Dijital PazarlamaSEO

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne işe Yarar?

SEO, search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi ise arama motoru optimizasyonu demektir ancak Türkçe kısaltmasındansa genel olarak SEO kullanılır.

SEO, hem arama motoru optimizasyonuna hem de SEO uzmanı kişilere de denebilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

seo nedir

SEO nedir sorusunun sözlük anlamı arama motoru optimizasyonu demektir ama arama motoru optimizasyonu nedir sorusuna da cevap vermemiz gerekir.

Arama motoru optimizasyonu ya da SEO internetteki arama motorlarının websitemizi tanımlayabilmesine ve arama sonuçlarında yüksek sıralarda çıkmamızı amaçlayan bir dizi optimizasyon çalışmasıdır.

Arama motoru ise Google, Yandex, Bing gibi internette bir konu hakkında arama yapmamızı sağlayan araçlardır.

SEO’yu site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayırabiliriz. Ancak site içi ve site dışı seo çalışmaları birbirlerini destekleyecek şekilde yürütülmesi gerektiğinden birbirinden ayrı düşünülemez.

Her iki çalışma da arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer almamıza hizmet eder.

Site İçi SEO Nedir?

Arama motorları websitelerini anlamlandırmak için gelişmiş tarama yazılımları ve algoritmaları kullanırlar. Site içi SEO (On-Page SEO) çalışmaları ise website içerisinde yapılan teknik düzenlemelere denir.

Site içi yapılan düzenlemeler, arama motorlarının tarama yazılımları tarafından daha kolay anlamlandırılmasını sağlar.

Site içi SEO aynı zamanda kullanıcı deneyimlerini de iyileştirmek anlamına gelmektedir.

Arama motorları websiteleri tararken kullanıcı deneyimlerinin nasıl olduğunu da anlamaya çalışır. Çünkü arama motorlarının temel amacı kullanıcılarına alakalı sonuçları sunmaktır.

Site içi seo çalışma örnekleri olarak “sitemap, robots.txt, başlıkların uygunluğu, görsellerin optimizasyonu, site hızı” gibi yöntemler gösterilebilir.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı seo çalışmaları adından da anlaşılacağı üzere, sitenizle ilgili site dışında yaptığınız çalışmalardır.

Site dışı seo için en çok kullanılan yöntemlerden biri backlink yöntemidir. Backlink, başka bir websitesinin sizin websitenize vermiş olduğu bağlantı veya linklere denilir.

Ancak backlink manipülasyona açık bir yöntem olduğu için Google başta olmak üzere arama motorları backlinkleri değerlendirirken titiz davranırlar.

Websiteleri backlink satışı yaparak bu yöntemi manipüle etmeye çalışabilirler ama bu kısa vadede işe yarayabilir olsa da uzun vadede arama motorları tarafından cezalandırılabilir.

Bu yüzden backlink almak için, güçlü ve kaliteli içerikler hazırlamalısınız. Backlink elde etmek istiyorsanız doğal olarak kazanmalısınız.

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, içeriğinizle ilgili websitelerinden veya içeriğinize ilgi gösterebilecek kullanıcısı olan websitelerinden olması önemlidir. Alakasız bir websitesinden alınan backlinkler sitenize zarar da verebilir.

Backlinkler sitenize doğru ve alakalı bir trafik sağlamalıdır. Gelen trafiği de tutmanız gerekecektir, bunun için kullanıcı dostu deneyim ve her cihaz için uygun website hazırlamanız gerekir.

Güçlü ve faydalı içerikler oluşturduğunuz zaman ilgili diğer websiteleri sizin yazınızı kaynak göstererek backlink verebilir. Bu en doğal ve en iyi yollardan biridir. Bunun için içeriğiniz ve websitenize özen göstermelisiniz.

Site dışı seo çalışmaları yalnızca backlinkten ibaret değildir. Ancak backlink konusu önemli olduğundan biraz detaylı anlatmak istedim.

Site dışı seo (Off-Page Seo) için sosyal medya uygulamalarındaki paylaşımlar, site yönlendirmeleri ve internetteki bilinirliğiniz, işletme veya markalar için marka bilinirliği önemli unsurlardandır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, diğer başlıklarda anlatıldığı gibi site içi seo ve site dışı seo çalışmaları olarak yapılır.

Site içi seo çalışmaları için site hızı, robots.txt, görsel optimizasyonu gibi konularda çalışmalar yapılır.

Site dışı seo çalışmaları için backlink kazanma, sosyal medya kimliği oluşturma, tanıtım yazıları, forum yazıları gibi çalışmalar yapılır.

SEO çalışmaları için, SEO uyumlu içerikler/bloglar/yazılar üretilir. İçerik oluşturulurken bilinmesi gereken bazı temel noktalar “başlık seçimi, anahtar kelime kullanımı, başlık hiyerarşisi ve kullanıcı odaklı olması” gibidir.

SEO Ne İşe Yarar?

seo nasıl yapılır

Geldik, sonuç olarak SEO ne işe yarar ya da yarayacak sorusunun cevabına.

SEO, bir internet sitesinin kullanıcılarına ulaşabilmesi için izlemesi gereken en önemli yöntemlerden biridir.

Kullanıcılar, internette bir konu hakkında arama yaptıkları zaman doğru ve ilgili içeriğe ulaşmak isterler. Arama motorları ise kullanıcılara ilgili bir takım website sonuçları çıkarır. Bu çıkan sonuçlar arasında olmazsanız kullanıcılara ulaşmak çok zor olacaktır.

SEO çalışmaları aynı zamanda site trafiğini arttırmaya yönelik de yapılmalıdır. Sitenizdeki bazı hatalar veya eksikler yüzünden ulaşamadığınız kullanıcılara daha kolay erişebilmeniz için de SEO çalışması yapmalısınız.

SEO çalışmaları nadiren de olsa site trafiğini azaltmak için de uygulanabilir. Kim site trafiğini azaltmak ister ki diyebilirsiniz!

Ancak lokal işletmeler ve websiteleri bazen internette genel arama sonuçlarında çıkabilir bu da istenmeyen bir sonuca ve kalitesiz yoğunluğa yol açabilir.

Bu durumda arama motoru optimizasyonu genel sonuçlardan gelecek trafiği azaltmak için uygulanabilir.

Bonus: SEO Analizi için Araçlar

seo ne işe yarar

Websiteniz için SEO analizi yaparak eksiklerinizi ve hatalarınızı görebilirsiniz. Hatta doğru yaptıklarınızı, içeriklerinizin durumunu, sıralamanızı vs. gibi bazı verileri görebilmek için bazı SEO analiz araçları vardır.

SEO analizi için kullanabileceğiniz 6 araç:

Bu araçlar seo analizi ve çeşitli eksikleri, doğruları görebileceğiniz araçlardan bazılarıdır.

Yukarıdaki SEO araçları dışında arama motorlarının webmaster araçlarını mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Google, Bing ve Yandex için ayrı ayrı webmaster araçları vardır. Bu araçlar sayesinde site trafiğinizi, sitenize verilen linkleri, içeriklerinizin performansını ve birçok dikkat etmeniz gereken sonucu görebilirsiniz.

Webmaster araçları dışında ise Analitik araçları vardır. Analitik araçları sayesinde kullanıcı davranışlarını, siteniz için ölçmek istediğiniz verileri izleyebilirsiniz.

Arama motorlarının analitik araçları haricinde sosyal medya uygulamalarının da analitik araçları vardır.

Facebook Piksel, Facebook Analitik, Twitter etiketleri vs. gibi sosyal medya sitelerinin de analitik araçları kullanılarak site dışı seo ve site içi seo çalışmalarında da etkili analizler yapabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Geri bildirim: Site Dışı SEO Nasıl Yapılır? - Ragıp Diler
  2. Ragıp hocam sık sorulanları çok iyi bir şekilde cevaplamışsınız teşekkürü borç biliriz, liste ve başucu kitabı gibi bir kaynak olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı