E-ticaretİnternet

Shopify ile E-ticaret sitesi nasıl kurulur? | Resimli Anlatım

İnternet kullanımının artmasıyla gelişen internetten alışveriş yapma alışkanlığı gün geçtikçe hem daha güvenli hem de daha az maliyetli bir hale geliyor.

Bunlarla birlikte sadece büyük marka ve işletmeler değil, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ürün veya hizmetlerini internetten satmak için çalışmalar yapıyor.

Biz de bu rehberde Shopify ile profesyonel bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur, e-ticaret sitesi kurma maliyetleri nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

E-ticaret sitesi kurma maliyetleri ne kadar?

Halihazırda bir üretici veya satıcıysanız e-ticaret sitesi kurmak gerçekten çok düşük maliyetlidir.

Genellikle e-ticaret sistemleri arasında farklı fiyatlandırmalar olsa da aşağı yukarı hem özellik hem de fiyat konusunda benzerdirler.

Özellikle günümüzde belli başlı eticaret sistemleri hem teknoloji hem destek hem de gelişme yönünden birbirleriyle rekabet içinde olduklarından kaliteli ürün çıkarmak için çalışıyorlar.

Çünkü onların kaliteli altyapısı sayesinde kaliteli bir eticaret sitesi kurulur ve büyüdüğünde, bu onların da faydasına olacaktır.

Yeni eticaret sitesi kurmak isteyenler de bu sistemi kullanmak isteyeceklerdir.

Bu rehberde Shopify ile e-ticaret sitesinin nasıl kurulduğunu anlatacağımız için Shopify ücretleri başlangıç paketi aylık 29 dolar, orta paket ayda 79 dolar ve gelişmiş paketi aylık 299 dolardır.

Gördüğünüz gibi Shopify maliyetleri dolar dahi olsa hiçbir paket neredeyse bir fiziki dükkan kirası etmiyor.

Ek Bilgi: Wordpress Woocommerce eklentisi ile ücretsiz bir şekilde e-ticaret sitesi de kurabilirsiniz. Ancak hosting, cdn ve ücretli eklentiler ile nispeten Shopify’a göre daha ucuz olabileceği gibi yakın miktarlarda maliyetleri olacaktır.

Shopify Kurulumu Nasıl Yapılır?

Shopify kurulumu yapabilmemiz için öncelikle Shopify sitesine bu linke tıklayarak gidebiliriz ve ücretsiz bir hesap oluşturarak başlayabiliriz.

Ek Bilgi: Ücretsiz hesapla e-ticaret sitenizden satış yapamazsınız. Ücretsiz hesap, sitenizi hazırlamanız ve Shopify panelini öğrenmeniz için verilen 14 günlük bir süredir. Bu süre içerisinde herhangi bir şekilde satış yapabilmeniz mümkün değildir.

E-ticaret sitesi tamamen yasal ve kurallara uygun olmalıdır. Bu yüzden hesap oluştururken tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girmeye özen göstermelisiniz.

Shopify’a Nasıl Kayıt Olunur?

shopify e-ticaret sitesi kurma nasıl yapılır

Get Started butonu ile Shopify ile e-ticaret sitesi kurma rehberimize başlıyoruz.

Aşağıdaki kırmızı kutucuk içindeki alanda 14 gün ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve herhangi bir kredi kartı bilgisi girmeniz gerekmemektedir yazıyor.

shopify e-ticaret sitesi nasıl kurulur

Kayıt olmak için bir e-mail adresinizi kullanın ve güçlü bir parola oluşturun.

Your store name: Mağaza isminizi belirlemenizi istiyor, ancak e-ticaret siteniz için herhangi bir isim belirlemediyseniz ya da belirlediğiniz isim alınmışsa telaş yapmanıza gerek yok.

Çünkü buraya yazdığınız mağaza isminiz Shopify alt domaininde kullanılır. Yani “eticaretsitesiismi.myshopify.com” şeklinde görünür.

Eğer kurmak istediğiniz e-ticaret sitesinin ismiyle bir domaininiz varsa bunu daha sonra bağlayabilirsiniz.

Bu adımı ” Create your store” butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

shopify e-ticaret sitesi kurma 3 adım

E-ticaret sitesi kurmak yasal ve kurallara uygun yapılmalıdır. Bunun için Shopify e-ticaret sitelerinin bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanızı talep ediyor.

Eğer bilgilerinizi doğrulayamazsa mağazanızı kapatabilir.

Bu yüzden yukarıdaki form görselindeki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmalısınız.

shopify e-ticaret sitesi kurma 4.adım

E-ticaret sitesi kurma işleminin evrak işlerini hallettik ve artık ürünlerimizi yükleyebileceğimiz, mağazamızın nasıl göründüğünü belirleyeceğimiz ve vitrinimizi ayarlayacağımız bölüme geldik.

Yukarıdaki ekran görüntüsü eticaret sitemizin yönetici panelidir. Bu sayfada siparişlerimizi, ziyaretçilerimizi, gelirlerimizi özet olarak bir bakışta görebiliriz ve kontrol edebiliriz.

Shopify Maliyetleri Ne Kadar?

eticaret sitesi kurma maliyetleri

Shopify ile e-ticaret sitemizi kurup 14 Gün ücretsiz kullandıktan sonra satışlara başlamak için Shopify Planlarından seçmemiz gerekiyor.

Her işletmenin büyüklüğüne, amaçlarına ve hedeflerine göre bir plan seçmesi gerekir.

Ancak en düşük paket olan 29 dolarlık paket seçip, işleriniz büyüdükçe diğer paketlere geçebilirsiniz. Basic plan ile başlayıp Advanced plan’e geçebilirsiniz.

Ek Bilgi: Burada herhangi bir plan için öneride bulunmak istemiyorum. Bunun nedeni birden fazla çeşitte işletme, marka ve bireysel e-ticaret sitesi kurmak isteyenler olduğu için.

Her işletmenin farklı stratejisi ve planları vardır. Bunları bilmeden bir öneride bulunmak çok doğru olmaz.

Ancak dediğim gibi seçtiğiniz planlardan devam etmek zorunda değilsiniz istediğiniz zaman büyütebilirsiniz.

Shopify Ayarları Nasıl Yapılır?

eticaret sitesi kurma genel ayarlar

E-ticaret sitemizin öncelikle tüm ayarlarının doğru ve eksik olmadığından emin olmamız için, sol menüde en altta “Settings (Ayarlar)” bölümüne girip ilk olarak “General (Genel)” ayarlar ile başlayalım.

shopify e-ticaret sitesi kurma

Genel ayarlar genellikle adresimizle uyumlu olarak varsayılan ayarlar gelecektir. Ancak kontrol etmemiz gereken yerler:

Timezone (Saat Dilimi) doğru analiz için mutlaka satış yapmak istediğiniz ülke saat diliminde olmalıdır.

Unit system (Birim sistemi) ayarı ise ABD dışındaki ülkelerde genel olarak metric system kullanılmaktadır.

Default weight unit (Varsayılan ağırlık birimi) ayarı yine ABD dışındaki ülkelerde genel olarak Kilogram (kg) cinsi kullanılmaktadır.

Store Currency (Mağaza Para Birimi) ayarında satış yapmak istediğiniz ülkenin para birimini seçmelisiniz. Ürün fiyatlarınız buradaki belirlediğiniz para birimi ile gösterilir.

Shopify Ödeme Sistemi Ayarları

shopify e ticaret sitesi kurmak

Genel ayarları tamamladıktan sonra e-ticaret sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri olan ödeme sağlayacıları seçmektir.

Payment Providers (Ödeme Sağlayıcıları), mağazamızda sattığımız ürünlerin bedellerini almamız için geliştirilmiş ödeme sistemleridir.

Türkiye’de aktif olarak kullanılan ve Shopify ile entegrasyonu sağlanan ödeme sistemleri 4 tane gördüğünüz gibi. Bunlardan herhangi birini kullanarak mağazanızdan alışveriş yapılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Shopify Checkout Ayarları

shopify eticaret sitesi kurmak

Checkout (Ödemenin yapıldığı sayfa) ayarlarında ise; Buradaki ayarlar çok kesin olmak zorunda değil.

Her işletme kendi politikasına göre buradaki alanları belirleyebilir, ancak ben genel olarak bilinen ayarları bu sayfada hangi seçeneklerde bulunuyor bunu gösterdim.

İlk seçenekte, müşterilerin e-ticaret sitesine üye olmadan ya da üye olarak alışveriş yapabilmesine izin verdiğimizi söylüyoruz.

Opsiyonel (Optional) yaparak her şekilde alışveriş yapabileceklerini belirliyoruz.

Customer Contact (Müşteri iletişimi) ayarında ise e-posta adresi veya telefon numarası ile müşterinin alışverişini tamamlayabileceğini belirliyoruz.

Müşteri hangi bilgisini paylaşmak isterse onu ekleyerek devam edebilir.

shopify eticaret sitesi kurmak

Bu ayarlar gene Checkout ayarlarında müşterinin doldurması gereken form için gerekli ve opsiyonel bilgiler neler olmalıdır, bunları ayarlıyoruz.

e-ticaret sitesi kurma

Refund Policy: İade Politikası , Privacy Policy: Gizlilik Politikası ve TOS(Terms of Service): Kullanım şartları demektir.

Bu politikalarınızı ve şartlarınızı buradaki alanlara eklemelisiniz.

Generate butonları ile örnek şablonlar hazırlayabilirsiniz.

Shopify Kargo Ayarları

Shipping yani Teslimat – Kargo ayarlarını da doğru ve eksiksiz olarak yapmalıyız. Özellikle ülke ve kargo ücretlerini doğru ayarlamalıyız. Burada eksik bilgiler olduğu zaman müşterilerin satışı tamamlaması mümkün değildir.

e-ticaret sitesi kurmak vergi ayarları

Tax settings ise Vergi ayarlarıdır. Kırmızı kutucuk içerisindeki alanda tüm vergiler ürün fiyatına dahildir seçeneği işaretlenmiştir. Aşağıdaki seçenekte zaten varsayılan olarak Türkiye’deki vergi oranı seçilmiş durumdadır.

Shopify Satış Kanalları

e-ticaret sitesi kurma maliyetleri

Sales Channel (Satış Kanalları) ile Facebook, Messenger gibi sayfalarınızda da ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.

Bu sitelerden alışveriş yapanlar yalnızca ödeme yapmak için sitenize giriş yaparlar.

Buy Button ile başka websitelerinde, bloglarda ürünlerinizi tanıtabilir ve o sitelerden doğrudan satış yapabilirsiniz.

Shopify Tema Ayarları

eticaret sitesi kurma

Tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra e-ticaret sitesinin nasıl görüneceğini belirleyebiliriz.

Themes (Temalar) bölümüne girip önce mağazımıza bir göz atabiliriz. (View your store)

shopify dropshipping sitesi kurma temaları nelerdir

Eğer varsayılan temadan daha farklı bir tema kullanmak isterseniz, Shopify ücretsiz temalardan seçebilirsiniz.

Eğer daha profesyonel ve diğer mağazalardan farklı olmak isterseniz themes.shopify.com ile ya da themeforest sitelerinden beğendiğiniz temaları satın alarak e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

shopify eticaret sitesi kurmak dropshipping oberlo

Evet! Geldik sitemizi güzelleştirmeye :). Bu panelde önce yukarıdaki Home Page(Ana Sayfa) menüsünden hangi sayfalarda değişiklik yapmak istiyoruz bunu seçip başlıyoruz.

Sol menüdeki Sections(Bölümler) kısmında ilk önce sırayla neleri değiştirmek istiyorsak ayarlıyoruz.

Hiçbir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan tamamen görsel yükleyerek ya da yazı yazarak bu bölümleri tamamlayabilirsiniz.

Ana sayfada daha fazla görünmesini istediğiniz bir şey varsa Add section ile yapabilirsiniz.

Shopify Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Shopify ile e-ticaret sitesi kurmak istediğinizde henüz Türkçe dil desteği varsayılan olarak bulunmuyor. Ancak Shopify Türkçeleştirme yapmak çok kolay.

Theme actions bölümünde Language seçerek ilerlediğimizde kullanılan tüm terimlerin karşılığına Türkçe karşılıklarını ekleyerek türkçeleştirme yapabilirsiniz.

Shopify sitesini Türkçe kullanmak isterseniz aşağıdaki detaylı anlattığımız içeriği de inceleyebilirsiniz.

Shopify nedir nasıl kullanılır?

Shopify Kanada’da kurulmuş bir e-ticaret sistemleri satan şirkettir.

Shopify, eticaret sitesi kurmak isteyenler için herhangi bir yazılım ve kodlama bilgisine gerek olmadan, ürünlerinizi kolayca yükleyebileceğiniz, fotoğraflarını, giflerini veya tanıtım videolarını ekleyebileceğiniz ve satabileceğiniz, ödemelerinizi alabileceğiniz tamamen e-ticarete yönelik bir içerik yönetim sistemidir.

Sunucu ve herhangi bir teknik ihtiyaçla uğraşmadan profesyonel ve fonksiyonel bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

Yalnızca fiziksel ürünler değil dijital ürünlerinizi de satabilirsiniz. (Dijital ürün: E-kitap, e-dergi, yazılım hizmeti gibi.)

Shopify Mağaza Örnekleri

Shopify mağaza örnekleri Kylie Jenner, Logan Paul gibi isimlerinde e-ticaret siteleri için kullandıkları bir alt yapı olduğundan çok fazladır. Bu siteleri inceleyerek kendi e-ticaret sitenizi kurarken fikir edinebilirsiniz.

Kylie Jenner, The Kylie Shop: https://kyliejennershop.com

Kylie Jenner, Kylie Cosmetics: https://www.kyliecosmetics.com

Colourpop: https://colourpop.com

Tropical Sun Foods: https://tropicalsunfoods.com

E-ticaret sitenizi kurarken fikir edinebileceğiniz 5 farklı shopify kullanan siteler önerdik.

Kendi e-ticaret sitenizin kategorisiyle ilgili örnek mağazalara bakmak için “Kategori shopify” gibi aramalar yapabilirsiniz.

Daha farklı internetten para kazanma yöntemlerini öğrenmek ve dijital pazarlama, sosyal medya pazarlaması gibi konularda bilgi almak istiyorsanız diğer içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Shopify konusunda burada anlattıklarımız dışında sormak veya danışmak istediğiniz başka konular olursa yorumlar bölümünden ya da iletişim sayfamızdan iletebilirsiniz.

Ayrıca her zaman ulaşabileceğiniz twitter.com/ragip_diler adresinden kişisel olarak da sorularınızı sorabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. WordPress kurmak istiyorsanız Woocommerce ile e-ticaret sitesi kurmayı araştırmalısınız. Shopify yalnızca E-ticaret altyapısıdır. Shopify ile e-ticaret sitesi kurmak kolay ve hızlıdır. Woocommerce ile de araştırarak wordpress siteniz için e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

 1. Merhabalar,

  Öncelikle içerik için çok teşekkürler.

  Benim sorum ödeme kanalı ile alakalı. Daha önce shopify + iyzico(POS) entegrasyonu üzerinden ödemeleri aldığım bir e-ticaret sitesi kurmuştum. Gayet memnunum. Şimdi shopify + iyzilik ortak sistemini kullanmak niyetindeyim. Şirket sahibi değilim bu sefer. Bu konuda deneyimleriniz var mıdır?

  Sevgiler,

  -Eren

 2. Yazınız ile bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  Kısa bir zamandır Shopify ile satış yapmayı umut ederek araştırmalar yapmaktayım.
  En temel sorum ile ilgili olarak sürekli iki farklı cevap bulmaktayım . Hangisinin doğru olduğunu bir türlü tespit edemiyorum.

  Temel olarak E-ticaret ve Shopify hakkında hemen hemen hiç bir bilgim yok.

  Öğrenmek ve uygulamak konusunda istekli ve kararlıyım .

  Ancak , Shopify ile satmak için karlı ve hızlı ürün tespiti yapmak , Shopify’yi ve E-ticareti öğrenmek üzerine çalışma yapmak istediğimde hep boşuna kürek çekmiş olmak istemediğim için Türkiye’den şirket olmadan dropshipping yöntemi ile farklı ülkelerden tedarikçi temin ederek Amerika’da bireysel satış yapmak ve ödeme almak hakkında net bir cevap bulmam gerektiğini düşünüyorum.
  Shopify ile satış yaparak ödeme almak yani ticaret yapabilmek için şirket kurmak zorunluluğu var mı?
  Soruma cevap bulacağımı ümit ederek ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar,
   Öncelikle bu konu ile ilgili yasal olmayan herhangi bir bilgi vererek sizleri yanlış yönlendirmek istemem. Ancak eğer ABD’de ya da Paypal’ın kullanıldığı bir ülkede yaşıyor ya da bu ülkelerde banka hesabınız varsa şirket kurmadan belli seviyelere kadar satış yapabilir ve ödeme alabilirsiniz. Hatta Shopify payments ile de bu işi yapabilirsiniz.
   Bunların dışında Türkiye’de yaşıyorsanız çeşitli ödeme sistemlerini birbirine bağlayarak da Türkiye’den yine belirli seviyelere kadar (bu seviyeler elbette vergilerle ilgili, bu konuyu daha detaylı araştırmalısınız) ödeme alınabiliyor. Ancak dediğim gibi çok da yasal olmayan bilgiler vererek sizleri yanlış yönlendirmek istemiyorum. Bu sorumluluğu maalesef alamayız. E-ticaret işi yapmak için şirket kurmalısınız, şirket kurmadan başlayıp küçük bütçelerle denemeler yapıp sonrasında şirketleşerek devam edin.
   Bu konuda araştırabileceğiniz bazı ödeme sistemlerini söyleyebilirim: Transferwise, Stripe, Paypal, Payoneer gibi ödeme sistemlerini araştırarak belki sorununuza çözüm bulabilirsiniz.
   İyi çalışmalar.

 3. merhaba,

  birsey danismak istiyordum. suan ingiltere shopify uyeligimiz var shopumuz acmaya calisiyoruz. ayni zamanda uretimizi trde gerceklestiriyoruz. urunlerimizi trde de satmak istiyoruz. gerekli domainleri aldik acaba shopify da 2 ulkeye tek bir web adresiyle satis yapmamiz ve poslari tanimlamamiz mumkun mudur?

  Simdiden cok tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı