Nesnelerin interneti, endüstriyel makinelerden giyilebilir cihazlara, günlük algılayıcıların konsepti olup veri toplamak ve bu veriler üzerinde bir ağ üzerinde harekete geçmek için yerleşik sensörler kullanır.

Bu yüzden ısıtma ve aydınlatmayı otomatik olarak ayarlamak için sensörler kullanan bir bina veya üretim ekipmanını bakım personelini olası bir arızaya karşı uyarır.

Basitçe söylemek gerekirse, nesnelerin interneti (iot) hayatımızı daha verimli hale getirebilecek teknolojinin geleceğidir.

Nesnelerin İnterneti Tarihi

nesnelerin interneti nedir

Onlarca yıldır daha büyük ölçekte çalışan cihazlara hayran kaldık ama son birkaç yıldır IoT’nin gerçek potansiyelini gördük. Kablosuz internet daha yaygınlaştı, evrimsel algılayıcılar sofistike hale geldi ve insanlar teknolojinin hem kişisel hem de profesyonel bir araç olabileceğini anlamaya başladı.

Nesnelerin interneti” terimi, 1990’ların sonunda girişimci Kevin Ashton tarafından icat edildi. MIT’deki Otomatik Kimlik Merkezinin kurucularından biri olan Ashton, nesneleri bir RFID etiketi aracılığıyla internete nasıl bağlayacağını keşfeden bir ekibin parçasıydı. Ayrıca nesnelerin interneti kavramı İngilizce “internet of things” kavramının Türkçeleştirmesidir. Internet of Things kavramı da kısaca IoT olarak tanımlanmaktadır.

Nesnelerin İnterneti Neden Önemlidir?

nesnelerin interneti iot nedir neden önemlidir

İnternete kaç şeyin bağlı olduğunu ve elde edilen veri akışlarını analiz etmekten ne kadar ekonomik fayda sağlayabileceğimizi öğrenmek sizi şaşırtabilir.

IoT’nin endüstriler üzerindeki etkisine dair bazı örnekler:

  • Akıllı ulaşım çözümleri trafik akışını hızlandırır, yakıt tüketimini azaltır, araç onarım programlarına öncelik verir ve hayat kurtarır.
  • Akıllı elektrik ızgaraları, yenilenebilir kaynakları daha verimli bir şekilde bağlar, sistem güvenilirliğini artırır ve müşterileri daha küçük kullanım artışlarına göre şarj eder.
  • Makine izleme sensörleri, bekleyen bakım sorunlarını, kısa vadeli parça stoklarını teşhis eder ve tahmin eder. Tamir ekipmanı ve bölgesel ihtiyaçlar için bakım ekibi programlarına öncelik verir.
  • Veri odaklı sistemler “akıllı şehirler” altyapısı içine yerleştiriliyor ve bu da belediyelerin atık yönetimi, kolluk kuvvetleri ve diğer programları daha verimli bir şekilde yönetmelerini kolaylaştırıyor.
  • Ayrıca IoT’yi daha kişisel bir seviyede düşünün. Bağlı cihazlar, ticaretten ve sanayiden kitlesel pazara doğru yol alıyor. 
Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle