Kelebek etkisi, bir sistemdeki küçük değişikliklerin aniden tahmin edilemeyen biçimde büyük sonuçlara neden olmasına denilmektedir. 1972 yılında Edward Lorenz tarafından bulunan bu sürülen teoriye göre ise Afrika’da kanat çırpan bir kelebek Asya’da dahi fırtına yaratabilmektedir. 

Kelebek etkisi kavramına göre her şey birbirine zincirleme olarak etki eder ve kısır döngüde de bu böyledir. Hayatın içinde önemsiz görünen seçimlerimizin veya yaptıklarımızın ve yapmadıklarımızın aslında bir kartopu halinde büyüyerek çığ oluşturabileceği konusu irdelenmektedir.

Kelebek Etkisi Teorisi

kelebek etkisi teorisi nedir

Kelebek etkisi teorisinde dünya üzerindeki tüm canlıların birbirleriyle bir bağ içerisinde olduğu ve her şeyin birbirine zincirleme şekilde etkilediği konusu normal bir döngü halinde irdelenerek anlaşılması gerektiği işlenmektedir.

En küçük bir şeydeki değişikliklerin bile tüm sonuçları etkilediği ve yeni bir olasılık doğurduğu bu teoride açıklanmaktadır.

Örneğin; bir otobüs yolculuğuna çıkacakken aniden vazgeçmeniz ya da dakika farkıyla kaçırmanız sizin işlerinizin düzenini etkilerken belki de yolda yaşanacak bir kazadan da kurtulmanız gibi bir şansta oluşabilmektedir.

Kelebek etkisi içerisinde de değerlendirilebilen evrendeki kaos teorisinde düzensizliğin içinde de bir düzen olduğu oldukça net ve kesin bir sonuçtur.

Tüm karmaşa ve kaosların temeldeki küçük olaylardan ve olayların oluş sırasından tetiklendiği bilinmektedir. Evrendeki ahenk ile birlikte de bu düzenden çıkılması imkansız değildir ve evren bu ahenk etrafında yer alarak işlemektedir. 

Kelebek etkisi dağa tırmanan bir dağcının en ufak bir sesiyle harekete geçen kar kütlesi ve çığın oluşumundan etkilenmesi ile örneklenebilirken ayrıca pek çok tarhi olay ve savaş da dahil kelebek etkisiyle oluşmuştur.

Bu nedenle iletişimde, sosyal yaşamda ve iş yaşamında kelebek etkisi mutlaka değerlendirilen ve önem verilen bir teoridir.

Avatar
Editör

Yorum Ekle