Makale yazarlığı ve makale yazarak para kazanma gibi konular gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Bunun sebebi internet içeriğinin her geçen gün daha da değerlenmesi ve buna bağlı olarak içerik kalitelerinin artması bu konulara ilgiyi arttırdı. Ben de bununla ilgili – internetten para kazanma yolları – konusunda makale yazarak para kazanma konusuna değindim.

Bu içerikte ise makale yazarlığı nedir, makale yazarak nasıl para kazanılır, makale yazarken dikkat edilmesi gereken temel noktalar gibi daha detaylı konuları inceleyeceğiz.

Makale Yazarlığı Ne Demek?

makale yazarlığı ile para kazanma
Pixabay.com: Makale Yazarlığı Nedir, Nasıl yapılır, Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarlığı belirli bir konuda yazı yazmak işine verilen isimdir. Burada geçen makale ibaresi akademik makaleden ziyade internet sitelerinde rastlayabileceğiniz bir konu hakkındaki yazıları kapsamaktadır. Makale yazarlığı internet ortamı için içerik üretmeyi ifade etmektedir. Arama motorlarının siteleri sıralarken içeriklerine de dikkat etmesi, aranan anahtar kelimeleri söz konusu makalelerin içerisinde araması işin önemini ortaya koymaktadır. Hatta arama motorlarının özgün içeriklere daha fazla öncelik vermesi konunun önemini pekiştirmektedir. Sonuç olarak içerisinde SEO uyumlu anahtar kelimelerin geçtiği özgün makaleler internetten aranan değerlerdendir. Özgün makale yazmak aynı zamanda daha çok kazanç demektir. Zaten makale yazarları da özgün içerik üretmek zorundadır. Kopya yazılar programlar ile anında tespit edilebilmekte ve kopya yazanlar yazarlıktan atılmaktadır.

Makale Yazarlığı Sistemi Nasıl İşler?

Bir makale yazarının kazancı çalıştığı siteye ve performansına göre değişmektedir. İsteyen yazarlar çeşitli forum siteleri aracılığı ile makalelerini kendileri de satabilirler. İnternet sitesini özgün makaleler ile süslemek isteyen site sahipleri forum sitelerini gezerek ya da çeşitli ajanslar eliyle makaleleri satın alırlar. Süreç tam olarak bu şekilde işler. Burada yazara düşen görev özgün makale yazmak ve istenilen kelimeleri makalesinde geçirmekten ibarettir. Dışarıdan bakıldığında çok kolay görülen bu iş sürekli yapıldığında ne kadar da zor olduğu anlaşılan bir iştir. İşin diğer tarafında ise makale yazarlığı sadece ilgi duyulan konular üzerine yazı yazmak değildir. Makale yazarlığına heveslenen kişilerin en büyük beklentisi bildikleri konularda makale yazacaklarını zannetmeleridir. Oysa birçok makale yazarlığı sistemi birbirinden alakasız konuları aynı kişiye yazdırmak konusunda bir çekince duymazlar. Bir gün güzellik hakkında yazı yazarken ertesi gün lağım temizleme ile ilgili bir yazı yazmanız içten bile değildir. Velhasılı kelam makale yazarlığı sanıldığı kadar basit bir iş değildir.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarlığı yaparak para kazanma yukarıdaki anlatıldığı gibi çeşitli forum sitelerinde ya da makale alışverişi yapılan pazar yeri e-ticaret modeline sahip siteler aracılığıyla da yapılabilir. Bunun yanında freelance ağlarında da makale yazarlığı için iş teklifleri oluşturarak müşteri taleplerine göre içerik üretebilir ve para kazanabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanma yollarından diğeri ise, kendi blog veya içerik sitenizi oluşturup kendi makalelerinizi buradan yayınlayabilirsiniz. Blogunuz üzerinden belli konularda işletme veya markalara sponsorlu içerikler üreterek para kazanmanız da mümkündür.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken en temel konulardan biri, konu ile ilgili anahtar kelimeleri iyi şekilde analiz etmek gerekir. Yani, makalenin temel konusu ile ilgili anahtar kelimenin makalenin geneline yansıyacak şekilde diğer kelimelere nazaran daha aktif kullanılmasıdır. Bir makaledeki anahtar kelimeleri https://wordcounter.net/ üzerinden bulabilirsiniz. Bu sitede en fazla 3 kelime öbekli anahtar kelimeler görünüyor ancak daha uzun anahtar kelimeleri (long tail keywords) de anlamlı olarak birleştirerek bulabilirsiniz.

Makalenin uzunluğu, yani kelime sayısı, cümle sayısı, karakter sayısı, paragraf sayısı gibi ölçüler de içeriğin kalitesini belirler. Ben, en az 300 kelimelik içerikler üretmeye çalışıyorum. 300 kelime altındaki içeriklerin Google’da arama sonuçlarında çıkma ihtimali daha zordur. O konu hakkındaki tek yazılmış konu olması bile gerekebilir. İçerik, eğer birden fazla paragraftan oluşuyorsa paragrafların uzunluğunu da en fazla 300 kelime tutmanız da fayda vardır. Okunabilirlik açısından daha sağlıklı bir sonuç verir.

İçeriklerinizde mutlaka bir giriş cümlesi ve sonrasında “H2 (Header2)” diye bilinen bir alt başlık ekleyerek devam edin. Sonraki alt başlıklar için “H3 (Header3)” başlık tipini kullanarak içeriğinizi detaylandırın. Ancak odaklandığınız anahtar kelimeden uzaklaşmamaya özen gösterin.

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus özgünlüktür. Makalenin özgün olup olmadığını anlamak için birçok araç var. Ancak en basitinden bir parçasını Google’da arama yaptığınızda çıkan sonuçlarla karşılaştırarak bile kopya içerik olduğunu anlamak çok zor değil. Kopya makale yazmanın çok kötü sonuçları vardır. Google aramalarında web siteniz ya da blogunuz çeşitli engellemelere takılır, reklam gelirleri ve trafiğiniz düşer hatta tamamen sıfırlanır. Google tarafından cezalandırılırsınız. Makale yazarken dikkat edilmesi gereken teknik detaylar dahil en önemli konu özgünlüktür.

Makale Yazarlığıyla Ne Kadar Kazanılır?

Aslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Makale ücretleri belirli bir aralıkta değişmektedir. Bazı siteler 100 kelime başına 0.50 TL ödeme yaparken bazı sitelerde bu fiyat 2-3 tl ye kadar çıkmaktadır. 100 kelime başına 1 Tl ödeme orta bir değer olup, daha altı ücretler emek hırsızlığından başka bir şey değildir. Bazı sitelerde ödemeler haftalık olurken bazı sitelerde ödemeler aylık olmaktadır. Yine bazı sitelerde ödemeler belirli bir limite ulaşınca yapılmaktadır. Anlayacağınız paranın miktarından ne zaman alacağınıza kadar bir sürü detay çalıştığınız ortama göre değişmektedir.

Bir de bazı sitelerde aldığınız ücretler yazarlık derecenize göre değişmektedir. Mesela acemi yazar iken az alırsınız. Çok sayıda istenen makale yazarak usta yazar konumuna yükselmeniz ve daha çok kazanmanız mümkündür. Makalelerin teslimi de bir diğer detaydır. Bu sizin dışınızda gelişen site sahibi ile ilgili bir durumdur. Özetlemek gerekirse makale yazarlığı evden oturarak yapabileceğiniz bir iş olsa da saatlerce yazı yazmak ve birbirinden farklı yazılar yazmak, bir de bu işi yaparken özgün olmaya çalışmak gerçekten zor bir iştir.

Özgün ve farklı konularda sürekli içerik üretmek gerçekten çok zor bir süreçtir ama makale yazarlığı ile para kazanmak için kendi blogunuzu ya da içerik sitenizi oluşturursanız eğlenceli bir iş haline getirebilirsiniz. Tabi ki blogunuza içerik üretirken ilgisiz olduğunuz içerikler üretmeyeceğinizi düşünürsek, ama kendi ilgi alanınızda, araştırmaktan keyif aldığınız, sürekli takip ettiğiniz bir konu olursa hem daha başarılı sonuçlar alırsınız hem de makale yazarlığı zor bir iş olmaktan çıkar.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle