Tanıtım Yazısı Alırken Dikkatli Olun!

Tanıtım yazısı uzmanların da her zaman belirttiği gibi olmazsa olmaz bir seo kuralı değildir fakat doğru kullanıldığında yararını kimse inkar edemez. Bunun yanında yanlış kullanıldığında da zararını aynı şekilde hiç kimse yalanlayamaz. İşte bu yüzden sizlere günümüzün popülerlerinden olan tanıtım yazısını nereden ve nasıl almanız gerektiğini anlatacağım. Bu önerilerim sayesinde aldığınız makaleler sizler için zararlı olmaktan çıkıp faydaya dönüşecek.

Tanıtım yazısı, makalesi sizin firmanızın, sitenizin ya da tanıtacağınız herhangi bir ürünün, hizmetin referansı ya da özet olarak tanıtımı diye nitelendirilebilir. Yazılan yazılardan linkler (bağlantılar) çıkarılarak Google’ın gözünde artı puan kazanabilirsiniz. Bu bağlantılar sadece ana sayfanıza değil alt sayfa ve yazılarınıza da verilebilir.

tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tanıtım Yazısının Faydaları

Sitenize backlink almış olursunuz, ziyaretçi çekebilirsiniz, değeriniz artar, marka bilinirliği yükselir, Google index hızı artar, yükselme yakalayabilirsiniz. Fakat doğru kullanıldığı sürece.

Hangi Sitelerden Yazı Almalıyım?

Genelde kendi içeriğiniz ile ilgili paylaşım yapan sitelerden almalısınız. Eğer böyle sitelerden link bulamıyorsanız genel içerikli sitelerden -haber sitesi, kişisel blog gibi- tanıtım yazısı alabilirsiniz. Tanıtım yazısı alırken sitenizle bağlantılı kategorilerden almaya dikkat edin. Örneğin siteniz genel içerikli bir siteyse ve siz kadınlarla ilgili bir makale aldıysanız bu makaleyi değerlendirip sıralamada yükseltmek için kadın bloglarından yazı alabilirsiniz.

İyi Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

İyi bir site, firma tanıtım yazısı görsellerle desteklenmeli ve minimum 300 kelimeden oluşmalıdır. Yazı içinde çeşitli kelimelerden 2 adet (max 3) link çıkışı sağlanmalıdır. Kullanıcıyı yormadan siteyi özetleyen bir üslupla birlikte tamamen ilgi çekici olmasına dikkat edilmedilidir. Aynı bağlantı üzerine linkler verilmemelidir. Etiketlere, kategorilere, yazılara da bağlantı verilmesi şarttır. Aksi takdirde sizde zarar görebilirsiniz.

Sonuç

Kısaca özetlemek gerekirse şunları diyebilirim. Aldığınız bağlantılar sadece ana sayfaya, ya da belli bir linke değil çeşitli sayfalara yayılmış olmalıdır. En az 300 kelimeden oluşmalıdır. Link çıkışının 2 adet olmasının yanı sıra görsellerle yazı desteklenmeli ve ilgi çekici olmalıdır. Kelime hataları gibi basit hatalar yapılmamalıdır. Bağlantıyla ilgili olan sitelerden tanıtım yazısı alınmalıdır. Link çöplüğüne dönmüş, ziyaretçisi olmayan, özgün içeriğe sahip olmayan, sıralamalarda geride kalan sitelerden yazı alınmamalıdır. Spam sitelere güvenilmemeli kesinlikle yazı alınmamalıdır. Dofollow etiketi her bağlantıda kullanılmamalıdır.

Blog yazılarınızı optimize etmenize yardımcı olacak 6 öneriyi de incelemeyi unutmayın.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle