Schindler’s List Filmi Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler

İnsanlık tarihinin en büyük trajelerinden biri olan ‘Yahudi Soykırımı‘ sinema sektöründe de The Pianist’te başta olmak üzere pek çok filme ilham olmuştur.

Polonya’da yaşanan soykırımı konu alan ve başarıyla beyazperdeye yansıyan en güçlü eserlerden biri de Ünlü Yönetmen ”Steven Spielberg” imzası taşıyan ”Schindler’s List” filmidir.

Yahudilerin adeta köle muamelesi gördüğü Polonya’daki bir girişimci olan Oskar Schindler’ın Alman ordusuna sempatisi Nazi şiddetine tanık olması ve durumun acımasızlığıyla sona erer ve filmin gidişatı da değişerek ilerlemektedir.

Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en büyük filmlerinden biri olan Schindler’s List filmi hakkında bilinmeyeler veya ilginç detaylar ise oldukça ilgi çekicidir.

Schindler’s List Hakkındaki İlginç Bilgiler

  • Hollywood’un en bilinen ve en iyi yönetmenlerinden biri olan  Steven Spielberg yüksek bütçe getirisi olan filmleri ile bilinirken Schindler’s List kadar önemli bir film ile de adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Ancak ünlü yönetmen Spielberg maddi bir beklentisi olmadığını açıklayarak filmin tüm gelirini Shoah Vakfına bağışlamıştır.
  • Filmin tüm telif haklarını elinde bulunduran Spielberg önceleri Schindler’s List filmi için kendini yeterli görmemesi nedeniyle diğer yönetmenleri teşvik etmeye çalışmıştır. Pek çok yönetmen ile görüşen ancak olumlu bir cevap alamayan Spielberg en sonunda filmi kendisi çekmiştir.
  • Steven Spielberg ve görüntü yönetmeni Janusz Kaminski Schindler’s List filmini siyah beyaz çekmek isterken bu fikirleriyle demode bulunmaları ve tepki almaları da oldukça şiddetli bir şekilde yaşanmıştır. Soykırımı ve yaşanan diğer trajedileri sadece siyah-beyaz kayıtlardan öğrenen Spielberg bu nedenle filmin siyah-beyaz olmasını istemiş ve Schindler’s List filmi de bugüne kadar çekilen en pahalı siyah-beyaz film olarak kayıtlara geçmiştir.
  • Yahudilerin zulüm gördüğü en acıklı sahnelerden birinde ortaya çıkan kırmızı paltolu kız aslında gerçek bir karakterdir. Yahudilerin içinde kırmızı montuyla tanınan küçük kızın gerçek adı Roma Ligocka’dır. İlerleyen dönemde de Almanya’da yaşayan bir ressamdır. Filmde bu küçük kızı oynayan 3 yaşındaki Oliwia Dabrowska ise 18 yaşına gelene kadar bu filmi izlemeyeceğine dair Spielberg’e söz vererek farklı bir yaklaşım sergilemiştir.
  • Schindler’s List filmi başarısını ödüller ile taçlandıran bir yapıttır. 66. Akademi Ödülleri’nin yanı sıra En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalında olmak üzere tam 7 ayrı dalda Oscar kazanan başarılı bir filmdir. Ayrıca En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Sanat Yönetimi ile En İyi Kurgu ve En İyi Film Müziği dallarında da Oscar kazanan bir film olarak öne çıkmaktadır.

Schindler’s List Fragmanı

Mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde olması gereken Schindler’s List filminin fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Melike Cezayiroğlu

Sosyal medya uzmanı, içerik yazarı.

Paylaş

Son Yazılar

En İyi 3 Sosyal Medya Analiz ve Raporlama Aracı

Sosyal medya uygulamaları hem işletmeler hem de pazarlamacılar için çok önemli bir noktaya geldi. Hem yeni müşteriler kazanmak, hem gelirlerini…

5 saat önce

Instagram Güncellemeleri: Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 2019’un En Yeni Instagram Özellikleri

Instagram güncellemeleri aslında sıkça olan bir durum. Neredeyse aylık olarak hem algoritma güncellemeleri hem de reklamverenler için çeşitli yenilikler çıkıyor.…

1 gün önce

2019’un En İyi Kameralı Telefonları: DxOMark 100 ve Üzeri Puan Alan Telefonlar

Yeni çıkan telefonların kameraları gittikçe profesyonelleşiyor. Bunun yanında telefon alırken en çok dikkat ettiğimiz özelliklerden biri de kamera özellikleri. Hatta…

2 gün önce

Orkestra Studios’un Yeni Oyunu Rebound Line AppStore’da Yayınlandı

Mobil kelime oyunlarının en eski ve en sevilenlerinden biri olan Nebuu'nun yaratıcıları olan Orkestra Studios ekibi yepyeni alışkanlık yaratacak bir…

3 gün önce

2000 TL’ye Alınabilecek En Sağlam Telefon: Xiaomi RedMi Note 7 Teknik Özellikleri Nelerdir?

Xiaomi'in sağlamlığı ile öne çıkan bütçe dostu akıllı telefonu Xiaomi RedMi Note 7 fiyatı ve özellikleriyle günümüz şartlarında alınabilecek uygun…

3 gün önce

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir? Rakip Reklamları Nasıl Görebiliriz?

Facebook reklam kütüphanesi, Facebook, Instagram ve Facebook iş ortaklarında yayınlanmakta olan tüm reklamları inceleyebileceğiniz, rakip markaların reklamlarını takip edebileceğiniz bir…

5 gün önce