SEO Uyumlu Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

4 dakikada okunabilir


Bir websitesi ya da blog açmak isteyen herkesin amacı Google’da ilk sıralara yükselmektir. Google’da ilk sıralara yükselme çalışmalarına da SEO (arama motoru optimizasyonu) denir. (Bkz: SEO Nedir?)

SEO çalışmaları için yapılması gereken temel gereksinimlerden biri de bu bloga ya da websitesine içerik üretmektir. İçerik üretirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

SEO uyumlu anahtar kelime nasıl bulunur makalemiz de size içerik yazarken dikkat edeceğiniz noktaları gösterecek. Bununla beraber, anahtar kelime nedir, anahtar kelime ne işe yarar, anahtar kelime nasıl belirlenir gibi konuları da bu içerikte bulabileceksiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime bir içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlatan özettir diyebiliriz. Örneğin bu içerik “anahtar kelime” ile ilgilidir. Okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğu konusunda bilgi veren kelime ve kelime öbekleridir diyebiliriz.

Anahtar Kelime Ne İşe Yarar?

anahtar kelime bulma

Anahtar kelimeler okuyucuya içerik hakkında bilgi verdiği gibi arama motorlarına da içeriğin ne ile alakalı olduğunu göstermeyi de sağlar.

Örneğin: SEO ile ilgili bir içerik oluşturdunuz ve blogunuzdan yayınladınız. Arama motorları (Google, Yandex, Bing) içeriğinizi anlamak ve dizine eklemek için botlar gönderir. Bu botlar içeriğin ne ile ilgili olduğunu ve hangi arama sonuçlarında çıkması gerektiğini algoritmalarla paylaşır. Bu sayede “SEO Nasıl Yapılır” gibi aramalar yapıldığında sizi sonuçlar arasına ekler.

İşte hem okuyucuların içeriği anlaması hem de arama motorlarının anlaması için kullanılan bu kelimelere anahtar kelimeler İngilizcesiyle “Keywords” denir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime nedir, ne işe yarar öğrendiğimize göre içerikler için anahtar kelime nasıl bulunur sorusunu incelememiz gerekir.

Öncelikle website veya blogun temel ilgi alanıyla içeriklerde alakalı olmalıdır.

Yani bir gezi blogu ise içerikleriniz de geziler, ülkeler, şehirler ile alakalı olmalıdır. Yemek tarifleri blogu ise içerikler de çeşitli yemek tariflerinden oluşmalıdır.

Benim her zamanki tavsiyem, bir içerik oluşturmadan önce kendinizi okuyucu tarafına koyun ve dışardan bir kullanıcı gözüyle aramalar yapın. Bulduğunuz içerikleri hangi anahtar kelimelerde bulduğunuza dikkat edin.

Daha sonra ise bu anahtar kelimeleri çeşitlendirin. Bunun için anahtar kelime bulma aracı kullanabilirsiniz ya da Google önerilen aramalar gibi alanları da kullanabilirsiniz.

anahtar kelime
Google Önerilen Anahtar Kelime Aramaları

Direkt olarak “mercimek çorbası” araması yaptığınız zaman Google ilgili aramalar olarak yukarıdaki görseldeki anahtar kelimeleri veriyor.

anahtar kelime nasıl belirlenir

Yukarıdaki anahtar kelime araştırmasında ise Google arama çubuğuna “mercimek çorbası (boşluk) ” yazarak önerilen diğer arama sözcüklerini görebiliyoruz.

Bu şekillerde içeriğiniz için farklı anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

seo uyumlu anahtar kelime nasıl belirlenir

Anahtar kelime belirlerken, ilk defa içerik oluşturacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Anahtar kelimeleri 3 farklı şekilde ele almalıyız.

 1. Tek Kelimeden Oluşan Anahtar Kelime
 2. 2-3 Kelimeden Oluşan Anahtar Kelimeler
 3. 3’den Fazla Kelimeden Oluşan Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler ( Long-Tail Keywords)

Bir içeriğin ilgili aramalarda yükselmesi ve sonuç sayfasında çıkması için öncelikle uzun kuyruklu anahtar kelimelerde yükselmesi gerekir.

Bu duruma örnek vermek gerekirse: “SEO” kelimesinde yükselmek istiyoruz diyelim.
İlk odaklanmamız gereken anahtar kelime uzun kuyruklu olmalıdır.
Örnek; “SEO Çalışması Nasıl Yapılır?” Bu uzun kuyruklu anahtar kelimede yükseldikçe zaten “SEO” kelimesinde de yükseleceğiz. Uzun kuyruklu anahtar kelimenin içerisinde zaten “SEO” sözcüğü de geçmektedir. Bu anahtar kelimelerden oluşan içeriğimizden sonra “SEO Nedir?” arama sonuçları için bu anahtar kelimelerde de içerik üretebiliriz.

Örnekler hiç bilmeyenlere karmaşık geldiyse özetle şunu anlatmak istiyorum:

İçerik oluşturmak için anahtar kelime belirlerken "Genelden Özele" değil "Özelden Genele" doğru ilerleyin. 

Anahtar kelime nasıl bulunur başlığında anlattığım örneklere ek olarak, anahtar kelime belirlemek için kullanılan araçlar da vardır.

Anahtar Kelime Bulma Araçları

 • Google Keywords Planner – Google Anahtar Kelime Bulma Aracı
 • Keywords Everywhere Google Chrome Eklentisi
 • KeywordTool.io
 • Google Trends
 • Ubersuggest
 • Similar Web
 • Semrush
 • Ahrefs

Bu listedeki anahtar kelime bulma araçlarını kullanarak oluşturmak istediğiniz içerikler için anahtar kelime belirleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Bulma Aracı

anahtar kelime yoğunluğu bulma aracı

Anahtar kelime yoğunluğu içerik için önemlidir. Belirlediğiniz tüm anahtar kelimeleri, art arda ekleyerek bir içerik oluşturamazsınız. Bu arama motorları tarafından “spam” olarak algılanır ve siteniz ceza alır.

Anahtar kelimeleri sürekli her cümlede kullanmanız da gerekmez. Başlıklarda, açıklamalarda ve gerekli olduğu paragraflarda kullanmanız yeterli olacaktır.

Anahtar kelimenin içerik içindeki yoğunluğuna ilişkin %7, %5 veya %3 gibi bazı teoriler bulunsa da bunlar tamamıyla doğru değildir. Ama “spam” olarak algılanmanızı önlemek amacıyla çoğu anahtar kelime yoğunluğu bulma araçları bu yüzdelerden fazlasına dikkat etmenizi söyler.

Bu gerekliliklere uyarak, anahtar kelime belirlediniz ve içerik oluşturdunuz. Her seferinde tek tek anahtar kelimeleri sayıp, yüzdesini hesaplamak zorunda değilsiniz.

Anahtar kelime yoğunluğu bulma aracı için wordcounter.net aracını kullanabilirsiniz.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.