İnternet

WordPress’te AMP Sayfalara Adsense Nasıl Eklenir?

WordPress sitelerde AMP sayfalar oluşturmak ve AdSense geliri elde etmek istiyorsanız bu yazıyı önceki yazımda kurulumunu anlattığım “Wordpress için AMP” eklentisi üzerinden anlatacağım. Eğer bu yazıyı okumadıysanız buradan önce o yazıyı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca buna ek olarak kendi kullandığım WP Quads Pro üzerinden de nasıl ayarlamalar yaptığımı göstereceğim.

WordPress AMP Eklentisi Google AdSense Ayarları

İlk olarak Google Adsense hesabımızda oturum açıyoruz. Sol taraftan Hesap → Hesap Bilgileri sayfasına girdiğimiz zaman karşımıza çıkan yayıncı kimliği numarasını kopyalıyoruz.

google adsense amp ayarları wordpress

Kopyaladığımız yayıncı kimliği numarasını Wordpress için AMP eklentisinin AMP → Settings → Advertisement sayfasındaki alanlarına yapıştrıyoruz.

wordpress amp google adsense ayarlar
Wordpress Admin Paneli → AMP → Settings → Advertisement

AMP eklentisinin içerisinde adsense yerleştirebileceğimiz altı farklı yerleşim alanı bulunuyor. Ben bunlardan 1,2,3 ve 6 yerleşimlerini kullanıyorum. Siz istediğinizi veya hepsini kullanabilirsiniz.

Aktifleştirdiğiniz bir reklam slotu için “Ad Type” bölümünde Adsense’i seçiyoruz, Ad Size için bir boyut seçebilirsiniz ben 336×280 şeklinde kullanıyorum. Data AD Client bölümüne Adsense’ten kopyaladığımız yayıncı kimliğimizi yapıştırıyoruz.

Eklenti özelinde çok fazla reklam yerleşim yeriyle ilgili düzenleme yapamıyorsunuz ama teknik bilgilere hakimseniz Google’ın reklam yerleşimleriyle ilgili yaptığı bu çalışmaya göz atmanızda fayda var: https://admanager.google.com/home/resources/creating-better-ad-experiences-guide/

WP QUADS PRO İle AdSense AMP Yerleşimi

WordPress’te adsense ile ilgili birçok eklenti bulabilirsiniz. Ben daha önceden Ad Inserter kullanıyordum tavsiye ederim, şu an ise WP Quads PRO kullanıyorum. Bu eklentinin ücretsiz halini de WordPress eklentiler içerisinde WP Quads olarak bulabilirsiniz.

WP Quads PRO’yu yalnızca AMP sayfalarda yazı içine Adsense yerleşimi yapmak için kullanıyorum. Diğer reklam alanlarını Amp eklentisi üzerinden yapıyorum.

wp quads pro adsense amp yerleşimi

AMP sayfalarda da etkinleştirmek istediğim bir reklam alanı oluşturuyorum ve “Active ON AMP” seçeneğini işaretleyerek kaydediyorum.

wp quads pro adsense yerleşim alanları amp

Yukarıdaki görseldeki gibi birçok reklam yerleşim alanı karşımıza çıkıyor. Bu alanları, oluşturduğumuz reklamları seçerek aktifleştiriyoruz.

Sonuç

Basit adımlarla Wordpress AMP sayfalara Adsense reklam yerleşimini bu şekilde çözebilirsiniz. Özellikle Wordpress için AMP eklentisi kullanarak reklamlarınızın AMP sayfalarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Daha fazla seçenek oluşturmak için çeşitli kodlamalar yapabilir ya da Ad Inserter veya WP Quads Pro gibi eklentiler kullanabilirsiniz.

Teknik olarak daha detaylı bir yazı arıyorsanız Kerem Sarı’nın bu konudaki yazısını incelemenizi tavsiye ederim: https://keremsari.com/wordpress-amp-yazi-icine-reklam-ekleme-adsense/


Beni aşağıdaki linkten Twitter’dan takip edebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı