Nasıl Yapılır

Taş Boyama Sanatı Mandala Nasıl Yapılır? Nedir? Tavsiye ve Öneriler

Taş boyama sanatı mandala nasıl yapılır, nedir, tavsiyeler, ipuçları ve önerileri bu yazımda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Taş üzerine mandala yapımı, dolayısıyla mandala taşları tüm dünyaya yayılan en son trendlerden biri.

Desenleri, hem göz alıcı hem de yapması kolay olanlardan seçip başlayabilirsiniz. İnternette görüp hayran kaldığınız desenleri teknik bilgiyle siz de kolayca uygulayabileceğiniz gibi bu şekilde ev dekorasyonunuza oldukça uygun bütçeli parçalar ekleyebilirsiniz.

En güzel tarafı da pek yetenek ve tecrübe gerektirmemesi. Aşağıda yer alan bazı ipuçları ve püf noktalar ile siz de zaman kaybetmeden hemen küçük sanat eserlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Taş boyama sanatı mandala için gerekli malzemeler yoluyla önerilerimize başlayalım.

  • Boya
  • Fırça
  • Taşlar

Boya

taş boyama sanatı mandala nasıl yapılır

Taş boyamak için pek çok boya kullanılabilir. 

İyi mandala için nasıl boya kullanmalı?

Başlangıçta en uygun akrilik boyalar olacaktır. Hem suyla hemen inceltebileceğiniz hem de işler ters giderse çok kurumadan yine suyla kolayca yıkayıp çıkarabileceğiniz için en doğru boya akrilik boyalar olacaktır.  

Ancak sonrasında taşınızı bahçeye koymak isterseniz vernik ile deseni kalıcı hale getirmeyi unutamamalısınız. Aksi halde yağmurla akrilik boya silinebilir.

Yağlı boya veya boyacıdan alacağınız diğer sentetik boyaları inceltmek için tiner gereklidir. Öte yandan bu tür boyalar suya daha dayanıklıdır.

Fırça

taş boyama sanatı mandala nasıl yapılır

Mandala fırçası nasıl olmalı?

Doğru fırçayı seçmek elbette sonucunuzu çok etkiler. Bol çizgili mandalalar için ucu incelerek nokta şeklinde biten fırçalar daha kullanışlı olacaktır.

Taş büyük ise düz uçlu fırçalar da kullanılabilir. Hayvan tüyü fırçalar fazla yumuşak kalabilir ve özellikle zemininiz pürüzlüyse düzgün çizgiler çekemeyebilirsiniz.

Naylon ya ada sentetik nokta uçlu fırçalardan 0,1,2,3 ve 4 uygun büyükte olacaktır.

Taşlar

Mandala taşları nasıl olmalı?

Uygun taşları sahilden toplayarak veya satın alarak elde edebilirsiniz. Taşın kullanılacak yüzeyi düzgün ve yumuşak olmalı.

Şekil olarak da her yerinde genel olarak aynı kalınlıkta olan taşlar daha estetik duracaktır.

Başlamadan önce temizleyip sabunlu suyla yıkayarak taşı tozlarından arındırmak önemlidir. Böylece boya taşa daha iyi işler.

Bazen taşın geneli güzel ama tek bir yerinde delik gibi pürüzler olabilir bunun için de ilk önce vernik ile taşın yüzeyi pürüzsüz hale getirilebilir.

Mandala Taş Boyama Yapımı için İpuçları:

  • Taşlar genelde yuvarlak olduğundan taşın ortasına bir nokta koyup dört bir yöne doğru çizgiler çekerek taşı eşit parçalara bölmek deseni dengeli dağıtmanıza yardımcı olur.
  • Açık renk kullanacaksanız ilk önce siyah, kahverengi gibi koyu bir renkle alt fon yapmanız deseni daha belirgin hale getirir.
  • Çok renkli desenler için merkezden dışa doğru en koyudan en açığa ya da en açıktan en koyu renge doğru gitmek daha uyumlu durur.
  • Hatalarınızı kullandığınız boyaya göre su ve ya tiner ile ıslatacağınız bir pamuklu kulak temizlemem çubuğu ile anında temizleyebilirsiniz.
  • Fırça yerine yıkayınca çıkmayan kalemleri de tercih edebilirsiniz. Kaligrafik uçlu sanatsal kalemler de size farklı olanaklar sağlayabilir.
  • İçinizden gelen desenler oluşturabileceğiniz gibi daha mükemmel sonuçlar için önce kâğıt üzerinde alıştırma yapabilirsiniz. Kendiniz çizemiyorsanız kâğıt üzerindeki bir deseni kopya kâğıdı yardımıyla ya da kâğıdın arkasını karalayarak taşa çıkartabilirsiniz.
  • En son kullanacağınız transparan sprey ya da vernik yardımıyla küçük sanatınız yıllara meydan okuyabilir.

İlk kez yapacakların bile kolayca uygulayabilmesi için taş boyamada mandala desenlerinin kullanımı detaylıca anlatıldı. İlham perisinin gönlünü açan herkese uğraması dilekleriyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı