Günümüzde, işletme kuruluşları müşterileri belirlemek, çekmek ve elinde tutmak için elektronik ortam kullanıyor. Teknoloji, işletmelere genişletilmiş müşteri desteği sunmak için büyük ölçüde yardımcı oldu.

İnteraktif Bilgisayar ve İletişim 

Teknolojileri, işletme organizasyonlarına müşterinin davranışı, tercihleri, zevkleri, ihtiyaçları ve satın alma alışkanlıkları hakkında ayrıntılı bilgi toplamalarında yardımcı olmuştur ve bilgileri ürün, fiyat, yer ve tanıtım konusunda doğru kararlar almak için kullanın.

İşletmelerde teknolojiyi etkinleştirmenin çeşitli avantajları aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Müşteri desteği sağlamak için teknoloji kullanımında elde edilen avantajlar çoktur:

  • Kişi Başına Maliyeti Düşürme
  • Yakın İlişki Oluşturma
  • İnsan Hatalarının Azaltılması
  • İşin kalitesi
  • İyi yatırım getirisi
  • Gelir üretir
  • Hızlı cevap
  • Gelişme süresinin kısaltılması.

1. Kişi Başına Maliyetin Azaltılması

Kişisel temaslarda, herhangi bir satış temsilcisi birebir etkileşimde tam dikkat etmelidir. Böyle bir birebir etkileşim için çok fazla zaman, para ve iş gücü kaynağı ayrılmalıdır.

Web tabanlı bir sohbet veya e-posta, kişi başına göreceli olarak düşük bir maliyet gerektirir.

E-posta genellikle gruplar halinde ele alınır. Web üzerinden potansiyel müşterilerle iletişim kurarken müşteri destek yöneticisi, canlı bir sohbet sırasında oturumlar arasındaki diğer işlevleri yerine getirebilir.

Her sözleşmede yapılan masrafı azaltan işgücüne yapılan maliyeti azaltır. Müşterileri elde etmek için teknolojiyi kullanmak, müşteri edinme maliyetini azaltır.

2. Yakın İlişki Oluşturma

Bilgisayar aracılı sohbetler, bir kuruluşun satış temsilcisi ile müşteri arasında yakın bir ilişki kurar ve destekler. Sorguları cevaplama konusundaki konuşma ve rafine yöntem, temsilci ile müşteri arasında duygusal esaret geliştirmeye yardımcı olur.

Tutarlı ve iyileştirilmiş müşteri yanıtları sunmak için entegre bir veritabanı servis seviyesi anlaşmalarını iyileştirir ve müşteriler ile iş arasındaki ilişkiyi geliştirir.

3. İnsan Hatalarının Azaltılması

iş dünyasında teknolojinin avantajları

Müşteri destek sorumlusunun eğitimden yoksun olması veya ruh halinden etkilenmesi durumunda hatalar düşebilir.

Bilgisayar destekli iletişim, siparişleri takip etme, müşteri tabanını belirleme ve masrafları doğrulama ile ilgili olarak daha az hatayla sonuçlanır.

Müşterilerin verileri bilgisayara doğru bir şekilde beslenirse, müşteriler üzerinde oluşturulan raporlar ticari kuruluşlar için çok doğru ve anlamlı olacaktır.

4. İşin Kalitesi

Müşteriler ve temsilciler arasındaki etkileşim genellikle bilgisayar aracılı iletişim ile iş dünyasında izlenir.

Çeşitli iş organizasyonları, performanslarına bağlı olarak müşteri destek yöneticilerine de teşvik sağlamaktadır. Bu, kalite kontrol ve performans değerlendirmesine tabi olduklarından daha iyi ve tutarlı bir hizmet sunmaları için onları motive eder ve etkiler.

5. İyi Yatırım Getirisi

iş dünyasında teknolojinin avantajları

Temas başına düşük maliyet, müşteri destek fonksiyonlarının dış kaynak kullanımı ve müşteri temsilcisinin geçici ve mevsimlik işgücü ile doldurulması, herhangi bir kuruluşa iyi bir getiri sağlar. Bir e-ticaret işlemi aracı, reklam ve işçilik maliyetini düşürür ve iyi bir yatırım getirisi sağlar.

6. Gelir Getirir

Çeşitli ürünleri satmak için etkileşimli servis araçlarının kullanılması, gelir ve perakende müşterileri artıran ürün maliyetini azaltmaya yardımcı olur.

Teknoloji etkinleştirilmiş işletme, şirketin satış döngüsünü kısaltmaya ve satış temsilcisi ve müşteri başına düşen gelir gibi satış performansını artırmaya yardımcı olur. (sipariş boyutu vb.)

7. Hızlı Tepki

Müşteri destek yöneticileri müşteri taleplerine hızlı bir şekilde cevap veriyor. Kuruluşun hizmetleri 7/24×365 güne kadar mevcuttur.

Aynı şekilde, destek personeli de soruları ele almak için iyi eğitilmiştir. Bu hızlı tepki, müşterilere memnuniyet getirir ve müşterileri korumak için işletme organizasyonuna yardımcı olur.

8. Gelişim Süresinin Azaltılması

Müşteri destek yöneticilerini eğitmek, motive etmek, etkilemek ve elde tutmak çok pahalıdır. Müşteri destek yöneticisinin imajı ve performansı, işletme organizasyonunun imajı üzerinde etkilidir. Bu nedenle, geleneksel işletmede hoş görünümlü bir müşteri destek yöneticisini işe almak çok önemlidir.

İşlem ve iletişimin web’de gerçekleştiği e-ticaret’te, iyi iletişim becerilerine sahip müşteri destek yöneticisine ihtiyaç vardır. Örgüt, yüz yüze iletişim olmadığından, bireyin fiziksel görünümü için endişelenmenize gerek yoktur.

İyi iletişim becerisine sahip bir insan, giyinme alışkanlıklarında yetersiz olsa bile, elektronik dünyada çalışmak için edinilebilir ve eğitilebilir.

Müşteri destek yöneticilerinin eğitimi, iş süreçlerinin çoğunun otomatikleştirilmesi ve kullanıcı dostu olması nedeniyle düşük maliyetli olacaktır. Düşük maliyetli kuruluş için daha fazla kar üretir.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle