Tarama bütçesi optimizasyonu, internet adresinin arama motorları aracılığı ile taranmasını ve indekslenmesini sağlamaktadır. İngilizce karşılığı ise Crawl Budget şeklindedir.

Bununla beraber adres üzerinde hangi sayfalarınızın indekslendiğini görebilirsiniz. Yine bununla beraber değerli sayfalarınıza botların yönlendirilip yönlendirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Tarama bütçenizi etkileyen bazı konular yer almaktadır. Tarama bütçesi optimizasyonu bu konularla ilişkilidir. Tarama bütçenizi optimize edebilmek için alt tarafta sizlerle bir araya getirdiğimiz ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Kırık Bağlantıları Bulun

tarama bütçesi optimizasyonu seo

Tarama bütçenizi optimize hale getirebilmek için internet adresimiz üzerinde kırık bağlantılar olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Eğer adresiniz üzerinde kırık bağlantılar yer alıyorsa bunları kaldırmanız gerekir. Kırık bağlantılara Google Search Console üzerinden Tarama Hataları kısmından kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca Screaming Frog kullanarak kırık bağlantıları kontrol edebilir ve kaldırabilirsiniz.

URL Parametrelerine Dikkat Edin

Sayfanızın farklı URL parametreleri tarafından gösterilmesi tarama bütçenizi olumsuz şekilde etkilemektedir. Tarama bütçesinin optimize olabilmesi adına mevcut URL parametrelerinin kaldırılması gerekmektedir. Bununla beraber parametreleri kaldırdıktan sonra kullanmamanız gerekir.

Sitemap (Site Haritası) Düzenlemesi

İnternet adresinizin site haritası yoksa oluşturmanız gerekir. Sitemap bulunuyorsa ve varsa gereksiz yönlendirmeler ya da çoğaltılan içerik gibi bileşenleri incelemeye alın.

Bu sorunları harita üzerinden temizledikten sonra yeni dosyayı Search Console’a tekrar gönderebilirsiniz.

Sayfa Hızını Kontrol Edin

Sayfa hızı en önemli konular arasındadır. Hızı farklı faktörler etkileyebilir. Sadece önbellek işlemi sayfalarınızın hızlanmasına yardımcı olmamaktadır.

Sayfalarınızın hızını olumsuz etkileyen konuları bulmanız gerekir. Sorunları bulmak için Google PageSpeed Insights aracından yardım alabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden önerileri dikkate alarak sayfa hızını optimize edebilirsiniz.

Gereksiz Yönlendirmeler Yapmayın

Gereksiz yönlendirme uygulamaları site içi yönlendirmeye göre daha farklıdır. HTTP üzerinden HTTPS’ye yönlendirme yapabilirsiniz. Bu tür yönlendirme uygulamalarını elinizden geldiğince düşürmeniz gerekir.

Gereksiz yönlendirme uygulamalarının azaltılması örümceklerin sitenizi daha kolay tarayabilmesini ve internet adresinizin daha hızlı hale gelmesini sağlayacaktır.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle