İnternet

Nasıl Çok Okunan Bir Editör Olabilirim? Yazılarımı Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaştırırım?

Bir blog sitesi kurup yazılar yayınlıyorsun ve yazılarını kimse okumuyor mu? Ya da yazılarınız yeterince kişiye ulaşmıyor mu? Evet bu süreçleri ben de biliyorum ve hatta bu zamanlarda motivasyonunun ne kadar düştüğünü de çok iyi anlarım.

Bu yazıda teknik konulara girmeden yazı yazarken dikkat etmen gerekenler ve etkili içerikleri oluşturarak hedef kitleni nasıl büyütürsün onları anlatacağım.

Sorun Ne?

Mesela yazınızı birisine göstermekten çekiniyor musunuz? Birisi yazınız hakkında sizinle konuştuğunda utanıyor musunuz? Yazınızın yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Eğer bu soruların cevabı evetse yazılarınızı güvenebileceğiniz şekilde geliştirmeniz gerekir. Birisi size yazılarınız hakkında bir şey söylediğinde yazınızdan utanmayıp oradaki fikirlerinizi savunmanız gerekir. Bunun için de yazdığınız yazıların gerçekten kaliteli olduğunu düşünebilmelisiniz.

Yazılarınıza güvenmek ve kitlenizi arttırmak için neler yapabiliriz onlara bakalım.

1. Dersine Çalış (Yazmak İstediğin Konuları Öğren)

Yazı veya blog yazmak bazen sıkıcı olabilir. Böyle durumlarda çok iyi yazılar yazamayabilirsin. O yüzden hem ilgi alanında olan hem de bildiğin konular etrafında yazılar yazmaya çalışmak en iyi yöntemdir.

Yazmak istediğin konular ilgi alanındaki konular olursa o alandaki yeni bilgileri de öğrenmek daha kolay olur. Bu bilgileri hızlıca ve en iyi şekilde öğren. Sonra bu konudaki gerçekten en kaliteli içeriğini ortaya koy ve insanların referans göstereceği bir içerik olsun. Bu sayede hedef kitleni ve okunurluğunu arttırabilirsin.

2. Sadece Kendinle Rekabet Et

Sosyal medya uygulamalarının en kötü tarafı başkalarının düşüncelerine olan takıntımız… Cidden bu konu çok önemli, başkaları tarafından beğenilmek ya da takdir edilmek için belki yapmak istemediğimiz şeyler yapıyoruz. Bence bu konuyu tekrar düşünüp kendiniz için bir şeyler yapmaya başlayın.

Başkalarının ne yaptığını ve senin yaptıkların hakkında ne dediklerini boşver ve sadece kendinle rekabet et.

3. Yazmaya Değer Konular Bul

Kopya içerikler ile bir şey yapamazsın. Zaten kopya içerikler oluşturmak senin için de sıkıcı bir hal alacak. Keyif almadığın bir şeyse bu işten hemen vazgeç.

Eğer ilgilendiğin konularda çok fazla içerik tüketiyorsan bunları kopyalamak yerine bu içeriklerdeki en ilgini çeken kısımları birleştirerek orijinal bir içerik ortaya koyabilirsin.

Dünya’nın en iyi yönetmenlerinden biri Quentin Tarantino filmleri birçok farklı filmden ilham alarak oluşturulmuştur. Bu kopyalamak ya da çalmak mıdır? Bence öyle değil belki de o filmlerdeki iyi noktaları biraraya getirerek daha orijinal bir içerik oluşturmuştur.

4. Kendinizi Saklamayın

Eskiden “nickname” kullanmak çok daha popülerdi. Belki de yazılarınıza güvenmediğiniz için ya da tanınmamak için böyle bir yol izleyebilirdiniz. Ama artık öyle değil. Bir yazı yazıyorsanız ona referans olabilmelisin. İlk başlıkta anlattığım gibi.

Gelecek yorumlara da kendiniz cevap verin, insanların düşüncelerini önemseyerek onların merak ettiği konularda içerik üretebilirsiniz. Bu da yazılarınızın daha çok okunmasını ve kitlenizin artmasına sebep olur.

5. En İyi İçeriklerinizi Oluşturun

Yazılarınız internette milyonlarca site ile yarışıyor. Hatta Youtube videoları, podcastler gibi birçok içeriğin arasından sıyrılmanız gerekiyor.

Diğer içeriklerden sıyrılmak istiyorsanız her seferinde en iyi içeriği ortaya koymalısınız. İyi veya orta seviyede düşündüğünüz içeriklerden daha çok sizi diğer sitelerden ayıracak olan en iyi yazılarınız olacak.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu