Arama motorlarında üst sıraya çıkmak, müşteri portföyünüzü geliştirmek ve işinizi büyütmek herkesin en büyük arzusu. İşte tam da bu noktada içerik pazarlaması devreye giriyor. Bu yazıda, doğru bir içerik pazarlaması stratejisi geliştirmek için izlemeniz gereken adımları ve bu sayede elde edebileceğiniz kazanımlardan bahsedeceğiz.

İnternet ve buna bağlı teknolojilerin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte ister büyük ister küçük ölçekli tüm firmalar için webde görünür olmak yeterli değil, sadece bir gereklilik. Asıl rekabet bundan sonra başlıyor.

Müşterilerinizi Tanıyın

işletmeler için içerik pazarlaması rehberi

Basit bir cümle gibi görünse de müşterilerinizi tanımak size birçok avantajı beraberinde sunar. Müşteri kitlenizi tanımak ve onları kategorilere ayırarak her kitle için farklı sosyal medya platformlarında birbirinden ayrı içerikler üretmekle işe koyulabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse günümüzde 19-29 yaş arası kitle ağırlıklı olarak Instagram platformunu kullanırken, 30 ve 50 yaş arası kimseler Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal ağları kullanmayı tercih ediyor. Haliyle işletmeniz için hazırlayacağınız içerikleri bu temel bilgileri göz önüne alarak hazırlamalısınız.

Marka Tanınırlığının Önemi

Günümüzde internet üzerinde küçük ölçekli bir işletme olsanız bile sizi benzerlerinizden ayıran noktayı bulmak marka olmanın ilk adımıdır.

Bunun için web sitenizde ya da başka sitelerde yaptığınız iş, sunduğunuz hizmet veya sattığınız ürün hakkında reklam yaparken orijinal bir fikir geliştirmek sizi rakiplerinizden ayıracak nokta olacaktır.

Bu noktayı bulmak için öncelikle yaptığınız iş hakkında bilgi sahibi olmalı ve faaliyet alanınızla ilgili trendleri takip edip bunlardan en uygun şekilde faydalanmalısınız. Böylece işletmeniz için benzersiz bir satış noktası oluşturabilir ve marka olmak adına ilk ve belki de en önemli adımı atmış olursunuz.

SEO’nun Önemi

işletmeler için içerik pazarlaması rehberi

Trendler demişken günümüzde insanların alışkanlıkları her geçen gün hızlı bir şekilde değişim göstermekte. Bu anlamda markanız için içerik pazarlaması yaparken arama motorlarının mantığını iyi anlamanız ve bu şekilde kullandığınız anahtar kelimelerin arama hacimlerini periyodik olarak gözden geçirmelisiniz.

Bu sayede gerekirse farklı anahtar kelimeler kullanarak yeni ve özgün içerikler üretip yeni müşterilere ulaşabilir ve markanızı yeniden şekillendirebilirsiniz.

Unutmayın değişmeyen tek şey değişimdir.

Öncelikleri Belirlemek

Küçük ölçekli bir işletme olarak dev bir veri havuzunun içinde boğulmamak için gerçekçi hedefler belirlemek gerekir.

Yapılan araştırmalar küçük ölçekli işletmeler için öncelikli hedefin mevcut müşterilerin deneyimlerini maksimize etmek ve onları daha iyi tanıyarak satışları arttırmak olduğunu gösteriyor.

Bu anlamda elinizdeki verileri işlemek ve müşteri portföyünüzü daha yakından tanımak için daha çok veri toplamanız gerekir. Bunun en kolay yollarından biri müşterilerinize özel promosyon kampanyaları düzenlemektir.

Her hafta periyodik olarak web sayfanızı ziyaret eden ve buradaki ürünleri inceleyen kimselere belli promosyon kodlarıyla ayrıcalık sunmak satışları arttırmanın en bilindik yöntemidir.

Hikaye Oluşturma

İnsanları etkilemenin en iyi yolu duygulara hitap etmekten geçer.

Bu anlamda markanız hakkında bir hikaye oluşturmak ve bunu yaparken mümkün olduğunca müşterilerin sizinle empati kurmasını sağlamak önceliklerinizden biri olmalıdır.

Bu şekilde kendi hikayenizi oluştururken mümkün olduğunca samimi bir dil kullanmak ve insanların duygularını harekete geçirebilmek son derece önemlidir.

Hikayenizi oluşturmaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle yaptığınız işe nasıl başladığınız, nasıl bir geçmişe sahip olduğunuz, işinizde sizi rakiplerinizden nelerin ayırdığı, neden bu işle uğraştığınız ve bulunduğunuz konuma nasıl ulaştığınızı tutkulu bir anlatımla dile getirmek oldukça önemlidir.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle