Websiteler Font Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

2 dakikada okunabilir


Medium blogum üzerinde ve Twitter üzerinde yayınladığım websiteler için font seçme konusuyla ilgili yazım büyük bir ilgi gördü. Bu yazıyı Webional için de eklemek istedim.

Şimdi lafı uzatmadan Websiteler için font neden önemlidir ve font seçerken nelere dikkat edilmelidir cevaplarını verelim.

Font Neden Önemlidir? Hangi Yazı Tipleri Tercih Edilmelidir?

websiteler için font neden önemlidir

SEO için içerik oluşturmanın önemini artık herkes biliyor. Ama kullanıcı deneyiminin seo açısından giderek daha da öneminin artmasıyla, içeriklerin okunabilirliği ile ilgili “font” konusunda birkaç konu paylaşacağım.

Belki de kişisel bir blog sitesiyseniz font(yazı tipi) konusunu çok önemsemeden, kullandığınız temayla gelen varsayılan fontları kullanıyor olabilirsiniz. Ama font konusu düşünülmemesi gereken bir ayrıntı değildir.

Özellikle kullanıcıların okumasını zorlaştıracak ya da sıkacak şekilde içeriğin dizilimini etkilediği için font konusunda daha dikkatli düşünmelisiniz.

Göze hoş gelen veya tasarım harikası bir font kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca bu sizi farklı da kılabilir ama bu şekilde kullanıcılarınızı kaçırabilirsiniz. Bu yüzden genellikle tercih edilen bazı fontları size önermek istiyorum.

Dünyada içeriklerde en çok kullanılan fontlar: Open Sans, Roboto, PT Sans, Noto Sans, Lato, Raleway, Quicksand ve Helvetica fontlarıdır. Bu fontların okunabilirliği, dizilimi, mobildeki okuma rahatlığı ve kolaylığı gibi birçok etken önemlidir.

Örnek vermem gerekirse; Google, içeriklerinde başlıklarda Google Fonts kullanırken yazılarda “Roboto” tercih etmektedir. Facebook, içeriklerinde “Helvetica” tercih etmektedir. Onedio, içeriklerde “PT Sans” tercih etmektedir.

Elbette sadece font-type değil font-size da önemli bir konudur. Her yazı tipinin optimum bir aralığı olduğu gibi mobil ve desktop için farklı uygun boyutları da olabilir.

Her yazı tipini standart olarak 14px, 16px ya da 18px kullanmanız doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Yazı tipine göre doğru boyutlandırmalar yapmanız da gerekir.

Yazı tipini beğendiğiniz ve içeriğini okumaktan keyif aldığınız websitelerinin hangi fontu kullandıklarını öğrenmek için WhatFont chrome eklentisini kullanabilirsiniz.


Medium’dan takip etmek için buraya, Twitter’dan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.