Bir alan adı belirledikten ve yazılacak konu başlıklarını seçtikten sonra sıra web sayfanızı arama motorlarına kayıt ettirmeye geliyor.

Bu anlamda Google, Bing, Yandex, baidu gibi kullanıcı sayısı yüksek arama motorlarının tümünün sitenizi listelemesini sağlamak gerekir. Unutmayın zaten hedef kitleniz olabildiğince az sayıda insandan oluşuyor ve bunlardan birinin bile sitenizi göz ardı etmesini istemezsiniz.

Farklı arama motorlarının sitenizi listelemesini sağlamak daha çok organik ziyaretçiye ulaşmanızı sağlar. Bing ve Yandex, Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorlarıdır. Bunun yanında Baidu dünya üzerinde 1,8 milyar Çinli tarafından kullanılmakta ve en çok rağbet edilen arama motorlarından biri konumundadır.

Web sitenizi oluşturduktan sonra içerik eklemeden önce çeşitli eklentileri aktif hale getirmek gerekir. Bunların başında arama motorlarına sitenizi tanıtırken yollayacağınız site haritanızı belirlemeye yarayan .xml eklentisi (site haritası oluşturma), reklamlardan gelir edeceğiniz düşünüldüğünde çeşitli reklam eklentileri ve cache eklentileri (siteyi hızlandırmak için) olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Bunun dışında domaini belirledikten sonra site oluştururken çeşitli şablonlar veya temalar kullanmak gerekir. Faaliyet gösterdiğiniz alana uygun olan temayı belirledikten sonra bunu satın alarak sitenize eklemeniz oldukça basittir.

Eğer İngilizce içerikler ile bir site oluşturmak isterseniz bilhassa hedef kitle yabancı ve Dünya’nın her yerinden kimseler olacağı için sitede hakkımızda, iletişim ve kurumsal kimlik gibi sayfaların yer alması ziyaretçilerinizin sitenize olan güvenini yükseltir. Ayrıca bu sayfalar arama motorları tarafından da sitenin güvenilirliğini arttıran etkenlerdir.

Özellikle Amerikalı kullanıcılar bu tarz kurumsal kimlik ve iletişim bilgilerine büyük önem vermektedir.

Websitesini Arama Motorlarına Kaydettirme

webmaster araçları

Arama motorlarının (Google, Yandex, Bing) websitenizi dizinlerine eklemesini istiyorsanız, o arama motorunun webmaster araçlarından faydalanmanız gerekmektedir.

Uyarı: Eğer ücretsiz blog kurma araçlarıyla bir site kurmuşsanız bu webmaster araçlarını kullanmanıza gerek yoktur. Yalnızca, WordPress ve Blogspot ile site kurmuşsanız arama motoru araçlarından faydalanabilirsiniz.

Webmaster Araçları

Webmaster araçlarını kullanmak oldukça basittir. Teknik bilginiz olmasa dahi yapmanız gerekenler yalnızca site haritasını (sitemap) bu araçlara kaydettirmektir.

Webmaster araçlarına sitenizi kaydettirmek içinse, birkaç farklı sitenizi doğrulama yöntemi vardır. Bu doğrulama yöntemlerinden sizin için en uygununu seçerek, verilen talimatları yerine getirdiğiniz zaman kolayca doğrulanır.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle