Sosyal ortamlarda bir çok insan ironi yapar ve bu ince detayı bilmeyenler espriyi veya laf yediğini anlamaz. Gelin, ironinin kökeni nedir ve ne anlama gelir, öğrenelim.

İroni Sözlük Anlamı

İroni kelimesi Fransızca olmakla birlikte söylenilenin veya yapılan eylemin karşıtına ironi denmektedir.

Karşı tarafı çelişkiye  düşürmek amaçlı kullanılan ironi, mizah amaçlı olabileceği kadar eleştirel bir anlamda da olabilir.

Mimikler, jestler ve ses tonu ile aşağılama veya espri niteliğinde kullanılan ironi Sokrates’in iki aşamadan oluşan diyalog yönteminden birincisidir.

Sokrates’e göre ironi yapılarak karşı tarafın kesin olarak düşündüğü bilgiyi soru sorarak karşı tarafa sorgulatmak ve tartışmaya açmaktır.

İkinci aşama ise maiotikt olarak isimlendirilmektedir. Sokrates için bu aşamada sorulan soruların karşı tarafın zihninde zaten var olduğunu ancak gizli olduğunu düşünür ve bunu açığa çıkarmak için kullanılır.

Türk Dil Kurumu ise ironi kelimesinin karşılığını, gülmece ve söylenen sözün tersini söylerek alay etme olarak belirtmiştir.

Gerçek ile çelişkili cümleler kurarak oluşturduğumuz ironilere bir örnek verelim.

Karşı taraf espri yaptığında bu sizin hoşunuza gitmemiş ise ciddi bir tavırla “aynen, baya komikmiş” gibi laflar söylediğinizde ironi yapmış olursunuz.  

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle