Pinterest İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Pinterest işletme hesabı nasıl açılır, analitik raporlarını nasıl görebiliriz ve Pinterest’in faydası nedir sorularına cevap bulacaksınız.

Pinterest her ne kadar ülkemizde az kullanılıyor gibi düşünülse de, internet varlığımızı güçlendirmek için çok önemli bir araçtır.

Pinterest bir sosyal medya uygulaması olarak bilinse de tam aksine bir arama motoru gibi çalışır. Hatta ben buna “Kişiselleştirilmiş Görsel Arama Motoru” demeyi tercih ediyorum. Çünkü arama motoru özelliği yanında, ilgi alanlarınıza göre bir akış sayfası da sağlıyor. Bu da Pinterest’in bir sosyal medya olduğunu düşündürüyor. Bu yüzden “Kişiselleştirilmiş Arama Motoru” demek sanırım doğru bir tanımlama olacaktır.

Pinterest İşletme Hesabı Açmak

Pinterest işletme hesabı açmak için bir websitesine sahip olmanız gerekiyor. Çünkü ilerleyen adımlarda göstereceğim gibi, websitemizi bu işletme hesabıyla eşleştirmemiz gerekiyor.

Pinterest işletme hesabı açmak için ilk önce “buradaki” linke tıklayarak bu sayfaya erişebilirsiniz.

Bu sayfada işletme profili oluşturmak için, e-mail adresiniz, parolanız, işletme adınızı (websitesi ismi gibi) ve sektörünüzle ya da işletmenizin ilgi alanı ile ilgili bilgiyi doldurarak hesabınızı oluşturun.

Pinterest işletme hesabını oluşturduktan sonra websitemizi Pinterest ile eşleştirmeliyiz.

Bunun için; “AYARLAR” menüsünü kullanarak “WEB SİTESİ AL” bölümünün altında bulunan boşluğa, website adresimizi (www.siteadi.com) ekliyoruz. Sonra “WEB SİTESİNİ ÜZERİNE AL” butonuna tıkladığımızda yukarıdaki ekran ile karşılacağız.

2 farklı yöntemle web sitemizi Pinterest’te doğrulayabiliriz.

  • HTML etiketi ekle“yi seçtiğimizde bir kod parçası çıkacak bu kod parçasını websitemizin <head> bölümüne kopyalayıp yapıştıracağız.

Doğrulama süreci çok uzun sürmez ancak bazen birkaç saat sürebilir.

  • HTML dosyası yükle“yi seçtiğinizde ise bilgisayarınıza indirmeniz için bir dosya verir, bu dosyayı FTP ile web sitenize eklemeniz gerekir.

EK BİLGİ: HTML Etiketi ekleyerek doğrulama gerçekleştirmek isteyenler, Yoast SEO –> Sosyal –> Pinterest seçerek buradaki Pinterest Onayı bölümüne meta etiketi kod parçasını ekleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilir.

Bir diğer yöntem ise yine bu meta etiketi kodlarını Insert Headers and Footers eklentisi yardımıyla ekleyebilirler.

Pinterest işletme hesabını web siteniz ile doğruladığınız zaman bu şekilde görünecektir.

Bu adımdan sonra web site analizlerini hemen alamayabilirsiniz. 48 saat geçtikten sonra bakarsanız daha sağlıklı sonuçlar görebilirsiniz.

Tüm aşamalardan sonra Pinterest herkese açık olarak aylık görüntülenmenizi gösterir. Bunu daha detaylandırmak, hedef kitlenizi tanımak için Pinterest Analytics bölümünü kullanmanız gerekir.

Pinterest’in Web Sitesine Faydası Nedir?

Pinterest sosyal medya özelliğinden daha çok bir arama motoru gibi çalışır demiştim, buna bağlı olarak diğer arama motorlarındaki SEO çalışmalarınızı da etkileyecek yararlı özelliklere sahiptir. Hedef kitlenize ulaşabilmeniz için görseller ile etkileşime geçersiniz.

Pinterest’te uzun görseller akışta çok fazla alan kapladığı için görünürlüğü daha yüksektir. Tavsiye edilen 2:3 oranındaki görsellerdir ancak bunu daha uzun olabilecek formatlarda da ekleyebilirsiniz.

Pinterest’te aktif içerik üretirseniz öne çıkma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca görsellerinizi, panolarınızı, açıklama ve özetlerinizi de doğru anahtar kelimeler seçerek yaptığınızda doğru hedef kitleleri sitenize yönlendirmeniz çok kolay olacaktır.

Pinterest’in diğer sosyal medya uygulamalarından ayrıldığı en önemli nokta Re-Pin özelliğidir. Re-Pin özelliği aynı zamanda web sitemiz için de faydalıdır.

Re-Pin, Twitter’daki gibi ReTweet ya da Instagram’daki Re-Post veya Facebook’taki Paylaş özelliğinden çok farklıdır. Buradaki Re-Pin özelliği web siteniz için “backlink” değeri taşır. Yani, web siteniz için paylaştığınız bir görsel başka hesaplar tarafından profillerine Pin’lenirse başka bir web sitesinden link çıkışı yapılmış gibi algılanır. Bu sayede aramalardaki sıralamanız yükselir.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Paylaş

Son Yazılar

En İyi 3 Sosyal Medya Analiz ve Raporlama Aracı

Sosyal medya uygulamaları hem işletmeler hem de pazarlamacılar için çok önemli bir noktaya geldi. Hem yeni müşteriler kazanmak, hem gelirlerini…

1 saat önce

Instagram Güncellemeleri: Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 2019’un En Yeni Instagram Özellikleri

Instagram güncellemeleri aslında sıkça olan bir durum. Neredeyse aylık olarak hem algoritma güncellemeleri hem de reklamverenler için çeşitli yenilikler çıkıyor.…

24 saat önce

2019’un En İyi Kameralı Telefonları: DxOMark 100 ve Üzeri Puan Alan Telefonlar

Yeni çıkan telefonların kameraları gittikçe profesyonelleşiyor. Bunun yanında telefon alırken en çok dikkat ettiğimiz özelliklerden biri de kamera özellikleri. Hatta…

2 gün önce

Orkestra Studios’un Yeni Oyunu Rebound Line AppStore’da Yayınlandı

Mobil kelime oyunlarının en eski ve en sevilenlerinden biri olan Nebuu'nun yaratıcıları olan Orkestra Studios ekibi yepyeni alışkanlık yaratacak bir…

3 gün önce

2000 TL’ye Alınabilecek En Sağlam Telefon: Xiaomi RedMi Note 7 Teknik Özellikleri Nelerdir?

Xiaomi'in sağlamlığı ile öne çıkan bütçe dostu akıllı telefonu Xiaomi RedMi Note 7 fiyatı ve özellikleriyle günümüz şartlarında alınabilecek uygun…

3 gün önce

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir? Rakip Reklamları Nasıl Görebiliriz?

Facebook reklam kütüphanesi, Facebook, Instagram ve Facebook iş ortaklarında yayınlanmakta olan tüm reklamları inceleyebileceğiniz, rakip markaların reklamlarını takip edebileceğiniz bir…

5 gün önce