Organik Domates Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir domates yetiştiricisinin öncelikle domates yetiştireceği yere dikkat etmesi gerekir çünkü domates fidesi son derece hassas bir fidedir.

Soğuk esen rüzgarlara dayanıksız olduğundan dolayı seçilen yerin matlaka rüzgardan etkilenmeyen bir yer olması gerekir.

Kırmızı Örümcek Hastalığı

organik domates nasıl yetiştirilir kırmızı örümcek hastalığı

Organik domates yetiştirirken dikkat edilmesi gereken ikinci husus “kırmızı örümcek” hastalığıdır. Bu hastalık, fidenin yapraklarında ortaya çıkan bir hastalıktır ki bu da yaprakları süzgeçleme (yaprakların üzerinin delik delik halde olması) dediğimiz duruma getirmektedir.

Bu hastalık da en az seçilen yer kadar dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır çünkü fidenin meyve vermesini engeller ve fideyi zayıf düşürür.

Fideye Verilen Suyun Dengelenmesi

organik domates nasıl yetiştirilir

Dikkat edilmesi gereken üçüncü husus ise fideye verilen suyun dengelenmesidir aksi halde fazla su verdiğinizde fide sararır veya az verdiğinizde de fide yavaş meyve verir.

Sulama işleminde iki haftada bir gübre takviyesi yapılırsa fide boy atar; kök ve gövde gelişimi olması gerektiği gibi seyreder. Kullanılacak gübre kesinlikle hayvansal gübre olmadır ki bu organik domatesin en önemli yanlarındandır. 

Organik domates yetiştiriciliğinde fide ikinci ayını bulduğunda artık yavaş yavaş domates vermeye başlar. Bu evrede eğer fidelerdeki domateslere kurt bulaşmışsa herhangi bir organik tarım mağazasından uygun ilacı alıp tedavi etmeniz mümkündür. 

Organik domates zahmetlidir, uğraş ister ama inanın ki buna değer. Bu uyarılarımıza dikkat ederseniz siz de toprak kokulu domatesleri sofranızda bulabilirsiniz.

Liza Frier
Editör

Webional'de editör ve blogger

Yorum Ekle