Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur? Melek Yatırımcı Kime Denir?

4 dakikada okunabilir


Melek yatırımcı, yeni kurulmuş girişimlere (startup) başlangıç aşamasında küçük miktarlarda yatırım yapan kişilerdir.

Genellikle startup kuran kişilerin öz kaynakları sınırlıdır. Bu yüzden ilk aşamalarda ya da kurulum aşamalarında paraya ihtiyaç duyarlar. İşte bu paranın kaynağına melek yatırımcı denir.

Melek yatırımcı kavramı aslında doğrudan İngilizce’deki Angel Investor kavramının çevirisidir.

Melek yatırımcı, bir startupa fikir aşamasında ya da çok erken aşamada yatırım yapabilir. Yalnız fikir aşamasında yatırım almak çok kolay bir şey değildir. Burada hemen ilk akla gelen “Fikir aşamasında nasıl melek yatırımcı bulurum?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

Melek kelimesinin cazibesine kapılıp “bir fikrim var ama melek yatırımcıya ihtiyacım var” gibi hayallere kapılmamanızı öneriyorum. Melek yatırımcılar, iyilik olsun veya sen de hayallerini gerçekleştir diye yatırım yapmazlar. Zaten bu bir iştir. Yardım kuruluşu veya sadaka veren kişilere melek yatırımcı denmiyor.

Fikir ile melek yatırımcı arıyorsanız, bu fikri gerçekleştirmeden önceki portföyünüz önemlidir. Daha önce neler yaptınız, hangi girişimi kurdunuz ve nereye getirdiniz, bu girişimlerdeki etkileriniz neler ve buna benzer sorulara cevap verebilirseniz, fikriniz de gerçekten iyiyse belki melek yatırım alabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl merak edilen konuya…

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

melek yatırımcı nasıl bulunur

Bir girişiminiz var ve öz kaynaklarınız sınırlı olduğu için büyümenizi hızlandıracak ya da devam ettirecek bir kaynağa ihtiyacınız var. Bu durumda melek yatırımcı aramak için Melek Yatırım Ağlarını kullanabilirsiniz.

Melek yatırımcı, sadece maddi bir yatırım olarak da düşünülmemeli, girişiminiz için sektördeki tecrübeli kişilerin deneyimlerini alabileceğiniz, bu kişilerden mentorlük ve network sağlayabileceğiniz kişilerdir.

Melek yatırımlar genellikle 25.000 TL ile 300.000 dolar arasında değişen düşük bütçeli yatırımlardır. Bu yüzden melek yatırımları girişiminiz için gerekli olan bir para ihtiyacı olarak görmeyin.

Melek yatırımcılar ararken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, smart money olarak tabir edilen akıllı paradır. Yani siz melek yatırımcının işinize yapacağı maddi kaynaktan daha çok melek yatırımcının bu işi büyütmesinde yardımcı olacak kişi olmasını seçmelisiniz.

Kısaca girişiminize melek yatırımcı alırken, o kişinin daha önce benzer sektörlerdeki yatırımlarına ve o girişimlerdeki etkisine bakmalısınız. Bu sayede o sektörlerde kazandığı tecrübeleri sizin girişiminizde uygulayarak, işinizi ileriye taşımanızda yardımcı olabilir. Ya da sektörünüzdeki networkü güçlü bir melek yatırımcıdır ve bu şekilde size yardımcı olabilir. Melek yatırımcı arayışındaysanız sadece birileri para versin işimizi büyütürüz düşüncesiyle ilerleyemezsiniz.

Bu durum melek yatırımcılar içinde geçerlidir, faydalı olmayacaklarını bildikleri sektörlere kendileri de giriş yapmazlar. Çünkü o sektörün dinamiklerine ve sektörle ilgili bilgilere hakim değillerdir ve işiniz ne kadar iyi olursa olsun böyle bir risk almamayı tercih ederler.

Türkiye’deki Lisanslı Melek Yatırım Ağları Listesi

Lisanslı Melek Yatırım Ağları listesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sitesinden siz de erişebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Yatırım Yapan 10 Melek Yatırımcı Listesi

melek yatırımcı listesi
  1. Hasan Aslanoba
  2. Fırat İşbecer
  3. Nevzat Aydın
  4. Melih Ödemiş
  5. Erdem Yurdanur
  6. Sina Afra
  7. Varol Civil
  8. Can Yücaoğlu
  9. Sinan Güler
  10. Emre Kurttepeli

Melek Yatırımcılıkla İlgili Merak Edilenler

Melek yatırımcılar ile risk sermayesi arasındaki farklar nelerdir?

Melek yatırımcılar ve risk sermayesi kuruluşları (venture capital) arasındaki en temel farklar yatırım bütçesi ve yatırım kaynağıdır. Melek yatırımcıların kişisel yatırım bütçeleri bulunur ancak Venture Capitallerin yatırım bütçeleri çeşitli fon, kurum ve bireylerden oluşur. Yani risk sermayesi şirketlerinin yatırım kaynakları ve bütçeleri , onlara parasını yönetilmesini isteyen kişi ve kurumlardan sağlanır. Bu da yatırım bütçelerini doğrudan etkiler ve melek yatırımcılara göre daha fazla yatırım yapabilmelerini sağlar.

Melek yatırımcıların desteklediği projeler nelerdir?

Melek yatırımcıları genellikle teknoloji bazlı girişimleri desteklerken görüyoruz ancak çok iyi bir girişiminiz var ve teknoloji bazlı değil yine melek yatırımcı bulma ihtimaliniz var. Bu size bağlı aslında bir noktada. İşinizi melek yatırımcıya satabilirseniz veya iyi anlatabilirseniz her şekilde projeler için bu desteklere ulaşabilirsiniz.

Melek yatırımcılara nasıl ulaşabilirim?

Lisanslı melek yatırım ağları listesini inceleyebilirsiniz. Bu ağlara erişmeniz için her birinin websitesini ekledik.

Melek yatırımcıların vergi avantajı nedir?

Bununla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sitesinde yazanlar şu şekildedir: “Türkiye’de ise melek yatırımcılık ile ilgili eksiğin giderilmesi için 15 Şubat 2013 tarihinde Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Hakkında Yönetmeliği çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğe göre kişilerin bireysel katılım yatırımcısı olmaları için 5 yıl geçerliliği olan Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Lisansına sahip olmaları gerekmektedir. Kişiler bu lisansı çıkararak, söz konusu yönetmelik kapsamında vergi indirimi elde etmektedirler. Bu vergi indirimi yıllık 1.000.000,00 TL’yi geçemez ve yapılan yatırıma göre vergi indirim oranı değişiklik gösterir. Eğer yatırım yapılan şirket kurulum aşamasında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK veya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kurumlarından Ar-Ge ve yenilikçilik programları kapsamında destek almış ise vergi indirim oranı %100, almamış ise vergi indirim oranı %75 olmaktadır.”


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.