İçerik yazarlığı nedir ve içerik yazarlığı nasıl yapılır?

Bir web sitesinde veya bir dergide içerik yazarlığı yapmak birçok insanın hayalidir. Bu mesleği yapan çoğu kişinin hayatları diğer insanlar ilgi çekici ve özendirici gelmektedir. İçerik yazarlığı yapmak isteyenlerin en çok özendiği konu içerik yazarlarının istedikleri yerde çalışıyor olmalarıdır. Ama malesef içerik yazarlığı dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Belli başlı kuralları çok iyi bilmek gerekir. 

Bu kurallardan bazıları:

Yazım Tarzları ve Karakterleri

Bir web sitesinde içerik yazarlığı yapmak için değişik yazım tarzlarını bilmek zorundasınız. Örneğin haber değeri taşıyan yazılarda yazının önemli kısımlarının başta verilmesi gerekmektedir. Blog yazıları ise günlük dilde anlatım ve öznellik içeren yazılardır. Satış yapmak için yazılan yazıların ise ikna edici olmalıdır.

İçerik Üretmeden Önce Araştırma Yapmak

içerik yazarlığı nedir nasıl yapılır

Bir web sitesine içerik üretmeden önce içeriğin konusu hakkında geniş bir araştırma yapılmalıdır. İstediği içeriğe ulaşmak isteyen bir okuyucu arama motorlarını kullanarak konuyla ilgili anahtar kelime araştırması yapar. Yazacağınız içerik ile ilgili anahtar kelimeleri araştırmalı ve yazınızın içerisinde o anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

Kaliteli ve Özgün İçerik Üretmek

Altında imzanızın olduğu her yazı özgün olmalıdır. Her yazar kendine has bir yaklaşım ve bakış açısı yakalamalı ve yazılarını o doğrultuda yazmalıdır.

Başka bir siteden kopyaladığınız bir içerik hem okuru hemde arama motoru optimizasyonu tarafından kötü bir şekilde karşılanmaktadır.

Yazdığınız içeriği internette bulunan ”içerik kopya kontrol” sitelerinden mutlaka kontrol edin. Siz farkında olmasanız bile  başka bir site sizinle aynı kelimeleri kullanmış olabilir ve siz içeriğinizi o siteden daha sonra yayınlamış iseniz yazınızın kopya imajı almasına sebep olabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

içerik yazarlığı nedir nasıl yapılır

Bir web sitesisinde içerik yazarı iseniz arama motoru optimizasyonu hakkında kendinizi geliştirmelisiniz. Arama motoru optimizasyonu denildiğinde akla belli başlı terimler gelmektedir. bu terimler ”anahtar kelime”, ”sosyal medya kullanımı”, ve ”içerik linki paylaşma” dır. Bu terimleri uyguladığınız zaman içeriğiniz arama motorun da üst sıralarda gözükecek ve daha fazla kitleye ulaşmış olacaksınız.

Birçok insan bir site kurup veya herhangi bir web sitesine ortak olup içerik üretmek ister. Ancak internet ortamında bir çok içerik üreten insan vardır. Sizi o insanlardan bir adım öne çıkmanız gerekmektedir. Sizi diğer yazarlardan öne geçirecek olan şey ise teknik bilgilerdir.

Yazım tarzlarını, SEO uyumlu özgün içerik üretebilmeyi ve içeriğinizi daha çok insana ulaştırmak için arama motoru optimizasyonu gibi teknik bilgileri çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle