TBT instagram kullanıcılarının muhakkak gördüğü bir terimdir. Hashtag şeklinde #tbt olarak kullanılır ve çoğu fotoğrafın açıklama yazısında görmek mümkündür. Peki kısaltması TBT olan terimin açılımı nedir, ne anlama gelir?

TBT Açılımı ve Türkçe Anlamı

İngilizce bir kısaltma olan TBT teriminin açılımı “Throw Back Thursday”dir. TBT‘nin Türkçe anlamı “Perşembeye geri dönüş”, “Perşembeye doğru“dur. Başta eskiden çekilen fotoğraflara sadece Perşembe günleri nostalji yapmak amacıyla kullanılan bu hashtag; deyim manası olan “Ne günlerdi!” cümlesine binaen gitgide her gün kullanılmaya başlamıştır. Nostalji hashtagi #tbt yalnızca Instagram‘da değil Twitter ve Facebook‘ta da yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

TBT Kullanım Biçimleri

Çoğu kullanıcı nostaljik fotoğrafları hangi günde paylaştıklarına bakmadan hashtagi #tbt şeklinde kullanmaya devam ederken; diğer bir kısım Perşembe günleri dışındaki nostalji paylaşımlarında #tb ya da #throwback hashtaglarini kullanmayı tercih ediyorlar.

TBT Terimi Nerden Çıktı

Sports Illustrated dergisindeki habere göre “Nice Kicks” adındaki bir blog her Perşembe günü Vintage tarzı basketbol ayakkabı modellerini “Throwback Thursday” etiketiyle paylaşmaya başlamış; popüler hashtag bundan sonra hızla yayılmıştır.

instagram’da tbt etiketi bugüne kadar 437 milyondan fazla kez fotoğraf paylaşılmış popüler bir etiket (hashtag).

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle