

Aliexpress 

aliexpress üzerinden satış yapma teknikleri

Bu platforma aliexpress.com’dan giriş yapılmaktadır. Sadece Çin’de kurulmuş firmalar bu platforma üye olabilmektedir.

Aliexpress’in en etkili olduğu ülke ise Rusya. Hatta bazı dönemlerde Aliexpress’in ziyaretçi trafiğinin büyük çoğunluğu Rusya’dan gelmektedir.

Türkiye’de kurulu bir şirketin ise Aliexpress’e üye olmasının imkanı yoktur. Fakat bu durumda da Aliexpress’te mağazası olan bir şirketin tedarikçisi olma imkanı vardır. Bu durumda kar oranı düşük olmasına rağmen pazar payı oldukça büyük olacaktır. 

EBay 

ebay satış yapma teknikleri

2016 yılına kadar Türkiye’de kurulu olan şirketler satış yapıp paralarını da Paypal üzerinden alabiliyorlardı. 2016 yılında Paypal Türkiye’de kapanınca bu işlemde son buldu.

Çözüm yolu olarak ise yurtdışında Paypal üyeliği oluşturmak gibi alternatifler vardır. Özellikle, Estonya “e-residency” programı sayesinde isteyen herkesin 500 Euro’luk bir masrafla Estonya merkezli bir şirket kurmasını ve Estonya’da bir banka hesabına sahip olmasını sağlıyor. 

E-residency kelimesinin tam çevirisi e-ikamet yani elektronik ikamet anlamına gelmektedir. Ancak bu uygulamanın genel olarak bilinen adı “Estonya Dijital Vatandaşlığı“dır.

e-residency başvurusu ve detayları için: www.e-resident.gov.ee 

Amazon 

amazondan satış yapma teknikleri

Türkiye’de kurulu şirketlerin en az sorun yaşadığı platformların başında gelir. Platforma üye olup satış yapılabilir ve bu satışlar karşılığında biriken paraları “Payoneer” üzerinden TL’ye çevrilmiş ya da Dolar hali ile alım imkanı sunar.

Önemli Sorular ve Cevaplar

Her platformun farklı satış, iade, geri ödeme, kargolama politikaları bulunmaktadır. Biz de bu bölümde hepsinde geçerli olabilecek temel bazı soruları cevapladık.

1) Her bir satış işlemi için gümrük müşaviri ile çalışma zorunluluğu var mı? 

Elektronik Ticaret ve Gümrük Beyanı (ETGB) ile gönderi başına tutarı 7500 Euro’yu geçmeyen ve ağırlık olarak 150 kg’den az olan tüm yurt dışı gönderileri için her türlü işlem masrafı ve evrak yüklerinden muafiyet sağlanmıştır. 

2) Türkiye üzerinden yurt dışına satmanın zor ve imkansız olduğu ürünler var mı? 

Yurt dışındaki satıcıların internet üzerinden bazı ürünleri Türkiye’deki alıcılara satmasına imkan yoktur. Türkiye’den örnek vermek gerekirse parfüm, makyaj ve sporcu gıdaları gibi ürünler bu listede yer almaktadır. 

Aynı şekilde diğer ülkelerin de bu yasaklara benzer uygulamaları vardır. Ülkelerin satılan ürüne yasağa olup olmadığını bilmek ve araştırmak satıcının kendi yükümlülüğüdür. 

3) İade ve değişimlerin yönetimi süreci nasıl işliyor, kargo masrafı kim tarafından karşılanıyor? 

Satış yapılan platformlar bu konuda satıcıyı oldukça özgür bırakırlar. Mesela eBay’da “iade kabul edilmez” “teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade kabul edilebilir, geri gönderim ücretini alıcı öder” politikası gibi ayarlamalar yapılabilir. Elbette ki bu seçeneklerin her birinin avantaj ve dezavantajları da unutulmamalıdır.  

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı