Mutlaka Bilinmesi Gereken 28 Instagram İstatistiği

Instagram ilk olarak 2010 yılında fotoğraf paylaşma ve fotoğraflara dijital filtre ekleme seçeneği sunan bir uygulama olarak başlamıştı.

Yıllar içinde kullanıcı sayısı arttı, Facebook’a satıldı ve bugün dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından biri oldu.

Bu gelişimi sayesinde özellikle dijital pazarlama sektörü için güçlü ve önemli bir araç haline geldi.

Platform büyüdükçe özellikler ve rekabet de hızlı bir şekilde arttı.

Bu kadar fazla kullanıcı içerisinde dikkat çekmek için neler yapılabilir?

Bu makalede, Instagram pazarlama stratejinizi geliştirecek 28 instagram istatistiğini öğreneceksiniz.

İçerik Konuları gizle

Genel Instagram İstatistikleri

Instagram’ın 1 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunuyor

Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcının kullandığı Instagram Eylül 2017’den Haziran 2018’e kadarki 10 aylık süreçte 200 milyon yeni kullanıcı kazandı.

Instagram’ın değeri 100 milyar dolar

Facebook 9 Nisan 2012’de Instagram’ı 1 milyar dolara satın almıştı. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğu artık bariz bir şekilde belli oldu. Hatta 2020 yılına kadar Facebook gelirlerinin %20’sini oluşturacağı tahmin ediliyor.

Her gün 500 milyondan fazla kişi kullanıyor

Her zaman dediğim gibi ne kadar kullanıcınız olduğu önemli değil, bu kullanıcıların ne kadarının aktif olduğu önemlidir.

Instagram’ın Eylül 2017’deki günlük kullanıcısı sayısı 500 milyona kadar yükseldi.

Instagram Dünya’nın en popüler 3. Sosyal Ağı

Instagram çok hızlı büyüyor olsa da hala Facebook’a göre kullanıcısı sayısı yarısı kadar.

Temmuz 2018 itibariyle Instagram Dünya’nın en popüler 3. Sosyal Ağı olmayı başarmıştır. Aslında 2. Olarak Youtube sıralamaya girse de Youtube bir arama motoru olduğu için en popüler 2. Sosyal ağ diyebiliriz.

Facebook: 2.2 milyar
YouTube: 1,9 milyar
Instagram: 1 milyar
Twitter: 336 milyon

Kullanıcıların %80’i ABD Dışından

Instagram, özellikle ABD dışındaki markaların ve uluslararası pazarda büyümek isteyen ve gelecek vaadeden işletmelerin önemli pazarlama kanalları arasındadır.

Bir Amerikan şirketi olmasına rağmen Instagram’ın kullanıcılarının %80’i ABD dışı ülkelerdeki kullanıcılardan oluşuyor.

Instagram Kullanıcılarının %61’i 18-34 Yaş Aralığında

Instagram kullanıcılarının çoğunluğunu “Milennials/Milenyum” jenerasyonu oluşturuyor.

Tam olarak Instagram kullanıcılarının %31’i 18-24 yaş aralığında ve %30’u 25-34 yaş aralığında bir kitleden oluşuyor.

İlginç olan bir diğer istatistik ise 13-17 yaş aralığındaki gençler yalnızca %7’lik bir kullanıcı verisi oluştururken 45-54 yaş aralığındaki kullanıcı yüzdesi 9’dur.

İşletmeler için Instagram İstatistikleri

ABD’deki İşletmelerin %71’i Instagram Kullanıyor

Instagram hızla büyüdükçe, Instagram’ı pazarlama aracı olarak kullanan işletmelerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

2016 yılında ABD’de şirketlerin yalnızca %48’i pazarlama amacı ile kullanırken 1 sene sonunda 2017 yılında bu işletmelerin yüzdesi 70.7’ye yükselmiştir.

Bu artışın, 2016 Mayıs ayında yapılan “ İşletmeler için Instagram” yani Instagram işletme profilleri ve yeni reklam modelleri güncellemelerinin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram İşletme Profillerini Kullanan 25 Milyon İşletme Var

Instagram’ın açıkladığı sayılara göre Kasım 2017’den itibaren Instagram’da işletme profillerini kullanan 25 milyondan fazla işletme bulunuyor.

Aslında bu istatistikler işletmeler için iyi bir haber. Çünkü bu sayı, 1 milyar aktif kullanıcısı bulunan Instagram içerisinde yalnızca %2.5’luk küçük bir yüzde demektir.

Instagram Kullanıcılarının %80’ini Bir İşletme Profili Takip Ediyor

Instagram’ı pazarlama aracı olarak kullanmak isteyen işletmeler için müthiş bir istatistik: kullanıcıların %80’i en az bir işletme profili takip ediyor.

Günlük 200 Milyondan Fazla Kullanıcı En Az Bir İşletme Profili Ziyaret Ediyor

Instagram’a göre, kullanıcılar işletme profillerini sadece takip etmiyor ayrıca günde 200 milyondan fazla kullanıcı her gün en az bir işletme profilini ziyaret ediyor.

Bu istatistiğe göre 1 milyar aylık kullanıcı arasından %20’lik bir kısım işletmeler hakkında bilgi öğrenmek için bu uygulamayı kullanıyor.

İşletme Profillerinin Ziyaret İstatistikleri Takip Etmeyenlerden Geliyor

Instagram, işletme profillerinin ziyaret istatistiklerinin 3’te 2’sinin işletmeyi takip etmeyenlerden oluştuğunu söylüyor.

Bu yüzden bu ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için Instagram profillerinizi optimize etmeyi unutmamalısınız.

Reklam İstatistikleri

Instagram Reklamlarını Kullanan Dünya Çapında 2 Milyondan Fazla Reklamveren Var

Instagram, Eylül 2017’de dünya çapında 2 milyondan fazla reklamverenin işletmelerini büyütmek için Instagram reklamlarını kullanıyor olduğunu açıkladı.

Instagram Reklamlar 2017 ikinci yarısında %28 arttı

Instagram reklamlar ilk olarak Ekim 2013’te kullanmaya başlanmıştı.

Klear’ın verilerine göre Temmuz 2017’de 134.000 reklam yayınlanırken Aralık 2017’ye gelindiğinde 171.000 reklam yayınlanarak 6 ayda %28’lik bir büyüme elde etti.

Instagram mobil reklam geliri 2018’de 7 milyar dolara ulaşacak

Statista verilerine göre, instagram reklam gelirleri 2018’in sonuna kadar 6.84 milyar dolara ulaşacağı bekleniyor.

Bu artış 2 yıl içerisinde neredeyse 5 milyar dolarlık bir artışı gösteriyor.

Bu hızlı büyüme, son zamanlarda yapılan Instagram Alışveriş ve Instagram hikaye reklamlarının da reklam modelleri arasına eklenmesinden kaynaklanıyor.

İçerik Paylaşma İstatistikleri

Günlük 95 Milyondan Fazla İçerik Paylaşılıyor

1 milyardan fazla aylık kullanıcısı olan bir uygulama için 95 milyon günlük içerik paylaşımı çok şaşırtıcı değil. Ayrıca kullanıcı sayısındaki artışa göre ilerleyen yıllarda da bu sayının artacağına emin olabilirsiniz.

Büyük Markalar Günlük Ortalama 1.5 İçerik Paylaşıyor

Instagram’da ne kadar paylaşım yaptığınız önemli bir istatistik ve Union Metrics’e göre büyük markalar günlük 1 veya 2 içerik paylaşıyor.

Bu araştırma, 55 aktif ve popüler marka profillerinin paylaşım zamanlaması, sıklığı gibi verilere bakarak, büyük markaların günde ortalama 1.5 paylaşım yaptığını ortaya koymuştur.

Paylaşımların %70’i Görünmüyor

Instagram içeriğinizi oluştururken harcadığınız zaman, çaba, emek ve para bazen yetersiz kalabiliyor.

Her gün 95 milyondan fazla yayın paylaşılıyor ancak yeni algoritmayla birlikte kullanıcıların ana akışında (zaman tünelinde) bu içeriklerin ortalama %70’i maalesef görünmüyor.

Bu yeni algoritmayla instagram, geçmiş profil etkileşimleri de dahil olmak üzere birçok faktörü değerlendirerek kullanıcıların gördüğü paylaşımları belirler. Temel olarak kullanıcılara daha çok sevdiği veya ilgilendiği içeriği gösterirken diğer içerikleri (daha az ilgilendiği) daha az gösterir.

Bu yüzden kaliteli içerik yayınlamak çok önemli hale geliyor, çünkü geçmişte paylaştığınız içerikler gelecekteki etkileşim oranını da etkiliyor.

Instagram Haftaiçi daha çok kullanılıyor

Günlük 95 milyon paylaşım yapılıyor ve %70’i düşük erişim sergiliyorsa ne zaman paylaşım yapmalısınız?

Öncelikle bu sorunun net bir cevabı maalesef yok. Çünkü bu konuyla ilgili zıt sonuçlar ortaya koyan birçok araştırma bulunuyor.

Sprout Social şirketi bu araştırmaları toplayarak genel bir değerlendirme yaptı ve ortaya aşağıdaki gibi bir sonuç çıktı.

Verilere göre Salı gününden Cuma gününe kadar 9.00 ile 18.00 saatleri arasında yapılan paylaşımların etkileşim oranlarının yüksek çıkacağı yönünde sonuçlar çıkmıştır.

Perşembe en yoğun gün olup, pazar günleri ise en az yoğun olan gün olarak ortaya çıkmış.

En yoğun saatler ise salıdan cumaya saat 05.00, 11.00 ve 3.00-4.00 saatleri sonucu çıkmış.

İçerik Oluşturma ile İlgili İstatistikler

80/20 Kuralı

Instagram’da 80/20 kuralı, içeriğinizin %20’sinin reklam ve tanıtım amaçlı olması, %80’inin ise kitlenize değer verdiğinizi hissettirecek eğitim veya eğlence içerikleri olması anlamına geliyor.

80/20 kuralı ile ilgili Barış Özcan’ın aşağıdaki videosunu izlemeyi de unutmayın. 80/20 kuralı sadece Instagram için değil hayatınızın her alanı için geçerlidir.

Gary Vaynerchuk bu stratejiye “Jab, jab, jab, right hook” diyor. Bunu ise “Ver, ver, ver, sonra sor (Give,give,give and then ask)” diyerek açıklıyor.

İnsan Yüzü olan paylaşımlar %38 daha fazla beğeni alıyor

İnsanlar, insanları izlemeyi ve görmeyi seviyor. Bunu anlamak için aslında TV sektörünün başarısına bakmamız yeterli. Başka insanları izlemeyi ve dinlemeyi seviyoruz.

Hatta bu teori Georgia Tech tarafından yapılan bir çalışmayla doğrulandı.

Bir yüz algılama yazılımı rastgele seçilmiş 1.1 milyon instagram fotoğrafını analiz ederek, insan yüzü olan fotoğrafların yüzde 38 daha çok beğeni aldığını gösterdi. Ayrıca insan yüzü kullanılan paylaşımların yorum alma olasılığı %32 daha fazladır.

En çok kullanılan Instagram filtresi Clarendon

Instagram’da fotoğraflarınızı düzenlemeniz ve efektler eklemeniz için 40 filtre bulunuyor.

Canva’nın anketine katılan 126 ülkenin 119’unda en popüler instagram filtresi Clarendon olarak belirlenmiştir. Türkiye’de en çok Clarendon filtresinin kullanıldığı ülkelerden biridir.

Canva bu çalışmasına ek olarak hangi tür paylaşımların hangi efektlerle daha çok kullanıldığını da araştırarak;

 • Doğa paylaşımları için: Valencia
 • Moda paylaşımları için: Kelvin
 • Yemek paylaşımları için: Skyline
 • Selfie paylaşımları için: Normal

Filtrelerinin daha çok kullanıldığını da ortaya çıkardı.

Instagram’da Video tüketimi %80 arttı

Son yıllarda internette video içerikler patlama yaşıyor, özellikle Vine’nın hızlı yükselişinden sonra daha hızlı bir şekilde video içerikler yayılmaya başladı. Instagram’da bundan geri kalmadı.

Instagram verilerine göre, uygulamada video izlemek için harcanan zamanda %80’lik bir artış görüldü.

Bu da video içerik üretmenin gerektiğini gösteriyor.

Fotoğraflar %36 daha fazla etkileşim alıyor

Her ne kadar video izleme süresi artmış olsa da fotoğraf içeriklerle etkileşim %36 daha fazla. Bunu, insanların iş yerlerinde, toplu taşımada veya kamuya açık alanlarda video izlemelerinin daha zor olduğundan, bu zamanlarda fotoğraf içeriklerle daha kolay etkileşim kuruyorlar olarak açıklayabiliriz.

Markalar Pazarlama çalışmaları için %80 oranla Instagram Influencer’larını Tercih Ediyor

Instagram markaların ve influencerların işbirlikleri için en uygun mecralardan biridir.

Ancak işin ilginç tarafı markalar işbirliklerinin %80’ini Instagram influencerlardan yana kullanırken %16’sını bloglar, yüzde 4 Youtuberlar, yüzde 2 Facebook sayfaları ve yüzde 1 Pinterest ünlülerinden yana kullanıyorlar.

Bu istatistik ABD ve İngiltere pazarlarındaki çalışmalarla ortaya çıkmış, ülkemizde Youtuberlar ile çalışma yapan markalar da bir hayli fazla ve ilerleyen yıllarda daha da fazla olacaktır.

Bunların yanında Twitch yayıncıları şu an markalar için en iyi seçenek olabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler %4.5 daha yüksek dönüşüm oranına sahip

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler markalar ve pazarlamacılar için birçok açıdan faydalı bir modeldir.

Öncelikle yeni içerik oluşturmak için zaman ve para maliyetini büyük oranda düşürür. Diğer en büyük avantajı ise kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurmaya yarıyor.

Ayrıca, kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik “social proof (sosyal kanıt)” olarak bilinen psikolojik algıyı da oluşturuyor. Hatta Gartner L2’nin yaptığı araştırmalarla bu sonuçlar doğrulandı.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği gören bir tüketici dönüşüme %4.5 daha yüksek oranla dönüştüğünü, hatta fotoğraf içerikler bu oranın %9.6’ya yükseldiği tespit edildi.

Instagram Hikayeler İstatistikleri

Instagram Hikayeler günlük 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip

Haziran 2018’de instagram, hikayelerin günlük kullanıcı sayısının 400 milyondan fazla olduğunu açıkladı.

Instagram Hikayeler, Instagram’da geçirilen süreyi 28 dakika arttırdı

Instagram, hikayeler özelliği sayesinde kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi 28 dakika arttırdığını açıkladı.

En Popüler Hikayeler Filtreleri Köpek Kulakları

Mayıs 2017’de hikayelere eklenen çeşitli filtreler herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

Bunlar arasında en çok kullanılanlar efektler ise;

 1. Köpek Kulakları
 2. Uyku Maskesi
 3. Tavşan kulakları
 4. Kalp şeklindeki dart okları
 5. Koala kulakları

En çok kullanılan 5 etiket/çıkartma ise;

 1. Anlık Konum Etiketi/çıkartması
 2. Dijital Saat Etiketi/çıkartması
 3. Beğeni çıkartması/etiketi
 4. Hashtag çıkartmaları
 5. Hava Durumu çıkartması/etiketi

Sonuç/Özet

Bu sonuçlara göre Instagram ilerleyen yıllarda daha da popülerleşecek izlenimini veriyor.

Ayrıca e-ticaret için önemli bir yer haline geleceği biliniyor. Bununla birlikte dijital pazarlama işi yapanlar ve markalar için sürekli takip edilmesi gereken bir uygulama.

Bu istatistikler arasında gerçekten ilginç veriler de bulunuyor, özellikle kullanıcıların %80’inin ABD dışında olması gerçekten tahmin edilemez bir bilgi.

Sizin de ilginizi çeken bir istatistik varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bu yazı ilk kez oberlo blog tarafından ingilizce olarak paylaşılmıştır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Yorumları Gör

Paylaş

Son Yazılar

Çanakkale Savaşı: Asla Unutulmaması Gereken Türk Destanı

Çanakkale Savaşı, Türk milletinin destan yazdığı tarihi olaylardan biridir. Çanakkale Savaşı tarihi asla unutulmaz. 1915…

2 ay önce

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu içerik, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni başlayanlar için 5 temel bilgi içerir.

4 ay önce

En İyi Uzay Filmleri Listesi: Uzay Konusunu Sevenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Uzay filmleri birçok kişinin izlemekten keyif aldığı türlerdendir. Ben de en sevdiğim filmler diye bir…

5 ay önce

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa…

5 ay önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran…

5 ay önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer…

5 ay önce