Dijital PazarlamaSEO

Web Sitesi Google’da ilk sıraya nasıl çıkarılır?

Bireysel bir site veya bir işletme sitesi kurulduğunda, Google’da 1. sırada yer almanın veya işletme ile ilgili arama terimleri için ilk sayfaya girmenin ne kadar gerekli ve önemli olduğu bilinir.

Ancak SEO’yu bu aramada öne çıkarmak zor olabilir. Bu nedenle, bir site oluştururken kullanılması gerekli olan birkaç uygulama yöntemleri bulunmaktadır:

Siteyi doğru şekilde indekslemek

Google’da 1. sırada yer almak ya da Google’da yükselmek için Google tarafından, hazırlanan sitenin bulunması gerekir. Bu nedenle, sitenin Google tarafından dizine eklendiğinden (indekslendiğinden) emin olunmalıdır.

Bu, Google.com’a girip “site” yazarak test edilebilir: “site:siteismi.com” arama çubuğuna yazılır. Eğer site görünmüyorsa, Google’ın “Search Console” aracına kaydolmak ve sitenin dizine eklenmesini sağlamak için gerekli talimatların izlenmesi gerekir.

Bir site haritası oluşturmak

Site haritasını, Google’a sitede neler olduğunu ve site için en önemli içeriğin hangisinin Google aramalarında 1. sırada olduğunu belirten bir içerik tablosu olarak düşünmek gerekir.

İlk defa bir site oluşturuluyorsa bunun için Google, takip edilmesi gereken bir site haritası oluşturmada çok yararlı bir kılavuza sahiptir, ancak akılda bulundurulması gereken bazı temel uygulamalar vardır, bunlar;

  • Google’ın taramaması gereken sayfaları noindex olarak bir “robots.txt” dosyası ekleyerek belirlemek.
  • Arama özelliği olan sayfaları taramaktan kaçınmak.

Google’a sitenin bir kullanıcının yaptığı gibi görmesini sağlamak

Yüksek trafikli anahtar kelimeler için Google’da 1. sırada olan sitelere bakıldığında, çoğunun iyi organize edilmiş olduğu, mantıksal başlıklara ve altyazılara, meta etiketlerdeki alakalı açıklamalara ve doğal bir içerik ilerlemesine sahip oldukları görülmektedir.

Google’da 1. sırada yer almak için sitenin iyi bir şekilde yapılandırılmış olması gerekir. Bu nedenle, sitedeki her meta etiket ve açıklama etiketine anahtar kelime eklememek, bunun yerine, örneğin bir okul gazetesinin ana hatları gibi başlıklar kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, sitedeki içeriğini Google’a tanıtmak için yapılandırılmış veriler de eklenebilir. Bu, Google’ın özellikle satın alma ya da işle ilgili anahtar kelime aramalarına dayalı siteleri görüntülerken özellikle önemlidir.

google da yükselmek için neler yapılmalıdır

Sayfaları düzenleyerek, görüntüleri ve içeriği optimize etmek

Genel olarak, Google’da ilk sırasına göre sitenin temiz ve düzenli olması gerektiğini belirten bir şablonun varlığından söz edilebilir. Aynı prensipler, sitenin gövdesini oluşturan sayfalar, resimler ve içerik bakımından da geçerlidir.

Google, sitedeki sayfaları, kaynak bilgisayardaki belgelerin dosya ağaçlarında gezerken yapıldığı gibi gezinmeyi sever. Bu nedenle, mantıksal bir sayfa hiyerarşisi kullanılmalıdır.

Sitedeki resimler için kısa ancak açıklayıcı dosya adları kullanılmalı ve Google’ın bir resim site haritası ekleyerek bunların bulmasına yardımcı olunmalıdır.

URL’ler, Google’daki 1 numaralı sıralamaya geldiğinde de önemlidir. Bu nedenle, sitedeki sayfalar için uzun URL’ler kullanmaktan kaçınılmalı ve bunun yerine sitenin içeriğiyle alakalı kelimeleri içeren URL’leri kullanılmalıdır. Basit URL’ler Google’da ilk sıralamalar için daha iyidir.

Blog yazılarınızı nasıl optimize etmeniz gerektiğiyle ilgili içeriğimizi incelemelisiniz.

Siteyi mobil uyumlu hale getirmek

Mobil web trafiği, 2016 yılında masaüstü web trafiğini aştı ve Google, öncelikle bir sitenin sıralama için mobil sürümünü kullanmasıyla ilgili denemelere başladı. Bu sebeple, Google’daki birinci sıralama, sitenin mobil dostu olması açısından önemlidir. Google şunları önermektedir:

  • Duyarlı web tasarımını kullanarak (tarayıcıya içeriğin nasıl ayarlanacağını söylemek için ‘meta name = ”viewport” etiketini ekleyin.),
  • Dinamik sunumu kullanarak (değişikliklerin kullanıcı aracısına bağlı olduğunu belirtmek için “Vary HTTP” başlığını kullanarak.),
  • Ayrı URL’leri kullanarak (‘rel =’ kanonik ” ve ‘rel =’ alternatifi ” öğelerini kullanarak etiketle iki URL arasındaki ilişkiyi işaret eder.), sitenin mobil cihazlar için optimize edildikten sonra, Google’ın mobil uyumlu testini kullanarak ne kadar iyi çalıştığı test edilebilir.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu