Site mimarisi, kullanıcıların internet adresi üzerinde yer alan içeriklere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan sistemlerden bir tanesidir.

Web mimarisi üzerinde odak noktanız kullanıcılardır. Kullanıcıların içerik durumlarına ve aradıkları bilgilere çok daha kolay ulaşabilecek bir site mimarisi yapmanı son derece önemlidir.

Kullanıcı deneyimleri ile beraber doğrudan ilişkili bulunan site mimarisi doğru yapıldığı zaman kullanıcı deneyimini yükselmektedir. Bu yüzden site mimarinizin geliştirilmesi internet adresiniz için önemli bir konudur.

Site Mimarisinin Önemi

site mimarisi nedir

2019 yılında kullanıcı deneyimleri ön plana çıkması ile site mimarisinin ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Site mimarisi kullanıcı odaklı olarak geliştirilmesi durumunda trafik sayınızın arttırılmasına yardımcı olmaktadır.

Site mimarisi kullanıcı odaklı yapıldığı zaman kullanıcılar internet adresimiz üzerinde daha fazla vakit geçirmektir. Bunun nedeni sayfalar arasında yapılacak olan geçişler ve aradıkları bilgilere kolayca ulaşmaları siteden memnun kalmalarını sağlayacaktır.

Site mimarisinin doğru şekilde uygulanması kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu etki yaratmakta ve çıkma oranını düşürmektedir. Bununla birlikte arama motorları internet adresinizin kullanıcı dostu bir site olduğunu düşünmesinden dolayı arama sonuçlarında sıralamalarınızda artış olmasını sağlayacaktır.

site mimarisinin önemi

Site mimarisi hatasız olarak oluşturulması durumunda arama motoru botları internet adresinizi ve içeriklerinizi çok daha kolay taramanızı sağlayacaktır.

Site mimarisi daha çok kullanıcı deneyimine odaklanır. Bu nedenle iç bağlantılardan kategorilere kadar her bölgede mimarinin doğru bir şekilde ayarlanması gerekir.

Kullanıcılar en fazla üç tıklama ile ana sayfa üzerinden diğer sayfalara ulaşması gerekir. Bu nedenle sitenizi kategorili hale getirebilirsiniz. Bu uygulama ile beraber kullanıcılar daha kolay bir şekilde istedikleri sayfalara ulaşabilmektedir.

Site mimarisi ve tasarımı alanında sizde zorlanıyorsanız bulunduğunuz sektörde yer alan popüler sitelerden destek alabilirsiniz.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle