Oolong Çayı Nasıl Demlenir? Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Oolong çayı, Çin kökenli olup kısmen oksitlenmiş bir çay çeşididir.

Kamelya sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bu çay, sadece enfes tadıyla değil sağladığı yararlarla da, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.

Bu mükemmel çayı popüler hale getiren en büyük özelliği ise, hızlı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Peki, genel sağlık için oolong çayının faydaları nelerdir, nelere iyi gelir?

Oolong Çayı Faydaları

Oolong çayı vitamin ve minerallerle dolu son derece faydalı bir içecektir. İşte, bu harika içeceği günlük rutininize eklemeniz için 6 sebep.

1. Oolong çayı kalp sağlığını korur

Antioksidanlar kalp sağlığını iyileştirmeyle ünlüdür ve şimdiye kadar en güçlü antioksidan içeriğe sahip olan çayın yeşilçay olduğunu düşünülüyordu.

Aslında, yeşilçay gerçekten de bu anlamda ilk sıra da olabilir, ancak son yıllarda ona rakip olan oolong çayı da son derece güçlü özellikleriyle birlikte ilk tercihler arasına girmeyi başarmıştır.

Günde 2-3 fincan oolong çayı tüketmenin kalp hastalıklarından dolayı yaşanan ölüm risklerini azalttığı çeşitli araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Bu çayın kan akışını düzenlemesi ve kötü kolesterolü düşürmesi kalp hastalıkları riskinin azalmasına büyük bir katkı sağlamaktadır.

2. Fazla kilolardan kurtarır

Oolong çayı zayıflamaya yardımcı olan en etkili çaylardandır ve bir çok araştırmayla bu özelliği kanıtlanmıştır.

Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur. Ancak, etkili bir sonuç için, oolong çayını tüketirken, aynı zamanda egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi de programınıza dahil etmelisiniz.

3. Diyabet riskini azaltır

Tip 2 diyabet, yaşam tarzı değişikliği ve sağlıklı bir diyetle tersine çevrilebilen, yüksek kan şekerinin neden olduğu metabolik bir bozukluktur.

Oolong çayı kan şekeri ve insülin seviyelerini dengeleyen antioksidanlarla doludur ve düzenli olarak tüketildiğinde diyabet hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

Yalnız, dediğimiz gibi sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme programıyla birlikte bu çayı tüketmeniz en faydalısı olacaktır.

4. Kanser riskini azaltır

Antioksidanların, kanser riskini azaltma ve sağlıklı kan hücrelerin üretimini arttırma özellikleri vardır.

Oolong çayı, siyah çay ve yeşil çay gibi, antioksidanlar yönünden zengindir ve bu özelliği sayesinde bazı kanser çeşitlerinin önlenmesinde etkili olabileceği düşünülüyor.

5. Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Ooolong çayının faydaları içerisinde, zihinsel canlılık, konsantrasyon artışı, bilişsel yeteneklerde artış ve stres giderici etkileri özellikle ön plana çıkmaktadır.

Henüz yeterli kanıt olmasa da, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan alzheimer riskini de önemli ölçüde azalttığı ve bu hastalığın erken gelişimine karşı bir koruma sağladığı düşünülüyor.

6. Kemikleri güçlendirir

Oolong çayı, güçlü kemikler ve sağlıklı dişlere sahip olmanıza yardımcı olur.

Özellikle, düzenli olarak oolong çayı tüketen kadınların, menopoz dönemlerinde kemik kaybı riskleri azalır ve bu dönemde kemikleri oldukça güçlü olur.

Oolong Çayı Nasıl Demlenir

1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kuru oolong bitkisi katın ve 5 dakika demlenmeye bırakın.

Ardından süzün ve bir kaç damla limon, tatlandırmak için de 1 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırıp için.

İpucu: Oolong çayının diğer çaylardan farklı olarak, yaprakları tekrar tekrar kullanılabilir. Her kullandığınızda ayrı bir lezzetle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Oolong Çayının Zararları Var mı?

  • Oolong çayının makul ölçüsü günde en fazla 3 fincandır. Bu dozu aşmanız halinde nadiren de olsa baş ağrısı, mide bulantısı, sinirlilik hali ve uykusuzluk gibi reaksiyonlara yol açabilir.
  • Hamileler ve emzirenlerin bu çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekebilir.
  • Oolong çayında bulunan ve dişler için faydalı olan florid, yüksek oranda alındığında sağlığa zararlı etkileri olabilir.
  • Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, öncelikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, önerilen dozu aşmadığınız sürece oolong çayının faydaları oldukça fazladır. Özellikle gergin ve stresli hissettiğiniz anlarda, oolong çayı içerek rahatlatıcı ve meditatif etkilerinden yararlanabilirsiniz.