2019’da Meta Tag SEO için Neden Önemli?

2 dakikada okunabilir


Meta etiketleri (Meta Tag), sayfa içeriğinizi arama motorlarına ve web sitesi ziyaretçilerine tanımlayan HTML etiketlerinin bir parçasıdır.

Meta etiketleri yalnızca sayfanın kodunda görünür ve herkes bunları kaynak koduyla (Ctrl + U) kontrol edebilir.

Kısacası Meta etiketleri, bir web sitesinin sayfasının HTML kodunda görünen tüm arama motorları için anahtar kelimelerdir ve arama motoruna sayfanın ne hakkında olduğunu söyler ve tüm arama motorları için ilk izlenim ve temas noktasıdır.

Her platformun Meta etiketleri eklemek için farklı çözümleri vardır, tıpkı WordPress’in seçebileceğiniz ücretsiz eklentileri olduğu gibi.

Şahsen, All in One SEO Pack ve Yoast SEO eklentileri öneririm. Her ikisi de popülerdir ve ihtiyacınıza göre herhangi birini seçebilirsiniz.

Meta Tag 2019’da SEO İçin Önemli mi?

Evet, önemli, ancak Meta etiketlerinin tümü 2019’da size yardımcı olamaz.

Tecrübelerime göre, 2019’da Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız, aynı zamanda yüksek kaliteli içeriğe ve kullanıcı memnuniyetine odaklanman gerekir.

Bu yazının asıl amacı, hangi Meta etiketlerinin birlikte kullanmak için iyi olduğunu ve hangilerinin sadece ölü olduğunu ve işe yaramadığını açıklamaktır.

Bir Sitedeki Meta Etiketleri Nasıl Kontrol Edilir

meta tag seo için neden önemli 2019

Herhangi bir sayfa için Meta etiketlerini kontrol etmek istiyorsanız, sayfada herhangi bir yere sağ tıklayın ve “Sayfa Kaynağını Göster” i seçin.

Ayrıca, herhangi bir sitedeki Meta etiketlerini kontrol etmek için SEMrush (özellikle SEMrush Denetim Aracı) sitesini kullanabilirsiniz.

2019’da SEO İçin En Önemli Meta Etiketler

meta etiketleri seo için neden önemli

Ben, başlangıçtaki veya çalışan web sitenizin optimizasyonunu artırabilen 8 ana meta etiketine odaklanıyorum.

8 Önemli Meta Etiketi Nedir?

  • Başlık etiketi
  • Meta açıklaması
  • Kanonik Etiketi
  • Alternatif metin (Alt) Etiketi
  • Robotlar meta etiketi
  • Sosyal Medya Meta Etiketleri (Açık Grafik ve Twitter Kartları)
  • Duyarlı Tasarım Meta Etiketi

Başlık Etiketi

Başlık etiketi, web sayfanızı arama motorları ve ziyaretçiler için belirten ilk HTML öğesidir. Başlık öğesi, Chrome, Firefox, Safari vb. Dahil tüm tarayıcıları destekler.

Başlık etiketinizi her zaman sitenizin bölümüne ekleyin.

Başlık etiketi için en uygun uzunluk: Google, genellikle 55-64 karakter gösterir (60’ın altında tutun).

Başlık etiketleri SEO ve ziyaretçiler için önemlidir. SERP (search results page) ve Tarayıcı Sekmelerinde gösterilir.

Meta Açıklaması

Meta Açıklaması, web sayfanızı özetleyen bir HTML öğesidir. Arama motorları genellikle Meta tanımını Title etiketinizin altındaki arama sonuçlarında gösterir.

Google Meta açıklamasını bir sıralama sinyali olarak kullanmaz; Yine de, arama sonuçlarında göründüğü için sayfanızın TO’sunda büyük bir etkiye sahiptir.

Aralık 2017’de, Google arama sonuçlarındaki parçacıkların uzunluğunu artırdı. Sonra ise Google, geçen Aralık ayında genişlettikten sonra arama sonuçları pasajlarını kısalttığını doğruladı.

Meta Açıklama için Optimum Uzunluk Ne Olacak?

Parçacıklar için sabit bir uzunluk yok. Uzunluk, sistemlerimizin neyin en yararlı olacağına bağlı olarak değişir. Parçacıklar dinamik olarak oluşturulduğundan, Google pasajlar için yeni bir maksimum uzunluk belirtmeyecektir.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.