Dijital PazarlamaSEO

Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Pinterest ülkemizde çok fazla kullanıcısı bulunmadığı için web site sahipleri ve webmasterlar tarafından çok fazla önemsenmiyor olsa da Pinterest SEO bir web sitenin internet varlığı için gerçekten faydalı sonuçlar verecektir.

Pinterest sosyal medya uygulamaları gibi değil bir arama motoru gibi çalışır. Bu yüzden Pinterest SEO nasıl yapılır sorusuna kendi tecrübelerim ve Pinterest profillerim üzerinden yaptığım çalışmalar ile cevaplar vereceğim.

Öncelikle, Pinterest hesabımızı iş için yani site trafiği için kullanacağımızdan Pinterest işletme hesabı açmalıyız. Bununla ilgili detaylı içeriğe Pinterest işletme hesabı nasıl açılır linkinden erişebilirsiniz.

Pinterest İşletme Profilini Optimize Edin

Pinterest işletme profilinizi optimize etmek için kullanıcı adınızı doğru ve işletmenize uygun seçmelisiniz. Hatta doğrudan işletme adınızla profili oluşturmak kullanıcıların sizi bulması açısından daha kolay ve faydalı olacaktır.

En iyi kullanıcı adı her zaman işletme adınız olmayabilir. Niş bir konu üzerinde içerik üreten kişisel bir web siteniz olabilir. Bu şekilde olduğunda, Pinterest profilinizin o niş konu ile alakalı bir kullanıcı adı olması daha iyi sonuç getirecektir.

Webional Pinterest hesabı bir işletme profilidir ve kişisel bir bloga yönlendirme yapmaz, bu yüzden Pinterest.com/webional adresini tercih ettik.

Profil görselinizi, web site logonuz ya da niş bir pinterest blogu açıyorsanız konuyla ilgili görsellerle oluşturmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu görsellerin optimizasyonunu (dosya adı) yüklemeden önce anahtar kelimelerinizle değiştirin. Çünkü Pinterest’te neredeyse her şey (algoritma vs.) görsel üzerinden çalışıyor :).

Sitenizi Doğrulayın

Pinterest analitik araçlarını doğru kullanmak ve Pinterest’in trafik kaynağından faydalanmak istiyorsanız web sitenizi Pinterest’te doğrulmanız gerekir.

Pinterest’te site nasıl doğrulanır için linkteki içeriğe girerek detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Profil Açıklamalarını Anahtar Kelimeleriniz ile Oluşturun

pinterest seo nasıl yapılır

Pinterest işletme hesabınızı oluştururken açıklama kısmına işiniz ve web siteniz hakkında kısa bir yazı girmeniz gerekir. Bu açıklamayı, aynı web sitesinde olduğu gibi anahtar kelimeler ile oluşturmanız, aramalarda öne çıkmanıza fayda sağlar.

İşletmenizle İlgili Panolar Oluşturun

pinterest pano oluşturma

Pinterest’te pano oluşturmak profildeki ” Pano Oluştur ” butonuyla yapılabildiği gibi, yeni bir Pin kaydetmek istediğinizde de pano oluşturabilirsiniz.

Pinterest işletme profilimizi oluşturduktan sonra Pinlerimizi oluşturup Panolara eklememiz gerekir.

Pinterest panolarının isimlerini ekleyeceğiniz Pinlerle ilgili konu üzerinden belirlemelisiniz. Yani ekleyeceğiniz Pin’ler kamp malzemeleri ise Pano adınızı da kamp ile ilgili anahtar kelimelerle oluşturmalısınız.

Pinterest’te ilk defa pano oluştururken anahtar kelimelerinizi uzun kuyruklu seçmeniz faydalı olacaktır. Uzun kuyruklu kelimelerde panoların görünürlüğü artacaktır ve rekabeti daha düşük olacağından sıralamanız ve görüntülenmeniz hızlı yükselecektir.

EK BİLGİ: Pinterest panolar içinde alt panolar oluşturabilirsiniz. Bu sayede işinizle alakalı genel bir anahtar kelimede pano oluşturup, uzun kuyruklu kelimeler için bu panonun altında bölümler oluşturabilirsiniz. Panolarınızı anahtar kelimelerinizle ilgili birçok farklı varyasyon için optimize edin.

pinterest seo uyumlu pano oluşturma

Görselde “SEO For Beginners” panosu için birden çok bölüm oluşturdum. Bu bölümlerin isimlerini ise anahtar kelimelerden oluşturdum. Yani SEO For Beginners ana anahtar kelimem olarak “SEO for beginners wordpress“, ” Seo for beginners social media” gibi değişik varyasyonlardaki anahtar kelimelere de bu panoyla ulaşmaya çalıştım.

Pano Açıklamalarınızı Optimize Edin

pinterest pano açıklaması yazmak

Panoları oluşturduktan sonra pano açıklamalarınızı da yine profil açıklamalarınız gibi optimize etmelisiniz. Aynı şekilde anahtar kelimelerinizden oluşturduğunuz cümle ya da benim yaptığım gibi anlamlı anahtar kelimelerinizle açıklamanızı ekleyin. Panolarınızın kategorisini de doğru belirleyin.

pinterest pano düzenleme

Pinterest panonuzun kapak fotoğraflarını daha düzenli ve bir konsept gibi belirlemeniz daha iyi olabilir. Görsel olarak bir bütünlük sağlamak her zaman kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunar.

Pin Boyutları ve İsimlerini Optimize Edin

Pinterest akışında pininiz görünürlüğünü arttırmak için bazı ipuçları var.

  1. Dikey formatta görseller (pinler) paylaşın: Görseller için önerilen 2:3 formatı olsa da ben 1500:5000 boyutlarındaki görsellerimde daha çok etkileşim aldım. 1500:5000 3:10 formatında uzun ve kaliteli bir tasarım yapmanız için büyük bir boyut. Ayrıca akışta birçok pinin önüne geçtiği için görünürlüğü maksimum seviyeye ulaştırıyor. Her zaman bu format için görseller hazırlamayabilirsiniz, bu yüzden 2:3 ideal boyutta görseller ile paylaşım yapın.
  2. Görsellerin isimlerini konunuz ile ilgili anahtar kelimelerden oluşturun: Pinterest’teki en önemli optimizasyon işlemi bu olabilir. Çünkü Pinterest görsel arama motoru diyoruz. Bu yüzden görsellerin ne ile ilgili olduğunu anlaması ve ona göre konumlandırması gerekir. Bunun için de görsel isimlerini Pinterest’e yüklemeden önce, belirlediğiniz anahtar kelimelerle tekrar adlandırın. Bu sayede Pinterest doğru kişilere ve doğru panolara kendiliğinden ekleyebilecektir.

Pin Açıklamalarını Anahtar Kelimeler ile Yapın

Paylaşılan her pin için o görselle ilgili anahtar kelimelerinizi kullanarak açıklamalar ekleyin. Bu arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırmak için çok önemlidir.

Grup Panolarına Katılın

Pinterest panolara başka kişilerin de pin eklemesine imkan veriyor. Bu sayede kendi panonuza başka kişileri ekleyerek pin sayınızı ve görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Başka grup panolarına katılmak için istek yaptığınızda bu grup panolarında pinlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem farklı kullanıcılara da ulaşma imkanı sağlar hem de takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

  • Eğer kendi panolarınızda iyi bir görünürlük elde ettiyseniz, yüksek takipçili panolar sizi panolarında pin paylaşmanız için davet ediyor.

Pinterest Analitik Kullanın

pinterest audience insights

Pinterest analitik aracını sürekli takip edin. Bu analitik araçlarıyla pinlerinizin ne kadar re-pin yapıldığını, hangi pinlerin daha çok değer gördüğünü, kimler tarafından takip edildiğinizi, hangi panoların daha yüksek etkileşim aldığı gibi birçok analize erişebilirsiniz.

Görseldeki Pinterest’in analitik araçlarından Audience Insights. Bu araç henüz beta aşamasında, zaten hemen yanında ” Early Access” yazıyor, yani “erken erişim” diyebiliriz. Bu analiz sayesinde hedef kitlenizi daha yakından tanıyabileceksiniz. İçerik stratejilerinizi ve optimizasyonlarınızı bu verilere göre yaparak daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Pano kapak görsellerinde de aynı şekilde ilgili panoyla ilgili anahtar kelimeleri de kullanarak açıklama eklemek faydalı olacaktır. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı