Siz de farklı işler çıkarmaktan keyif alanlardan mısınız? Ortaya çıkan güzellikler de bir katkınız olması sizi mutlu mu ediyor? O zaman yeni bir güzelliğe hazır olun!

Gerek sosyal medya sayesinde olsun, gerekse farklı formatlarda açılan ve ziyaret ettiğimiz kafe ve mekanlarda olsun çeşitli kupa çeşitleri görür, beğeniriz.

Bu kupalara aşık olmamızın en büyük sebebi üzerindeki desen, yazı ve resimlerdir. Sosyal medyada ise özellikle instagram olmak üzere son zamanlarda çok popüler olan kahve içerikli fotoğraflardan ötürü bu kupalar hayatımızda bir şekilde yer edinmiş bulunmakta.

Şimdi kendi tasarımınızı kendi dokunuşunuzu sabahın ilk ışıklarında güne daha enerjik başlamak için yaptığınız kahve kupasında görmek sizi daha pozitif bir güne hazırlayacak. O halde zaman kaybetmeden başlayalım!

Kupa Süslemek için Gerekli Malzemeler

  1. Geniş ve yeterli derinlikte bir kap (cam, plastik) 
  2. Tercihen tek renk kupa (daha iyi bir sonuç için)
  3. Dilediğiniz renklerde oje
  4. Sıcak su 
  • Kabımız kupayı içerisinde rahat hareket ettirebileceğimiz genişlikte ve derinlikte olmalı. 
  • Suyumuz çok sıcak olmalıdır. Çünkü ojelerin kendini salıp yayılması için bu sıcaklığa ihtiyacımız var.
  • Ojelerin rengini kombine etmek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Ojelerin bozulmuş olanından çok iyi sonuç alınamayabilir. Kurumuş olmaması önemlidir.
oje ile kupa süsleme tekniği nedir

Suyumuzu kabımızın içine koyduk gönlümüzce ya tek renk ya da rengarenk kombinleyerek suyumuzun içine ojeleri serpiştirdik. Tıpkı ebru sanatında olduğu gibi. 

Yayılan ojeler kupamızın üstünü süslemeye artık hazır ve suyun içerisinde kupamızı döndürmeye başlayabiliriz.

Dikkat edilmesi gereken husus kupanın içini korumamız ve temas ettirmemiz gerektiğidir. Sağlığımız açısından içini bu kimyasaldan uzak tutmamız gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise tüm bu işlemleri yaparken maske kullanmak.

Sıcak suyla buluşan ojenin salgıladığı hava rahatsız edici ve sağlığınızı tehtid edicek türden. Bir maske yardımıyla bu durumdan korunabiliriz.

İşlem gören kupalarımız bir saat kuruma süresi sonunda kullanıma hazır. Basit ve eğlenceli bir yöntemle kupalarımız artık daha şık!

Uyarı: Tüm çabalarınızın boşa gitmemesi için kupaları bulaşık makinesinde yıkamayınız.

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle