Singularity“in türkçe karşılığı tekliliktir. Teklilik, fizik ve matematikte kara delikler hakkında oluşturulan ispatlarda sıklıkla kullanılan kelimelerden biridir. Fakat, bu makalede üzerinde duracağımız teklilik daha çok teknoloji bölümüyle ilgili olmaktadır.

Teklilik terimini teknolojide kullanan ilk isim aynı zamanda bilgisayarın öncüsü olan Jon Von Neumann‘dır.

Neumann “Gittikçe artan bilgi birikimi ve teknoloji, ırkmızı benzeri olmayan bir teklilik noktasına doğru götürüyor. Bu öyle bir nokta ki, sonrasında insan işleri bilinen şekiilde devam edemeyecek.” demişti. “

Yaklaşmakta Olan Teknolojik Teklilik” isimli makalenin (1993) yazarı Vernor Vinge ise,

“Otuz yıl içerisinde insanüstü zeka yaratmak için gerekli olan teknolojiye sahip olacağız. Bu olaydan bir süre sonra insanlık çağı sona erecek.” demişti.

Teknolojik tekliliği Vinge şuna benzetmişti: İnsanlığa neler olacağını gelecekte göremediğimiz bir kırılma noktası.

Peki insanların pesimist yaklaştığı teknolojik teklilik nedir?

teknolojik teklilik nedir

Sözlük anlamına değinecek olursak: Gelecekte yapay zekanın insan zekasının ötesine geçmesi. Vinge ve Neumann’dan sonra çalışmalara başlayan Ray Kurzweil, 2005 yılında “Teklilik Yakın: İnsanlar Biyolojinin Ötesine Geçtiğinde” isimli kitabını yayınlattı. Kurzweil diğerleri gibi geleceğin tasvirini yapmaktan asla çekinmedi. Bir bilgisayarı 2020’li yıllarda aldığınızda insan beyninden daha zeki olacak, demişti.

Kısacası, tekliliğin doğma dönemi olacak. Tekliliğin tam olarak gerçekleşeceği yılın 2045 olduğunu düşünen Kurzweil, insanların robotlarla birleşerek ölümsüz yaşama sahip olabileceğini de söylüyor. Fakat, önceki senelerde bu konu hakkında Stephen Hawking “Biz robotlorla birleşebiliriz. Ancak diğer makinelerin gelip bizi kapatmayacağı ne malum?” demişti.

Bu tahminlerde bulunan Kurzweil’in doğruluğunu ilerde göreceğiz. Kruzweil’in şimdiye kadarki tahminlerinin yüzde 86sının doğru olduğu söyleniyor.

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle