Nasıl YapılırTeknoloji

Türkiye’de En Güvenli ve Kolay Bitcoin Nasıl Alınır Satılır?

2017’nin son aylarında rekor fiyatlara ulaştıktan sonra Türkiye’de popülerleşen bitcoin alma isteği hala devam ediyor. Belki de yakınlarınızdaki kişilerden öğrendiğiniz kadarıyla ne olduğunu, nasıl alındığını, nasıl satıldığını, nasıl kullanıldığını anlamamış olabilirsiniz.

Ben de bunun için Türkiye’deki en güvenli ve kolay şekilde nasıl bitcoin alınır satılır konusunu sizlere anlatacağım.

Açıkcası bu kriptopara borsaları, bitcoin alıp satma meselesi birkaç yıl önceye kadar çok daha zordu ama şu an Türkiye’de güvenli bitcoin alışverişi yapabileceğiniz borsalar sayesinde kolaylıkla herkesin alım satım yapabileceği bir hale geldi.

Yazıda anlatacağım kriptopara borsası Bitlo ile ilgili de biraz bilgi vermek istiyorum. Çünkü eminimki bu işlerde çok fazla da dolandırıcılık olabileceği için aklınızdaki Bitlo güvenilir mi sorusuna cevap vermek istiyorum.

Kriptopara Borsası Bitlo Nedir? Güvenilir Midir?

Bitlo, 2017’de Binans ismiyle kurulmuş ve yalnızca bitcoin, ethereum ve ripple alışverişi yapabildiğiniz bir kriptopara borsasıydı. 2018’de adını Bitlo olarak güncelleyen borsa şu an Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple ve Litecoin alışverişi yapabildiğiniz bir borsa durumunda.

Bitlo’nun kurucuları Hakan Baş, Alper Afşin Özdemir ve Mustafa Alpay’dır. Eğer benim gibi e-spor sektörüyle ilgiliyseniz Hakan Baş ve Alper Afşin’i tanıyorsunuzdur. Açıkcası bu isimleri tanıdığım için Bitlo’nun güvenilir olduğunu söyleyebilirim. Gerçekten bulundukları her sektörde başarılı ve güvenilir kişiler.

Kısaca, Türkiye’de bitcoin veya diğer kriptoparalardan alıp satmak istiyorsanız gönül rahatlığıyla Bitlo’yu kullanabilirsiniz.

Şimdi gelin Bitlo’yu biraz inceleyelim, nasıl üye olunur ve ilk kriptoparamızı nasıl alırız bakalım…

Bitlo’ya Nasıl Üye Olunur?

Öncelikle bitlo.com‘a giriş yapıyoruz.

bitloya nasıl üye olunur nasıl bitcoin alınır satılır
Bitlo Anasayfa

Resimde de görüldüğü gibi siteye girince bir üyelik ekranı karşılıyor. Eğer daha önceden üye olmuşsanız “Üye Girişi“ne tıklayın, yeni üyelik oluşturmak içinse “Adınız, Soyadınız, Telefon Numaranız ve Şifrelerinizi” girerek hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Cep telefonu numaramı neden vermek zorundayım diyenler olursa diye bir açıklama yapmak istiyorum, bu sizin hesap güvenliğiniz için gerekiyor. Giriş yaparken bir SMS kodu alıyorsunuz bu yüzden hesap güvenliğiniz için girmeniz gerekiyor.

Üye olduktan sonra e-posta adresinize bir doğrulama kodu gelecek buradaki linke tıklayarak üye girişi yapabileceksiniz. Üye girişini yaptıktan sonra:

bitlo güvenli mi
Bitlo – Güvenlik Ayarları

Görseldeki gibi adınızın yazdığı bölüme tıklayıp “Güvenlik Ayarları” menüsüne giriş yapıyoruz. Kriptopara borsalarında güvenlik her şeyden önce gelir bu yüzden üye olduk ve giriş yaptıktan hemen sonra güvenlik ayarlarımızı yapmamız önemlidir.

bitlo güvenlik ayarları nasıl yapılır
Bitlo Güvenlik Ayarları

Güvenlik ayarları sayfasında sol tarafta çıkan menüden önce “Hesap Bilgileri” ayarlarını eksiksiz bir şekilde dolduruyoruz.

Hesap Bilgiler sayfasında doğrulama yapmanız gereken 3 temel unsur var. Bunlar: “Kimlik Bilgileri, E-posta Adresi ve İleri Seviye Doğrulama”.

İleri Seviye Doğrulama‘da nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerini PNG, PDF veya JPG olarak gösterilen alanlara yüklememiz gerekiyor. Belgeleri yükledikten sonra altındaki bölümde ise “Özçekim Yükleme” bölümü var. Buraya’da sayfada gösterilen örnekteki gibi telefonunuzla “selfie” fotoğraf çekip yüklüyorsunuz ve onaya gönderiyorsunuz.

Belgeleri onaya gönderdikten sonra yine sol menüdeki üçüncü adım “Güvenlik Ayarları” bölümüne geliyoruz. Bu bölümde iki aşamalı doğrulama ve şifre değiştirme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Şifrenizi değiştirmek ya da güncellemek istediğinizde burayı kullanıyorsunuz.

İki aşamalı doğrulama ise, SMS Doğrulama ve Google Authenticator ile yapılıyor. Üye olurken telefon numaramızı girdiğimiz için “SMS Doğrulama” aktif ama “Google Authenticator” pasif olarak görünecektir. Bunu yapmak içinse, eğer telefonunuzda yüklü değilse Google Authenticator uygulamasını yüklüyoruz.

Tüm bu adımları tamamladığımıza göre artık bitcoin alma satma işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Bitlo’da Kolayca Bitcoin Nasıl Alınır?

Daha önce hiç bitcoin almamışsanız Bitlo’daki “Kolay Alış-Satış” bölümünü kullanabilirsiniz.

bitcoin nasıl alınır
Bitcoin Alış-Satış

Kolay Alış Satış bölümünde, Bitlo’ya bakiye ekledikten sonra bu üç paketten birini seçerek en basit şekilde bitcoin alabilirsiniz.

Burada 100 TL’ye ne kadar, 250 TL’ye ne kadar ve 1000 TL’ye ne kadar bitcoin alabileceğinizi görüyorsunuz. Görsel 30 Temmuz 2019’dan olduğu için buradaki değerler BTC kuruna göre her zaman değişiklik gösterecektir.

En kolay ve güvenli şekilde bitcoin almak istiyorsanız Bitlo’daki “Kolay Alış Satış” bölümünü kullanabilirsiniz.

Ama bu işe aşinaysanız ve “Gelişmiş Alış Satış” bölümünü kullanabilirsiniz.

Kolay Alış Satış bölümünü sadece Bitcoin alırken değil diğer Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Ripple alırken de kullanabiliyorsunuz.

Bitlo Bitcoin Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

Bitlo’da 1 Bitcoin Kaç TL veya ne kadar bitcoin almak istediğinize göre size TL fiyatını çıkaran bir hesaplama aracı da bulunuyor.

Bitcoin Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

  1. Bitcoin Fiyat Hesaplama’ya tıklıyoruz. (Sayfanın en alt bölümünde bulunan menüleri kullanıyoruz.)

    bitcoin fiyatı kaç tl

  2. Almak istediğimiz bitcoin miktarını giriyoruz.

    1 bitcoin kaç tl

Bitlo Para Yatırma ve Çekme Nasıl Kullanılıyor?

Bitlo’ya para yatırmak için Havale ve EFT yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kredi kartıyla bakiye yüklenmiyor. Ama güzel tarafı herhangi bir minimum tutar bulunmuyor yani 10 liralık bir bitcoin ya da altcoin alabilirsiniz.

Bir diğer para yatırma şekli ise, papara ödeme sistemini kullanarak yapılıyor. Bu şekilde bakiye eklemek isterseniz minimum tutar 5 TL.

Bu konuyla ilgili başka merak ettiğiniz sorular varsa Bitlo‘ya giriş yaptıktan sonra “Para Yatırma/Çekme” menüsünden öğrenebilirsiniz.

Bitlo Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Bitlo alış satış komisyon oranları ne kadar?

en düşük bitcoin alma satma komisyonları
Bitlo alış satış komisyon oranları görseldeki gibidir. Bu oranları Bitlo’nun sitesinde yine bulabilirsiniz.

Bitlo’da para yatırma ve çekme komisyon oranları ne kadar?

bitcoin alırken en düşük para yatırma çekme komisyon oranı
Bitlo’daki yatırma ve çekme komisyon oranları görseldeki gibidir.

Sonuç

Bitcoin almak istiyorum ama nereden alınır, hangi borsalar güvenlidir bilmiyorsanız bugün size Türkiye’deki en güvenli kriptopara borsalarından Bitlo üzerinden nasıl bitcoin alınır, satılır konularını anlattım.

Eğer merak ettiğiniz farklı sorular olursa yorumlarda sorabilirsiniz ya da twitter.com/ragip_diler adresinden bana sorabilirsiniz.

Bitlo’ya üye olmak için: bitlo.com adresini kullanabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu