Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanın | Webional

Sosyal medyaya duyulan ilgi gün geçtikçe artıyor. Yeni uygulama ve sosyal ağların ortaya çıkması insanların sosyal medyaya daha fazla ilgi duymasına ve daha çok zaman geçirmesine neden oluyor. İnsanların ilgisinin artmasıyla işletmeler, markalar veya kendini duyurmak, tanıtmak isteyenler için de iyi bir medya kanalı haline geliyor. Bu sebeple sosyal medya hesabı yöneterek, sosyal medya danışmanlığı yaparak, bu konularda kendini geliştirenler için internetten para kazanmaya başlayabiliyor ve yeni iş alanları oluşuyor.

Bu yazıda da sosyal medya hesabı yöneterek para kazanma, sosyal medya danışmanlığı yaparak para kazanma ve sosyal medya hesapları nasıl yönetilir konularında bilgiler vereceğiz.

Sosyal Medya Araçları

Facebook, İnstagram, Twitter, Snapchat ve diğer sosyal ağlar en fazla tercih edilen ve kullanılan uygulamalar arasında yer alıyorlar.

Sadece bireysel hesaplar değil, firma, marka ve şirketler de sosyal medyada var olarak potansiyel müşterilerini analiz etmeye çalışmaktadırlar. Yani birçok marka, işletme ve şirketin de sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplar profesyonel sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmekte, sürekli kaliteli ve ilgi görebilecek içerikler paylaşılmaktadır. Yani bir kişinin sürekli gün boyunca sosyal medya hesabı ile ilgilenmesi gerekir.

Sosyal Medya Hesabı Yönetme

Sosyal medya hesabı yöneterek para kazanma son dönemlerde popüler olan bir iş alanıdır. Sürekli olarak bir İnstagram veya Facebook sayfasını yönetmek, bu sayfalarda paylaşılacak kaliteli içerikler üretmek oldukça zordur. Bu nedenle bazı firmalar, işletmeler veya sayfasını daha büyük kitlelere ulaştırmak isteyen bireyler belli bir ücret karşılığında sosyal medya hesaplarını yöneticilere devretmektedirler. Yani sosyal medya hesapları için bu konuda deneyimli danışman ile çalışmaktadırlar. Bu hem sayfanın sürekli güncel kalmasına, hem de sayfayı takip eden kişi sayısının artmasına yardımcı olur.

Sosyal medya hesabı yöneterek para kazanmak isteyen bireyler öncelikle görsel içerik hazırlama, viral içerik ve paylaşılabilir içeriklerle ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Sosyal medya hesabının nasıl yönetileceği, sosyal medya ağlarının farklı algoritma yapılarını bilmesi ve bu konulardaki güncellemeleri yakından takip etmesi de gerekir. Paylaşımların ne sıklıkla yapılacağı ve hedeflenen kitleye ulaşılmasının da belirlenmesi gerekir. Bir eğlence sayfası yönetiyorsanız gündemi de takip ederek buna yönelik paylaşımlar yapmalısınız. Daha önce yapılan paylaşımların tekrar paylaşılması hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma

sosyal medya hesabı nasıl yonetilir
Pixabay.com: Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir

Bu işten kazanılabilecek para kişinin dijital pazarlama ve sosyal medya alanında kendini geliştirmesine bağlıdır. Yani hesabı yönetirken beklentilere tamamen cevap verebilmeli, ayrıca hayran-takipçi sayısını da organik bir biçimde artırmalısınız. Tabi ki bir dijital pazarlama uzmanı sosyal medya hesaplarının yalnızca takipçi kitlesini büyütmek için değil aynı zamanda etkileşim ve dönüşüm (engagement & conversion) oranlarını artırmalıdır.

Sizden istenilen şekilde sosyal medya hesaplarını yönettiğiniz takdirde uzun süreli çalışmalar da gerçekleştirebilirsiniz. Aylık veya haftalık olarak sosyal medya hesabı yöneterek para kazanabilirsiniz.

Sadeceon, Bionluk, Freelancer, Upwork gibi mecralarda sosyal medya hesap yöneticiliği yaptığınızı belirtebilir veya sosyal medya hesabını yönetecek kişi arayanlara bu platformlardan ulaşabilirsiniz. Kendinize bir blog veya website kurarak da sosyal medya hesabı yönettiğinizi belirtebilir, yeteneklerinizi ve bu işi nasıl gerçekleştirdiğinizi, referanslarınızı ve diğer bilgileri bu platformlarda insanlara sunabilirsiniz.

Sosyal medya hesabı yöneterek para kazanma işinde ne kadar para kazanacağınız tamamen size kalmış bir durumdur. Eğer yeni açılmış bir sayfayı kısa sürede belli bir kitleye ulaştırabiliyor ve hızla takipçi arttırabiliyorsanız aylık 2000-3000 TL bile kazanabilirsiniz. Ancak burada yeniden belirtmem gerekiyor ki, bu iş sadece takipçi arttırma üzerine kurulu değildir, sosyal medya sitelerinin algoritmalarını, güncellemelerini, reklam modellerini, etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırmaya yönelik ciddi çalışmalar da yapabilmelisiniz. Yaptığınız tüm çalışmaları raporlama becerisini de kazanmanız gerekir.

Beni oku:  Diş Beyazlatma Macunu ile Ayda 50000 Dolar Kazanmak

Bu alanda uzman değilseniz ve sadece sayfa sahibi tarafından belirtilen şekilde sosyal medya paylaşımı yapacak ve sayfa yönetecekseniz fiyat konusunda R10 ve WmAracı gibi forumları takip edebilirsiniz. Yeni başlayan bir sosyal medya danışmanı, hesap yönetimi için aylık 300-400 TL kazanabilmektedir.

Eğer öğrenciyseniz günümüz şartlarında ek gelir oluşturmak için, en azından küçük çaplı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve kendinizi geliştirerek daha iyi konumlara gelebilirsiniz.

Hangi Sosyal Medyada Ne Gibi Çalışmalar Yapılabilir?

En çok kullanılan üç sosyal medya uygulaması Facebook, Twitter ve Instagram için farklı dinamikler, kullanıcı kitleleri, reklam modelleri ve algolaritmalar vardır. Başlangıç düzeyinde bilinmesi gerekenleri aşağıda sırasıyla belirttim.

Detaylı bilgiler için; Facebook ve Instagram: business.facebook.com ve Twitter için: business.twitter.com adreslerinden faydalanabilirsiniz.

1- Facebook

facebook sosyal medya hesabi yoneterek para kazanma
Pixabay.com: Facebook Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma

İşletme, marka veya bir içerik sitesi olan web sitelerinin Facebook paylaşımlarını, rakip analizlerini, reklamlarını, eğer e-ticaret sitesi ise çeşitli facebook reklam modellerini, Facebook kataloglarını, Facebook piksellerini ve analizlerini yönetebilirsiniz.

2- Twitter

twitter sosyal medya hesabı yoneterek para kazanma
Pixabay.com: Twitter Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma

Twitter, Türkiye’de daha çok büyük marka ve web sitelerinin reklam aracı olarak kullandığı ama -genellikle- fenomen (influencer) üzerinden reklamların yapıldığı bir sosyal medya ağı olarak tanımlanabilir. Ancak son zamanlarda Twitter kendisini haber ve medya uygulaması olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bunlara ek olarak; Twitter aylık 3-4 milyar web trafiği alırken, Facebook 2 milyardan fazla kullanıcısı ile yaklaşık 22 milyar aylık trafik almaktadır.

Twitter için yine paylaşımları, rakip analizlerini, reklam ve modellerini, kullanıcı ve etkileşim oranlarını analiz etme ve raporlama yaparak para kazanmak mümkün olabilir.

3- Instagram

instagram sosyal medya hesabı yöneterek para kazanma
Pixabay.com: Instagram Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma

Instagram, en çok kullanılan görsel odaklı sosyal medya uygulaması olarak birçok reklamveren ve işletmenin de kullandığı mecradır.

Instagram için yapılacak çalışmalar genelde, Facebook hesabı ile ilişkilendirerek işletme profili haline getirdikten sonra, analitik raporlarını uygulama üzerinden kabataslak inceleyebiliyoruz. Tabi ki Instagram temelde bir mobil uygulama olduğu için, reklam ve detaylı raporlama gibi işleri business.facebook.com üzerinden yapmamız gerekiyor.

Instagram, hem erişim hem dönüşüm olarak ciddi reklam alanı potansiyeli taşıdığı için, burada kaliteli içerik üretimi, yönetimi ve raporlaması, aynı şekilde reklam tarafında kaliteli görsel ve video üretimi, yönetimi ve raporlaması önemli iş alanı oluşturabilir. Özellikle yeni başlayan IGTV ile uzun süreli video içerikler tarafında da yeni iş alanları oluşabilir.

Sonuç olarak;

En çok kullanılan 3 sosyal medya uygulaması için ortak olan, kaliteli içerik üretimi, içerik yönetimi (planlama vb.) ve en önemlisi raporlama becerileri ile sosyal medya hesapları yöneterek para kazanabilirsiniz. Burada bilinmesi gereken önemli detaylardan birisi ise sosyal medya ağları, işletme, marka veya web siteler için sayfa dışı SEO (OFF-Page SEO) açısından önemli olduğundan en azından temel SEO (arama motoru optimizasyonu) bilgilerine sahip olmak gerekir.

Youtube, Google, Pinterest gibi uygulamalar tam olarak sosyal medya kategorisinde yer almıyor. İnternette daha çok bir arama motoru görevi gördükleri için bu mecraları Sosyal medya ve SEO incelikleri yazısından inceleyebilirsiniz.

Diğer sosyal medya uygulamaları ve yeni çıkabilecek sosyal medya ağları için de bu üç temel beceriye sahip olmanız gerekecektir. Her zaman çalıştığınız alandaki yenilikleri, güncellemeleri, değişiklikleri takip ederek, ayak uydurarak, strateji geliştirerek kendinizi geliştirin.

Yorum Ekle